Rada OSN pro lidská práva nařizuje vyšetřování Izraele po konfliktu v Gaze

ŽENEVA – Vysoký komisař OSN pro lidská práva, vedený nedávnými boji v Gaze, ve čtvrtek hlasoval pro jmenování neobvykle široké oblasti vyšetřování vyšetřování potenciálních válečných zločinů a dalších porušení spáchaných v Izraeli a na okupovaných palestinských územích. Izrael toto rozhodnutí odsoudil a označil ho za jednostranný podvod.

Bylo to potřetí za sedm let, co se Rada pro lidská práva v Ženevě rozhodla pojmenovat tento výbor, ale tento výbor se lišil ve dvou důležitých ohledech:

„Probíhá“, což znamená, že komise může vyšetřování sledovat neomezeně. To mu dává určitý stupeň stálosti podobný vyšetřovacím orgánům dokumentujícím zvěrstva v Sýrii a Myanmaru.

Výbor se neomezuje pouze na nepřátelské akce v Gaze a na Západním břehu, ale je pověřen studiem „všech hlavních příčin, které jsou základem opakujícího se napětí, nestability a prodlužování konfliktů, včetně systematické diskriminace a útlaku na národním a etnickém základě. . Nebo etnická nebo náboženská identita. “

Ačkoli by komise mohla teoreticky vyšetřovat porušování lidských práv všemi stranami, rezoluce, která ji stanovila, nezmiňuje Hamas ani jiné palestinské ozbrojené skupiny. Kritici, kteří se postavili proti rezoluci, uvedli, že chybí rovnováha.

47členná rada hlasovala pro 24 proti devíti, 14 členů se zdrželo hlasování.

Pákistánský velvyslanec při OSN Khalil Hashemi, který navrhl vytvoření výboru jménem Organizace islámských států, uvedl, že je třeba, aby byl Izrael odpovědný za to, co označil za desetiletí porušování lidských práv na okupovaných palestinských územích.

Izrael rychle odsoudil to, co předseda vlády Benjamin Netanjahu nazval „hanebným rozhodnutím“, a kritizoval jej za to, že nejednal proti Hamasu, palestinské militantní skupině, která vystřelovala na Izrael rakety během 11 dnů bojů, které před týdnem skončily.

„Automatická a nemorální většina v radě opět vyběluje genocidní teroristickou organizaci, která se záměrně zaměřuje na izraelské civilisty a proměňuje civilisty v Gaze na lidské štíty,“ řekl.

READ  Putinův nepřítel Alexey Navalnyj ukončil hladovku v Rusku

Ve čtvrtečním projevu v Radě vysoká komisařka pro lidská práva Michelle Bacheletová obvinila Hamas a obvinila jej ze „jasného porušení mezinárodního humanitárního práva“ za to, že bez rozdílu střílela do izraelských civilních oblastí a za přítomnosti vojenských prostředků v civilní oblasti. v Gaze.

Paní Bacheletová uvedla, že masivní izraelské bombardování hustě osídlených oblastí může také představovat válečný zločin. Řekla: „Navzdory tvrzení Izraele, že mnoho z těchto budov je hostitelem ozbrojených skupin nebo je využíváno pro vojenské účely, v tomto ohledu jsme neviděli žádné důkazy.“

Rozhodnutí o vytvoření výboru podpořila skupina zemí, jako je Čína, Rusko a Venezuela, které jsou klasifikovány jako jedny z nejhorších porušovatelů lidských práv na světě a které se obvykle staví proti rozhodnutím zaměřeným na konkrétní země v oblasti porušování lidských práv.

Ale evropské země to Podporovala vznik desítek vyšetřovacích výborů za posledních pět let a ustoupila z tohoto výboru. Nakonec buď hlasovali proti, nebo se zdrželi hlasování.

Britský velvyslanec Simon Manley uvedl, že komise dostala „příliš široký mandát“ a že riskuje posílení pozic mezi protivníky.

USA nejsou členy Rady pro práva a úředníci USA se rozhodli během debaty v Radě nemluvit. Po hlasování však USA rezoluci odsoudily jako „rozptýlení“, které „nepřispívá ničím k humanitárním a diplomatickým snahám a místo toho“ hrozí, že ohrozí pokrok dosažený v posledních týdnech.

Paní Bacheletová přímo spojila nedávnou explozi konfliktu s nedávnou hrozbou vyhoštění Palestinců z jejich domovů v Jeruzalémě a akcemi izraelské policie v mešitě Al-Aksá ve Svatém městě, třetím nejposvátnějším místě islámské víry. Odsoudilo také to, co označilo za nadměrné použití síly na Západním břehu.

Merav Elon Shahar, izraelský velvyslanec při OSN v Ženevě, odmítl jakékoli srovnání akcí Hamásu a akcí Izraele jako falešnou rovnocennost.

Paní Elon Shahar citovala prohlášení vysokého vůdce Hamasu tři dny před zahájením nepřátelských akcí a vyzvala své následovníky, aby „odřízli hlavy Židů noži“. Uvádí se v něm, že Hamas vypálil z palestinských domů, nemocnic a škol 4 400 raket a bez rozdílu namířil proti izraelským civilistům.

„Každá z těchto raket představuje válečný zločin,“ řekla.

Čtvrtkové rozhodnutí správní rady nařizuje výboru dokumentovat a uchovávat důkazy, aby je bylo možné použít v právním procesu, určit individuální odpovědnost – včetně odpovědnosti za velení – a vysvětlit, jak za ně lze nést odpovědnost.

Aktivisté v oblasti lidských práv nové vyšetřování uvítali.

„Můžeme bohužel říci, že tu budeme znovu, dokud se Rada pro lidská práva nezabere na základní příčiny,“ řekl John Fisher, ředitel Human Rights Watch v Ženevě, jen před měsícem. Publikovat zprávu Zdůrazňujíce, že izraelská politika vůči Palestincům představuje formu apartheidu.

„Je zapotřebí stálé vyšetřovací komise, která by se skutečně mohla vypořádat s hlavními příčinami útlaku, pronásledování a apartheidu,“ řekl pan Fischer.

Izrael odmítl spolupracovat na předchozích vyšetřováních událostí v Gaze a na okupovaných palestinských územích a nic nenasvědčuje tomu, že zvolí jiný přístup.

Otevřený mandát komise a široký rozsah vyšetřování však mohou zvýšit tlak na Izrael v době, kdy se zdá, že palestinská práva přitahují širší sympatie, a to i ve Spojených státech, které jsou nejvěrnějším spojencem Izraele.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.