Objevte obrovskou planetu 10krát větší než Jupiter obíhající kolem dvojice obřích hvězd

Vědci objevili obří planetu obíhající kolem masivní dvojice superžhavých hvězd, což je prostředí, o kterém se dříve myslelo, že je příliš drsné na to, aby se planeta mohla zformovat.

Výzkumný článek publikovaný ve středu v Nature Science Journal Řekl, že objev planety nazvané „b Centauri (AB) b“ nebo „b Centauri b“ vyvrací populární přesvědčení mezi astronomy.

„Dosud nebyly pozorovány žádné planety kolem hvězdy, která je třikrát hmotnější než Slunce,“ napsala Evropská jižní observatoř, která planetu vyfotografovala z dalekohledu Very Large Telescope v chilské poušti.

„Úplně to mění obraz hmotných hvězd jako hostitelských planet,“ řekl vedoucí studie Marcus Jansson, profesor astronomie na Stockholmské univerzitě.

Dvojhvězda typu B, která se nachází ve středu sluneční soustavy v souhvězdí Kentaura, je velmi hmotná a horká. Evropská jižní observatoř uvedla, že vyzařuje velké množství ultrafialového a vysokoenergetického rentgenového záření, které má „silný vliv na okolní plyn, který by měl působit proti formování planet“.

„Hvězdy typu B jsou obecně považovány za velmi destruktivní a nebezpečná prostředí, takže se předpokládalo, že kolem nich bude velmi obtížné vytvořit velké planety,“ uvedl Janson v tiskové zprávě.

„Je to drsné prostředí, kde dominuje intenzivní záření, kde je všechno v gigantickém měřítku: hvězdy jsou větší, planeta je větší, vzdálenosti jsou větší.“

Gayathri Viswanath, Ph.D. Student Stockholmské univerzity

Objev byl popsán v červenci a oficiálně zveřejněn ve středu v časopise Nature. „Výsledky ukazují, že planety mohou sídlit v masivnějších hvězdných systémech, než by se dalo očekávat z extrapolace předchozích výsledků,“ uvedli vědci.

Nově objevené b Centauri (AB) b Je to planeta mimo sluneční soustavu, planeta mimo naši sluneční soustavu, která je „desetkrát větší než Jupiter, což z ní činí jednu z nejhmotnějších planet, jaké kdy byly nalezeny,“ napsala observatoř.

READ  Geomagnetic Storm Watch je nyní upgradován na úroveň Storm G2; Polární záře míří na jih

Spoluautor Gayathri Viswanath, Ph.D. Student Stockholmské univerzity v tiskové zprávě uvedl, že je to „podivný svět v prostředí velmi odlišném od toho, co zažíváme zde na Zemi a v naší sluneční soustavě“.

„Je to drsné prostředí, kde dominuje intenzivní záření, kde je vše v gigantickém měřítku: hvězdy jsou větší, planeta je větší, vzdálenosti jsou větší,“ řekl Viswanath.

Observatoř napsala, že oběžná dráha planety je „jedna z nejširších dosud objevených“, 100krát větší než vzdálenost mezi Jupiterem a Sluncem. „Tato velká vzdálenost od centrálního páru hvězd by mohla být klíčem k přežití planety,“ řekla.

Zatímco snímek zveřejněný tento měsíc je první svého druhu na planetě od doby, kdy byl rozpoznán, b Centauri (AB) b byl zobrazen, ale nebyl rozpoznán v předchozích dalekohledech, uvedli vědci.

Janson v e-mailu uvedl, že objev ho a jeho kolegy přiměl k tomu, aby rozšířili průzkum nazvaný BEAST, který zkoumá 85 podobných hvězd.

„Pokusíme se získat více času dalekohledu pro rozšířený průzkum a také prohledáme všechny archivy dalekohledů po všech jednotlivých hvězdách velké hmotnosti, které mohly být pozorovány v minulosti,“ napsal Janson.

„Domnívám se, že právě v této oblasti dojde ke zvýšené intenzitě výzkumu směrem k vysoce hmotným hvězdám, a to jak za účelem objevování planet, tak i za účelem jejich charakterizace, zjištění jejich složek a pokusu o podrobnější odhalení toho, jak mohly se zformovat,“ napsal.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.