Jihočínské moře: Čínská stíhačka konfrontuje letadlo amerického námořnictva s posádkou CNN na palubě

Letecká základna Kadena, Japonsko (CNN) Průzkumné letadlo amerického námořnictva letí ve výšce 21 500 stop nad Jihočínským mořem, 30 mil od sporných Paracelských ostrovů, což je skupina asi 130 malých atolů, z nichž největší je domovem čínských vojenských základen.

Hlas, který říká, že přichází z letiště Lidové osvobozenecké armády (PLA), křičí z rádia amerického námořnictva P-8 Poseidon, zatímco posádka CNN naslouchá, vzhledem k jeho vzácnému vstupu na americký let.

„Americká letadla. Čínský vzdušný prostor 12 námořních mil. Už se neblíží, nebo přebíráte plnou odpovědnost,“ stálo v prohlášení.

Během několika minut čínská stíhačka vyzbrojená raketami vzduch-vzduch zachytila ​​americké letadlo, pouhých 500 stop od levoboku.

Čínská stíhačka byla tak blízko, že posádka CNN viděla, jak piloti otáčejí hlavy, aby se na ně podívali – viděli rudou hvězdu na ocasních ploutvích a střely, kterými byla vyzbrojena.

Poručík Nicky Slaughter, pilot amerického letadla, ocenil dvoumístný dvoumotorový letoun Lidové osvobozenecké armády.

„Stíhačka PLA, toto je P-8A amerického námořnictva… Dostal jsem vás z levého křídla a mám v úmyslu odbočit na západ. Žádám vás, abyste udělali totéž, ještě víc.“

Čínská stíhačka, která americké letadlo doprovázela 15 minut, než se otočila, nepřišla žádná odpověď.

Pro posádku CNN na palubě amerického letu je to jasný důkaz napětí vznikajícího v Jihočínském moři a mezi USA a Čínou.

Velitel této mise amerického námořnictva má jiný názor.

„Rád bych jí to řekl v pátek odpoledne znovu v Jihočínském moři,“ řekl velitel námořnictva. Mark Haynes říká štábu CNN.

potenciální bod vzplanutí

Během posledních několika let se Jihočínské moře ukázalo jako potenciální hlavní bod napětí v asijsko-pacifické oblasti. Ostrovy v něm, jako jsou Paracels, u kterých bylo v pátek zachyceno letadlo amerického námořnictva, jsou předmětem částečně se překrývajících územních nároků Číny, Filipín, Vietnamu, Malajsie, Bruneje a Tchaj-wanu.

READ  Veteránský kongresman říká, že zbývající přírodní zdroje Afghánistánu jsou „pokladnicí pro naše oponenty“

Strategická vodní cesta obsahuje nejen obrovské zásoby ryb, ropy a plynu, ale prochází přes ni asi třetina celosvětové nákladní dopravy – v roce 2016 v hodnotě asi 3,4 bilionu dolarů, podle Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) China Power Project.

Čína si nárokuje historickou jurisdikci nad téměř celým rozlehlým mořem a od roku 2014 staví malé útesy a písčiny na umělých ostrovech silně opevněných raketami, přistávacími dráhami a zbraňovými systémy – k hněvu dalších žadatelů.

Paracelské ostrovy, v Číně nazývané Xisha Islands, leží v severní části Jihočínského moře, východně od Da Nangu ve Vietnamu a jižně od čínského ostrova Hainan.

Pojmenovali je portugalskí tvůrci map v 16. století a podle CIA Factbook nemají žádné původní obyvatele, o kterých by se dalo mluvit, pouze 1400 čínských vojenských posádek.

Jsou obklopeny vzdušným prostorem o délce 12 námořních mil, který Čína v pátek prohlásila za svůj – což je tvrzení, které Washington neuznává.

Řetězec Spratlyových ostrovů leží na extrémním jihovýchodě, pouhých 186 mil od filipínského ostrova Palawan.

V roce 2016 v případu, který podaly Filipíny, mezinárodní tribunál v Haagu vládnout Čínský nárok na historická práva na většinu moře nemá žádný právní základ.

Peking ale rozhodnutí soudu odmítl a pokračoval ve svém vojenském budování budováním základen na Spratlys, které nazývá ostrovy Nansha.

Čína také provádí pravidelná vojenská cvičení ve většině oblastí Jihočínského moře a udržuje ve sporných vodách přítomnost velké pobřežní stráže a rybářských plavidel – což často vyvolává napětí s jejími sousedy.

Snímek torpédoborce Čchang-ša z Čínské lidové osvobozenecké armády, který byl v pátek vidět na počítačových obrazovkách průzkumného letadla amerického námořnictva P-8A nad Jihočínským mořem.

V pátek, když letěl blízko Filipín, řízený raketový torpédoborec námořnictva P-8 z námořnictva lidové osvobozenecké armády si jej všiml a sestoupil do výšky 1 000 stop, aby se podíval zblízka – přinesl další varování od lidové osvobozenecké armády.

READ  Čína přijímá zákony proti zahraničním sankcím

„Americká letadla. Americká letadla. Toto je válečná loď čínského námořnictva .173. Blížíte se ke mně v malé výšce. Nastavte svůj záměr skončit,“ ozval se hlas z vysílačky amerického letadla.

173. válečnou lodí CHKO je torpédoborec Changsha a pravděpodobně bude vyzbrojen desítkami raket země-vzduch.

Velitel letadla, First Lieutenant Slaughter, odpověděl, že americký letoun bude udržovat bezpečnou vzdálenost.

Čínská loď říká: „Americká letadla. Americká letadla. Toto je válečná loď čínského námořnictva 173. Zjevně ohrožujete mou bezpečnost. Zjevně ohrožujete mou bezpečnost.“

Slaughter odpoví: „Jsem americké vojenské letadlo. Budu se udržovat v bezpečné vzdálenosti od vaší jednotky,“ a americká mise pokračuje.

Americké námořnictvo říká, že tyto mise jsou rutinní.

Pentagon říká, že americké lodě a letadla operují pravidelně tam, kde to mezinárodní právo umožňuje. Čína ale tvrdí, že je to americká přítomnost v Jihočínském moři, která přiživuje napětí.

Když se americký křižník s řízenými střelami v listopadu řítil poblíž Spratlyho ostrovů, Lidová osvobozenecká armáda prohlásila, že taková akce „vážně porušuje suverenitu a bezpečnost Číny“ a je „nezvratným důkazem toho, že Spojené státy usilují o námořní hegemonii a militarizují Jihočínské moře. „

Americké námořnictvo uvedlo, že americká loď provedla operaci „v souladu s mezinárodním právem a poté pokračovala ve svých běžných operacích ve volných vodách na volném moři“.

Pro Heinze, velitele páteční mise USA, se napětí vždy zmenší, když mluví s čínskou stranou.

Říká, že ticho přináší nejistotu.

„Když nepřichází žádná odpověď, zanechává otázky. Chápou, co se říká? Chápou naše záměry? Chápou, že nechceme ublížit?“ On říká.

Většinu pátku tam byly odpovědi. Hines říká, že tato setkání byla „profesionální“. A chce to tak zůstat.

K této zprávě přispěli CNN Nectar Gan a Brad Lyndon.

READ  Policie rozbila bruselskou protiblokovací stranu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *