Biden a Netanjahu diskutují o možném příměří a dohodě o rukojmích

Biden a Netanjahu diskutují o možném příměří a dohodě o rukojmích

Prezident Biden v neděli hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, aby projednal vyhlídky na potenciální dohodu o příměří, která by zajistila propuštění rukojmích zadržovaných Hamásem, a zároveň zopakoval svá varování před novým izraelským útokem na město Rafah v jižní Gaze. Řekli úředníci.

Výzva měla připravit cestu pro ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který pár hodin před nedělí odjel z Washingtonu na svou poslední cestu na Blízký východ s cílem omezit válku v Gaze. Pan Blinken zamířil do Saúdské Arábie, kde se setká s egyptskými a katarskými představiteli, kteří sloužili jako prostředníci s Hamásem v rozhovorech o příměří a rukojmích, které zůstávají ve slepé uličce.

Ministerstvo zahraničí oznámilo, když byl pan Blinken v neděli v letadle, že po účasti na zasedání Světového ekonomického fóra v Rijádu se zastaví také v Jordánsku a Izraeli. Tajemník byl kritickým hráčem ve snahách Bidenovy administrativy zprostředkovat ukončení války, zvýšit humanitární pomoc a propustit více než 100 rukojmích, o kterých se předpokládá, že zůstávají v Gaze od teroristického útoku vedeném Hamasem 7. října.

„To by bylo na vrcholu seznamu ministryně Blinkena, abychom pokračovali v prosazování dočasného příměří,“ řekl John F. Kirby, mluvčí pro národní bezpečnost Bílého domu v pořadu „This Week“ stanice ABC. „Chceme, aby to trvalo asi šest týdnů, umožní to všem těmto rukojmím dostat se ven a samozřejmě to umožní snazší přístup pomoci do míst v Gaze, zejména na severu.

Vedl také diskuse o tom, co se stane po skončení války. Během své zastávky v Saúdské Arábii podle představitele ministerstva zahraničí, který hovořil pod podmínkou anonymity, pan Blinken očekává, že se setká s arabskými a evropskými představiteli ve skupině, aby promluvili o plánech na obnovu Gazy, i když Izrael stále vede své války a nedosáhla svého cíle nepolapitelného – a možná nemožného – úplného odstranění Hamasu.

READ  Červený půlměsíc: Nemocnice v Gaze čelí nedostatku paliva a elektřiny: Zprávy o válce mezi Izraelem a Hamasem

Představitel administrativy řekl, že zhruba tři čtvrtiny Bidenova zhruba hodinového hovoru s Netanjahuem se zaměřily na potenciální příměří a dohodu o rukojmích. Američtí představitelé uvedli, že Izrael přijal plán vypracovaný Spojenými státy, a obvinili Hamás z toho, že nedosáhl přímé dohody, dohody, kterou označili za nekonstruktivní. Úředník uvedl, že prezident během hovoru souhlasil s tím, že odpovědnost za přijetí nejnovějšího návrhu stále nese Hamás.

Oba vůdci také diskutovali o videích s rukojmími, která zveřejnil Hamás minulý týden, včetně těch, která ukazují dvě rukojmí s americkým občanstvím. Američtí představitelé byli zmateni, proč Hamas zveřejnil tato videa po více než šesti měsících braní rukojmí, ačkoli cílem bylo pravděpodobně zvýšit tlak izraelské veřejnosti na pana Netanjahua, aby učinil více ústupků k dosažení dohody, aby se mu to podařilo. dosáhnout toho. Domácí rukojmí.

Prezidentova výzva Netanjahuovi přišla tři týdny poté, co Biden řekl premiérovi, že přehodnotí svou podporu izraelské válce, pokud Izrael neudělá více pro usnadnění dodávek potravin a dalších zásob do Gazy a omezení civilních obětí. Od té doby se humanitární pomoc Gaze výrazně zvýšila a Bidenovi poradci připisují Izraeli uznání za reakci na prezidentovy požadavky, i když uznávají, že je stále potřeba více.

Izrael stáhl část svých sil z jižní Gazy, ale tvrdí, že stále plánuje velký útok na Rafáh, kam se uchýlilo asi milion Palestinců. Představitelé Bidenovy administrativy vyjádřili obavy z potenciální operace a izraelští představitelé uvedli, že tyto připomínky vezmou v úvahu a budou dále konzultovat se svými americkými protějšky.

V prohlášení po telefonátu Bílý dům uvedl, že pan Biden „zopakoval svůj jasný postoj“ k jakékoli operaci v Rafáhu a zhodnotil s premiérem „probíhající rozhovory o zajištění propuštění rukojmích s okamžitým příměřím v Gaze“. „.

„Prezident a předseda vlády také diskutovali o zvýšení dodávek humanitární pomoci do Gazy, včetně příprav na otevření nových severních přechodů počínaje tímto týdnem,“ stojí v prohlášení. Prezident zdůraznil, že je třeba, aby tento pokrok pokračoval a byl posílen v plné koordinaci s humanitárními organizacemi.

READ  Rusko požaduje, aby Ukrajině a bývalým sovětským zemím bylo zakázáno členství v NATO | novinky o NATO

S protesty otřásajícími americkými univerzitními kampusy někteří kritici Netanjahuovy vlády v neděli tvrdili, že změny, které provedla od Bidenovy hrozby, nejsou dostatečné.

„Právě teď je to, co dělá krajně pravicová, rasistická Netanjahuova vláda, v moderní historii války bezprecedentní,“ řekl senátor Bernie Sanders, demokratický socialista z Vermontu, který stojí za demokraty, na téma „Stav unie“. CNN. Dodal: „Během posledních šesti a půl měsíce zabili 33 000 Palestinců a zranili 77 000, z nichž dvě třetiny byly ženy a děti.“

Prohlášení Bílého domu se jen letmo zmínilo o nedávném střetu mezi Izraelem a Íránem a uvedlo pouze to, že pan Biden „znovu potvrdil svůj pevný závazek k bezpečnosti Izraele poté, co se úspěšně bránil proti bezprecedentnímu útoku íránských raket a dronů na začátku tohoto měsíce“.

Izraelské a americké síly s pomocí evropských a arabských spojenců sestřelily více než 300 raket a dronů vypálených Íránem na Izrael počátkem tohoto měsíce v reakci na zabití vysokých íránských důstojníků Izraelem. V reakci na Bidenovy výzvy ke zdrženlivosti Izrael odpověděl pouze symbolickým protiútokem a obě strany daly najevo své přání vyhnout se další eskalaci.

Vzhledem k tomu, že bezprostřední hrozba širší války zdánlivě mizí, může pan Biden a jeho tým obrátit svou pozornost zpět na Gazu. Podle návrhu příměří podporovaného Spojenými státy by Izrael na šest týdnů zastavil nepřátelství a propustil stovky Palestinců držených v jeho věznicích výměnou za propuštění 40 rukojmích zadržovaných Hamásem, většinou žen, starších mužů a lidí se zdravotními problémy. Pozdější fáze dohody by prodloužily příměří a vedly k propuštění dalších rukojmích.

Američtí představitelé uvedli, že Yahya Sinwar, vůdce Hamasu, který žije v úkrytu v Gaze, bránil dosažení dohody. Izrael v pátek předložil nový protinávrh, který zvyšuje možnost udržitelnějšího ukončení nepřátelských akcí. Hamas, který požaduje trvalé zastavení války jako součást jakékoli dohody, v sobotu uvedl, že návrh obdržel a studuje ho.

READ  Izrael Gaza: Palestinci, kteří se ukrývají v Rafahu, se obávají bezprostředního útoku

Pan Kirby vyjádřil opatrný optimismus, že pokrok je stále možný.

Hamás to zcela neodmítl. Řekl, že tento návrh studují na stole. „Pokud toho dokážeme, dá vám to šest týdnů míru, šest týdnů vám to nedá žádný boj, a to včetně boje v Rafahu, a doufáme, že po šesti týdnech dočasného příměří možná něčeho dosáhneme. trvalejší.”

Edward Wong Přispěly zprávy z letadla ministra zahraničí Antonyho Blinkena.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *