Česká republika měla nejteplejší začátek února za více než sto let v historii

Česká republika měla nejteplejší začátek února za více než sto let v historii

Česko zažilo nebývalý nárůst teplot a zaznamenalo nejteplejší začátek února za více než století.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla na vybraných stanicích v první dekádě února průměrná teplota 6,7 ​​°C, což je v příkrém rozporu s rekordně nejchladnějším únorem v zemi z roku 1929, kdy teplota klesla na -15,4 °C.

Meteorologové by však měli být při interpretaci těchto průměrů opatrní. Zahrnuje pouze stanice s nejméně 100 lety dat, obvykle umístěné v nízkých nadmořských výškách. Nové stanice, zejména ty ve vyšších nadmořských výškách nebo v horách, byly vyloučeny kvůli krátkým mezerám v datech nebo nesrovnalostem.

I přes toto varování byly minulý týden překonány četné denní teplotní rekordy. Čtvrtina ze 165 stanic, které fungují alespoň 30 let, zaznamenala nová maxima 9. února, v sobotu 10. února pak třetina. Pozoruhodné je, že tři místa zaznamenala nárůst dokonce o 15 stupňů Celsia.

Nedělní noc přinesla další vlnu veder, většina stanic zaznamenala vůbec nejteplejší únorovou noc. Teploty se pohybovaly především od 6 do 11 stupňů Celsia, díky čemuž se mráz nikde v zemi neusadil ani v tradičně mrazivých oblastech.

Nadprůměrné denní teploty budou pokračovat i tento týden a dosáhnou maxima 12 °C. V polovině týdne se však očekává změna, noci budou mrazivé a v některých oblastech se zvýší pravděpodobnost sněhu a ledu.

Toto neobvyklé teplo vzbuzuje obavy z potenciálního dopadu na ekosystémy a zemědělství, zvláště když následuje teplý leden. Pokračující monitorování a analýzy jsou zásadní pro pochopení širších důsledků této neobvyklé povětrnostní události.

Pražská ranní podpora!

Jsme hrdí na to, že našim čtenářům po celém světě poskytujeme bezplatné, nezávislé a nezaujaté zprávy.

Náš specializovaný tým podporuje místní komunitu, expaty a návštěvníky všech národností prostřednictvím našich webových stránek, sociálních médií a newsletteru.

Oceňujeme, že ne každý může za naše služby platit, ale pokud můžete, žádáme vás, abyste to udělali
Podpořte Prague Morning příspěvkem – ať je sebemenším 🙂 .

READ  Burnley Striker Matej Vitra: český chov, ambice Euro 2020, gólové suchoty | Fotbalové novinky

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *