Argentina: Tisíce lidí protestovaly proti požadavku na zvýšení financování veřejných univerzit

Argentina: Tisíce lidí protestovaly proti požadavku na zvýšení financování veřejných univerzit

BUENOS AIRES, Argentina (AP) – Stovky tisíc Argentinců v úterý zaplnily ulice Buenos Aires a dalších měst, když zvedly své učebnice a diplomy a zazpívaly státní hymnu, aby ve vlně hněvu požadovaly navýšení finančních prostředků pro veřejné univerzity v zemi. . V tvrdých úsporných opatřeních, která přijal liberální prezident Javier Miley.

Zdá se, že velikost demonstrace v centru Buenos Aires převyšuje ostatní masové demonstrace, které otřásly hlavním městem od doby, kdy se Miley dostala k moci.

Studenti a profesoři koordinovali s mocnými odbory a levicovými politickými stranami v zemi, aby reagovali na rozpočtové škrty, které přinutily nejuznávanější argentinskou univerzitu vyhlásit finanční nouzi a varovat před blížícím se uzavřením.

Demonstranti se shromáždili před prezidentským palácem Casa Rosada během pochodu požadujícího více finančních prostředků pro veřejné univerzity a na protest proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym v Buenos Aires, Argentina, úterý 23. dubna 2024. (AP Photo/Rodrigo Abdel)

Na znamení rostoucích nepokojů v reakci na Mileyinu politiku se k pochodu připojili i konzervativní politici, správci soukromých univerzit a osobnosti pravicové televize, kteří hájili společnou věc veřejného vzdělávání v Argentině, která je po desetiletí oporou sociálního pokroku země.

„Je to historické,“ řekla Ariana Thiel Lara, 25letá čerstvá absolventka, když protestovala. „Je to, jako bychom byli všichni jednotní.“

Popisovat univerzity jako bašty socialismu, kde profesoři indoktrinují své studenty, následující Pokusil se odmítnout krizi univerzitního rozpočtu jako politiku jako obvykle.

„Kognitivní disonance, kterou vymývání mozků vytváří ve veřejném vzdělávání, je obrovská,“ řekl.

Na univerzitě v Buenos Aires minulý týden potemněly sály, zamrzly výtahy a v některých budovách přestaly fungovat klimatizace. Profesoři přednášeli 200 lidem bez mikrofonů a projektorů, protože veřejná vysoká škola nemohla pokrýt účet za elektřinu.

READ  Nejvyšší soud Mali vyhlásil vůdce puče Guettu prozatímním prezidentem

„Je to nepředstavitelná krize,“ řekla Valeria Anyon, 50letá profesorka literatury na univerzitě známé jako UBA. „Je mi smutno za své studenty a za sebe jako profesora a výzkumníka.“

Ve své snaze dosáhnout nulového deficitu tak činí i Miley Snižte výdaje v celé Argentině – Zavření ministerstev, zastavení financování kulturních domů, propouštění státních zaměstnanců a snížení podpory. V pondělí měl co dokázat, oznámil první čtvrtletní fiskální přebytek Argentiny od roku 2008 a slíbil veřejnosti, že bolest se vyplatí.

„Děláme nemožné možným i s většinou politiků, odborů, médií a většiny ekonomických aktérů proti nám,“ řekl v televizním projevu.

Student drží cedulku napsanou ve španělštině "Bez vědy není budoucnost" V úterý 23. dubna 2024 v Buenos Aires v Argentině během pochodu za požadavek více finančních prostředků pro veřejné univerzity a proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym. (AP Photo/Natacha Pisarenko)

Student drží cedulku s nápisem ve španělštině „Bez znalostí není budoucnost“ během pochodu za více finančních prostředků pro veřejné univerzity a proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym v Buenos Aires, Argentina, úterý 23. dubna 2024. (AP Photo ) / Natasha Pisarenko)

Studenti pochodují do Kongresu, aby požadovali více finančních prostředků pro veřejné univerzity a proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym v Buenos Aires, Argentina, úterý 23. dubna 2024. (AP Photo/Rodrigo Abd)

Studenti pochodují do Kongresu, aby požadovali více finančních prostředků pro veřejné univerzity a proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym v Buenos Aires, Argentina, úterý 23. dubna 2024. (AP Photo/Rodrigo Abd)

V úterý se centrem města ozývaly hlasy demonstrantů. „Proč se tak bojíš veřejného školství?“ Ptaly se znamení. „Univerzita se bude bránit!“ Studenti křičeli.

„Snažíme se vládě ukázat, že nás nemůže zbavit práva na vzdělání,“ řekl v úterý Santiago Ceraulo, 32letý student sociálních sítí. „Tady je v sázce všechno.“

Od loňského července, kdy začal fiskální rok, poskytuje stát Univerzitě v Buenos Aires pouze 8,9 % jejího celkového rozpočtu. Roční inflace Nyní se pohybuje kolem 290 %. Univerzita tvrdí, že to sotva stačí na to, aby se svítilo a poskytovaly základní služby ve fakultních nemocnicích, které už mají sníženou kapacitu.

Univerzita minulý týden varovala, že bez záchranného plánu se škola v nadcházejících měsících zavře a uvězní 380 000 studentů středních škol. Je to šok pro Argentince, kteří považují bezplatné a kvalitní univerzitní vzdělání za právo od narození. UBA má hrdou intelektuální tradici, z níž vzešlo pět nositelů Nobelovy ceny a 17 prezidentů.

READ  Thajský soud rozhodl o pozastavení PETA v parlamentu kvůli hlasování o premiérovi

„Měl jsem přístup k budoucnosti a příležitostem prostřednictvím této univerzity, které by si jinak moje rodina a mnoho dalších lidí na stejné úrovni příjmů nemohli dovolit,“ řekl Alex Vargas, 24letý student ekonomie. „Když uděláte krok zpět, uvidíte, jak je to pro naši komunitu důležité.“

Studenti v úterý 23. dubna 2024 v Buenos Aires v Argentině protestují za více finančních prostředků pro veřejné univerzity a proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym. Plakáty jsou napsány ve španělštině "S fašismem nejsou žádná práva" Centrum a "Proč všechen ten strach ze vzdělávání lidí?" Správně a "Obrana univerzity je obrana vlasti" Odejít.  (AP Photo/Natasha Pisarenko)

Studenti v úterý 23. dubna 2024 v Buenos Aires v Argentině protestují za více finančních prostředků pro veřejné univerzity a proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym. (AP Photo/Natacha Pisarenko)

Prezidentka Miley se dostala k moci loni v prosinci a po letech chronického nadměrného utrácení a ochromujícího mezinárodního dluhu zdědila ekonomiku v rozkladu. Na stezce kampaně se ohání motorovou pilou jako symbol rozpočtových škrtů a svým krajanům, kteří trpí rozpočtovými škrty a 50% devalvací pesa, opakuje jednoduchou větu: „Nejsou peníze.“

Celkově Argentina vyčleňuje na vzdělávání 4,6 % svého HDP. Veřejné univerzity jsou také zdarma pro zahraniční studenty, což přitahuje hordy studentů z celé Latinské Ameriky, Španělska i mimo ni. Kritici systému chtějí, aby zahraniční studenti platili poplatky.

„Tam, odkud pocházím, je vysoce kvalitní vzdělání bohužel výsadou, nikoli základním právem,“ řekla Sofia Hernandezová, 21letá z Bogoty v Kolumbii, která studuje medicínu na univerzitě v Bogotě. „V Argentině existuje model, který bych si přál mít více zemí.“

Vláda v pondělí oznámila, že pošle asi 24,5 milionu dolarů na pokrytí nákladů na údržbu veřejných univerzit a dalších 12 milionů dolarů na udržení provozu lékařských center.

Prezidentův mluvčí Manuel Adorni řekl: „Diskuse byla urovnána.“

Univerzitní úřady s tím nesouhlasily a tvrdily, že slíbený transfer – který ještě neobdržely – pokryl malý zlomek toho, co potřebovali. Pro UBA to znamená snížení ročního rozpočtu o 61 %.

Učitelé také potřebují pozornost, řekl Matias Ruiz, pokladník UBA. Za poslední čtyři měsíce zaznamenali pokles hodnoty jejich příjmů o více než 35 %. Platy zaměstnanců mohou být až 150 $ měsíčně. Profesoři žonglují s více úkoly, aby práci dokončili.

READ  Biden zkracuje svou zahraniční cestu, protože jednání o dluhovém stropu USA postupují

„Financování a platy byly za předchozích pravicových vlád zmrazeny, ale tyto škrty jsou třikrát horší,“ řekla Ines Aldauová, 44letá profesorka literatury UBA.

Policie střeží prezidentský palác Casa Rosada během pochodu demonstrantů požadujících více finančních prostředků pro veřejné univerzity a protestujících proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym v Buenos Aires, Argentina, úterý 23. dubna 2024. (AP Photo/Rodrigo Abdul)

Policie střeží prezidentský palác Casa Rosada během pochodu demonstrantů požadujících více finančních prostředků pro veřejné univerzity a protestujících proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym v Buenos Aires, Argentina, úterý 23. dubna 2024. (AP Photo/Rodrigo Abdul)

Populární pochod za požadavek více finančních prostředků pro veřejné univerzity a proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym v Buenos Aires, Argentina, úterý 23. dubna 2024. (AP Photo/Rodrigo Abd)

Populární pochod za požadavek více finančních prostředků pro veřejné univerzity a proti úsporným opatřením navrženým prezidentem Javierem Mileym v Buenos Aires, Argentina, úterý 23. dubna 2024. (AP Photo/Rodrigo Abd)

Rozzlobení studenti, učitelé a dělníci se vyhrnuli do ulic hlavního města jen pár hodin poté, co Miley vyhlásila ekonomické vítězství ze svého prezidentského paláce.

„Budujeme novou éru prosperity v Argentině,“ řekla Miley publiku a pochlubila se, že Argentina zaznamenala čtvrtletní fiskální přebytek ve výši 0,2 % HDP.

Obrovský transparent visící nad centrem Buenos Aires představoval volbu: Miley nebo veřejné vzdělávání?

___

Sledujte zpravodajství AP o Latinské Americe a Karibiku https://apnews.com/hub/latin-america

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *