Írán odsoudil k smrti rappera Toumaje Salehiho za nepokoje v letech 2022-23

Írán odsoudil k smrti rappera Toumaje Salehiho za nepokoje v letech 2022-23

Íránský revoluční soud odsoudil jednoho z nejznámějších rapperů Islámské republiky Tomaga Salehiho k trestu smrti na základě obvinění spojených s nepokoji v Íránu v letech 2022-2023, uvedl jeho právník a státní média.

Salehi ve svých písních podpořil měsíce trvající protesty v Íránu v roce 2022, které vypukly po smrti Mahsy Amini, 22leté íránské Kurdky, která byla zatčena na základě obvinění z nošení „nevhodného“ hidžábu na policii. péče.

Salehi byl původně zatčen v říjnu 2022 poté, co učinil veřejná prohlášení na podporu celostátních protestů.

V roce 2023 byl odsouzen k šesti letům a třem měsícům vězení, ale s rozhodnutím Nejvyššího soudu se vyhnul trestu smrti.

Jeho právník Amir Raisian řekl Sharghovi: „První pobočka revolučního soudu v Isfahánu (uprostřed země) neuplatnila rozhodnutí Nejvyššího soudu… a Salehi byl odsouzen k nejpřísnějšímu trestu.

„Určitě se proti tomuto rozsudku odvoláme,“ řekl jeho právník.

Ve čtvrtek justiční mediální oddělení potvrdilo rozsudek smrti pro Salehiho na základě obvinění z „šíření korupce na zemi“ a dodalo, že rozsudek dává obviněnému právo snížit trest kvůli jeho „vyjádření lítosti a spolupráci s úřady“. .“

Salehi má 20 dní na odvolání proti rozsudku k Nejvyššímu soudu. Oddělení soudních informací dodalo, že pokud bude trest potvrzen, Výbor pro soudní milost jeho případ přezkoumá, aby trest snížil.

Úřad zvláštního vyslance USA v Íránu rozsudek odsoudil a v prohlášení zveřejněném na X ho popsal jako příklad „brutálního porušování svých občanů, nerespektování lidských práv a strachu z demokratických změn, o které usiluje íránský lid. .“ „

Hashtag #FreeToomaj se rozšířil na platformách sociálních médií, jako je X, přičemž uživatelé požadují okamžité vydání Salehi.

READ  Myanmarský velvyslanec ve Spojeném království byl z londýnského velvyslanectví uzavřen

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *