Vietnam odsuzuje realitního magnáta Truonga My Lana k smrti v dosud největším podvodu

Vietnam odsuzuje realitního magnáta Truonga My Lana k smrti v dosud největším podvodu

Hanoj, Vietnam (AP) – Realitní magnát Truong My Lan byl ve čtvrtek odsouzen k trestu smrti soudem v Ho Či Minově Městě na jihu Vietnamu. Vietnam Státní média uvedla, že Vietnam Net, v největším případu finančního podvodu, jaký kdy v zemi byl.

Šéfem realitní společnosti byl 67letý Phan Thien Phat Oficiálně byl obviněn z podvodu v hodnotě 12,5 miliardy dolarů – Téměř 3 % HDP země v roce 2022.

Státní média VnExpress uvedla, že Lan v letech 2012 až 2022 nezákonně převzal kontrolu nad Saigon Commercial Joint Bank a schválil 2 500 půjček, které bance přinesly ztráty ve výši 27 miliard dolarů. Soud ji požádal o odškodnění banky ve výši 26,9 milionu dolarů.

Navzdory polehčujícím okolnostem – šlo o první trestný čin a Lan se účastnil charitativních aktivit – soud své tvrdé rozhodnutí přisoudil závažnosti případu a uvedl, že Lan stál v čele koordinovaného a sofistikovaného zločinného podniku, který měl závažné následky bez újmy. Vrácení peněz je možné, uvedl VnExpress.

Svým jednáním „nejen porušuje práva na správu majetku jednotlivců a organizací, ale také tlačí SCB (Saigonskou akciovou komerční banku) do stavu soukromé kontroly; podkopává důvěru lidí ve vedení strany a státu,“ citoval VnExpress vládnoucí jako říkat.

Její neteř, Truong Hieu Van, generální ředitel Phan Thien Phat, byla odsouzena k 17 letům vězení za pomoc své tetě a Lanin manžel Eric Chu Nap Ky, který pochází z Hongkongu, byl odsouzen k devíti letům vězení.

Lan a její rodina vytvořili Van Thieng Phat v roce 1992 poté, co Vietnam opustil svou státní ekonomiku ve prospěch tržněji orientovaného přístupu otevřeného cizincům. S pomocí své matky, čínské podnikatelky, začala podle státních médií Tian Fung prodávat kosmetiku na nejstarším trhu v Ho Či Minově Městě.

READ  Prvotřídní seznam Titanicu a kapesní hodinky oběti jsou v aukci

Van Thinh Phat vyroste v jednu z nejbohatších vietnamských realitních společností s projekty zahrnujícími luxusní obytné budovy, kanceláře, hotely a nákupní centra. Díky tomu se stala hlavním hráčem ve finančním průmyslu země. V roce 2011 zorganizovala fúzi sužované SCB Bank se dvěma dalšími věřiteli v koordinaci s centrální bankou Vietnamu.

Soud zjistil, že tento přístup použila k získání hotovosti SCB Bank. Podle vládních dokumentů nepřímo vlastnila více než 90 % banky – poplatek, který odmítla – a schválila tisíce půjček „skořápkovým společnostem“. Tyto půjčky si pak k ní našly cestu, uvedla státní média VnExpress s odvoláním na soudní rozhodnutí. zjištění.

Dodala, že poté podplatila úředníky, aby zahladili stopy.

Bývalý úředník centrální banky Do Thi Nhan byl ve čtvrtek rovněž odsouzen k doživotnímu vězení za přijímání úplatků v hodnotě 5,2 milionu dolarů.

Lanovo zatčení v říjnu 2022 patřilo k nejvýznamnějším z probíhajících zatýkání Protikorupční kampaň ve Vietnamu Což od roku 2022 zesílilo. Kampaň „Hořící trouba“ se dotkla nejvyšších pater vietnamské politiky. Bývalý prezident Vu Van Thuong rezignoval V březnu po jeho zapojení do kampaně.

Ale Lanův soud šokoval národ. Analytici uvedli, že rozsah podvodu vyvolává otázky, zda banky nebo jiné společnosti neudělaly podobné chyby. tlumení ekonomického výhledu Vietnamu A to přimělo zahraniční investory k opatrnosti v době, kdy se Vietnam snaží stát se ideálním domovem pro společnosti, které se snaží přesunout své dodavatelské řetězce z Číny.

Vietnamský realitní sektor byl těžce zasažen. Odhaduje se, že v roce 2023 se z trhu stáhlo 1 300 realitních společností a developeři nabízejí slevy a zlato jako dárky, aby přilákali kupce, ačkoli nájmy za nemovitosti se smíšeným využitím, které jsou v jihovýchodní Asii známé jako obchodní domy, v roce 2023 poklesnou o třetinu. Ho Či Minovo městoStátní média uvedla, že velká část centra města zůstala prázdná.

READ  Mark Rutte: Nizozemská koaliční vláda se hroutí kvůli sporu o přistěhovalectví

V listopadu generální tajemník komunistické strany Nguyen Phu Trong, nejvyšší vietnamský politik, prohlásil, že boj proti korupci „bude dlouhodobě pokračovat“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *