Místní volby ve Spojeném království: Labouristé převracejí křesla, která již desítky let nezastávali

Místní volby ve Spojeném království: Labouristé převracejí křesla, která již desítky let nezastávali

LONDÝN (AFP) – Britská vládnoucí Konzervativní strana utrpěla v pátek velké ztráty ve výsledcích místních voleb, což posílilo očekávání, že se Labouristická strana po 14 letech vrátí k moci ve všeobecných volbách ve Spojeném království, které se budou konat v nadcházejících měsících.

Labouristé získali kontrolu nad radami v Anglii, které strana nedržela po celá desetiletí, a uspěli ve zvláštních doplňovacích volbách do parlamentu, které, pokud by se opakovaly ve všeobecných volbách, vyústily v jednu z největších porážek konzervativců vůbec.

I když celkově výsledky dělají ponuré čtení Premiér Rishi SunakKdyž byl starosta Tees Valley v severovýchodní Anglii znovu zvolen, i když s nízkým podílem hlasů, si mohl vydechnout. Vítězství Benhoushena, který vedl vysoce osobní volební kampaň, může stačit k ochraně Sunaka před jakoukoli revoltou konzervativních zákonodárců.

V roce 2024 půjde k volbám více než 50 zemí

na Keir Starmer, vůdce labouristů, měl obecně vynikající výsledky, i když v některých oblastech s velkou muslimskou populací, jako je Blackburn a Oldham v severozápadní Anglii, se zdá, že kandidáti strany trpěli v důsledku silné podpory vedení Izraelem. Postoj ke konfliktu v Gaze.

Snad nejvýznamnější v kontextu všeobecných voleb, které se mají konat do ledna, ale mohly by se konat příští měsíc, je vítězství labouristů v parlamentním sídle v Blackpool South v severozápadní Anglii. Křeslo připadlo konzervativcům v posledních všeobecných volbách v roce 2019, kdy byl tehdy předsedou vlády. Boris Johnson Velký úspěch zaznamenala v částech podporujících Brexit.

V soutěži, kterou vyvolala rezignace konzervativního zákonodárce v důsledku lobbistického skandálu, získal labouristický Chris Webb 10 825 hlasů ve srovnání s 3 218 hlasy pro druhého konzervativního vyzyvatele. Přechod od konzervativců k labouristům s 26 % byl třetí největší od druhé světové války, což by bylo víc než dost na to, aby se strana poprvé od svržení v roce 2010 vrátila k moci.

READ  Viceprezident Harris říká, že sankce Putina zcela odradí, přestože řekl, že se rozhodl o invazi na Ukrajinu

Starmer šel do Blackpoolu poblahopřát Webbovi k jeho úspěchu a vyzval Sunaka, aby vyhlásil všeobecné volby. Sunak má pravomoc stanovit datum a uvedl, že to bude ve druhé polovině roku 2024.

„Bylo to namířeno přímo na Rishi Sunaka, abychom řekli, že jsme unaveni z vaší regrese, vašeho chaosu a vašeho rozdělení a chceme změnu,“ řekl.

Čtvrteční volby Ve velkých částech Anglie to byl úkol sám o sobě, kdy voliči rozhodovali o tom, kdo bude v nadcházejících letech řídit mnoho aspektů jejich každodenního života, jako je sběr odpadu, údržba silnic a místní prevence kriminality. Ale jak se blíží všeobecné volby, je na ně pohlíženo celostátní optikou.

Sčítání začíná v doplňovacích volbách v Blackpool South v Blackpool Sports Center v Blackpoolu v Anglii ve čtvrtek 2. května 2024. Doplňovací volby začaly po rezignaci Scotta Bentona. (Peter Byrne/PA přes AP)

John Curtis, profesor politiky na University of Strathclyde, uvedl, že dosavadní výsledky naznačují, že konzervativci ztrácejí zhruba polovinu křesel, která se snažili uhájit.

Pro BBC Radio řekl: „Možná jsme svědky jednoho z nejhorších, ne-li nejhorších výkonů konzervativců ve volbách do místní samosprávy za posledních 40 let.“

V pátek v polovině odpoledne, kdy byla započítána asi polovina z 2661 dostupných křesel, konzervativci klesli o 213 křesel, zatímco labouristé o 92 křesel. Další strany, jako jsou centrističtí Liberální demokraté a Strana zelených, také dosáhly zisků. Hnutí Reform UK, které se snaží uzurpovat torye zprava, také zaznamenalo určité úspěchy, zejména v Blackpoolu South, kde mu od umístění na druhém místě chybělo méně než 200 hlasů.

Labouristé zvítězili v oblastech, které v roce 2016 silně hlasovaly pro brexit a kde je rozdrtil probrexitový Johnson, jako je Hartlepool v severovýchodní Anglii a Thurrock v jihovýchodní Anglii. Také převzala kontrolu nad Rushmore, listnatou, vojensky zatíženou komorou v jižní Anglii, kterou nikdy nezískala.

Jedním světlým bodem pro konzervativce byl výsledek v údolí Tees, které bylo před Brexitem tradiční baštou labouristů. Podíl Houshenových hlasů však od roku 2021 klesl asi o 20 procentních bodů na 54 %.

Sunak na Teesside zaútočil vyzývavým tónem, když pogratuloval Houchenovi k vítězství, zatímco jinde uznal „zklamané“ výsledky.

„Mám zprávu i pro labouristy, protože vědí, že zde musí vyhrát, aby vyhráli všeobecné volby, a vědí to,“ řekl. „Předpokládali, že se jim údolí Tees vrátí, ale nestalo se tak.“

Sunak doufá, že Andy Street zůstane starostou West Midlands, když bude tento výsledek oznámen v sobotu. Také v sobotu se očekává, že labouristický Sadiq Khan zůstane starostou Londýna, ačkoli existují určité obavy, že by nízká volební účast mohla způsobit, že prohraje se svou konzervativní soupeřkou Susan Hallovou.

Sunak se stal premiérem v říjnu 2022 po krátkém působení svého předchůdce. Liz Trussovákterý opustil úřad po 49 dnech v důsledku nefinancovaného daňového škrtu v rozpočtu, který otřásl finančními trhy a zvýšil náklady na půjčky majitelům domů.

Její chaotické a šokující vedení zhoršilo potíže, jimž čelí konzervativci v důsledku cirkusu kolem jejího předchůdce Johnsona, který byl nucen rezignovat poté, co byl odsouzen lhát parlamentu o porušení blokování koronavirem ve svých kancelářích na Downing Street.

Sunak se nesnažil udělat nic, co by změnilo politickou rovnováhu, protože labouristé v průzkumech trvale vede o 20 procentních bodů. Zda někdo jiný může být lepší než Sunak, je otázka, která může být před víkendem v hlavě nervózních konzervativních zákonodárců v parlamentu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *