Rodina ukrajinsko-americké ženy byla nucena uprchnout do Ruska. Propašovala je do Polska

Turchyn muže našel před několika dny prostřednictvím aplikace pro zasílání zpráv, inzeroval dopravní služby Ukrajincům uvízlým v Rusku. Uzavřeli dohodu – 500 dolarů na přesun Turchynovy matky a sestry z Moskvy do polského Przemyslu. Je to víc, než většina rodin prchajících před válkou dokáže zvládnout.

Zajímá ji, jestli to funguje.

Turchyn se otočí a najednou se ocitne v náručí své sestry. Nastane krátký okamžik radosti, ale není čas obejmout její matku. Pašerák chce dostat zaplaceno hned. Vydírá ji, aby získala více peněz. to platí. V tuto chvíli si nepřeje nic jiného, ​​než být se svou rodinou.

Výměna nakonec skončila a tři ženy se daly dohromady v Polsku. Tiše a rychle se objímají.

Pro Ukrajince, kteří jsou nyní vysídleni v Rusku, je dostat se do bezpečí nebezpečnou záležitostí. Byly to tisíce Ukrajinců Byli násilně deportováni V zemi, která je bombardovala a obléhala, říkají ukrajinské úřady.
Zraněná, sama a směřovaná do ruského sirotčince, 12letá ukrajinská dívka je verbována do informační války v Moskvě.
Když koncem února začala invaze ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu, Turchin, ukrajinsko-americká studentka medicíny žijící v Clevelandu ve státě Ohio, začala zběsile prohledávat aplikace pro zasílání zpráv a zoufale se snažila najít o ní nějaké informace. Iseumovo rodné městoKde bydlí její matka a sestra.

„Snažila jsem se najít informační drobky,“ vysvětluje. „Máme tyto skupiny Viber (aplikace pro zasílání zpráv) a všichni mluví: ‚Víte, kam dnes spadla střela? Víte, který dům byl dnes zničen?“

Její telefon zaplavily snímky města, které bylo několik týdnů v centru zuřivých bojů. Nedostatek potravin, vody a léků způsobil humanitární katastrofu pro tisíce lidí, kteří žijí pod neustálými leteckými útoky a bombardováním.

„Každým dnem je to horší,“ řekl CNN koncem března Max Strinik, poslanec úřadu městské rady Izium. „Bombardování Rusů se nezastavilo – začalo to před týdny. Mrtví jsou pohřbeni v centrálním parku.“

READ  Novoroční oslavy po celém světě byly pozastaveny s šířením koronaviru a zde jsou ti, kteří zrušili a kteří ne

Izjum leží na hlavní silnici mezi Charkovem a Ruskem podporovanými separatistickými regiony Luhansk a Doněck na východní Ukrajině, čímž se dostává do hledáčku Putinova brutálního útoku.

Obrázky zveřejněné na sociálních sítích ukazují zkázu v Iseu.
Izium bylo těžce bombardováno.

Několik dní po sporu ztratila Turchin kontakt se svou rodinou. Mobilní sítě Isium byly přerušeny nebo zablokované. Bála se, že zabije svou matku a sestru.

„Někdo[ve skupinách zpráv]viděl, že raketa už zasáhla naši zahradu, a já jsem hodně plakala, protože jsem nevěděla, možná už byli mrtví,“ vzpomíná s pláčem.

Turchinová nemohla pomoci svým blízkým a rozhodla se pomoci ostatním a odcestovala na polsko-ukrajinskou hranici, kudy do bezpečí přecházely miliony uprchlíků.

„Přijela jsem do Polska vzít tu energii a přeměnit ji v něco,“ říká. „Protože pláč, deprese, sezení doma – nic se nezměnilo.“

Na Facebooku jsem narazil na Lisco House, opuštěnou kancelářskou budovu, kterou majitel Wojciech Brenza proměnil v uprchlické centrum, který utratil tisíce kapesných dolarů za jídlo a přístřeší pro desítky uprchlých rodin.

Turchyn se rozhodl žít a pracovat jako dobrovolník v útulku. Každý den se snažila kontaktovat svou rodinu.

Rusko nebo zemři: Týdny po Putinových útocích dostali Ukrajinci jen jednu cestu ven

Nakonec obdržela zpětný hovor, ale nepřišel od Izia.

„Poprvé jsem o nich slyšela po celém měsíci a byla jsem tak rozervaná. Byla jsem ráda, že ještě žijí. Ale měla jsem strach. Byli v Rusku. A já nevím, mám být šťastná? Nebo bych měla být smutný?“ řekne.

Turchyn později zjišťuje, že její matka a sestra, které se zoufale snaží utéct z Izia, našly místního obyvatele ochotného odvézt je za cenu k ruským hranicím. Neexistoval způsob, jak jít na východ nebo dále na Ukrajinu.

„Měli jsme jen jednu šanci dostat se z tohoto pekla,“ řekla CNN Turchinova starší sestra Vita. „A rozhodli jsme se, že si tuto příležitost nenecháme ujít. Rozhodli jsme se tam jít a uvidíme, co bude dál.“

READ  Trump News - Živě: Exprezident vítá Putinův „geniální“ krok na Ukrajině, protože případ E Jean Carroll pokračuje

Jednou v Moskvě se pár pokusil nastoupit do vlaku do Běloruska, ale řekli, že jim v tom zabránili ruští pohraničníci.

Turchyn se je zoufale snažil dostat ven. Začala hledat pomoc u skupin Viber, které jí poskytovaly informace po celou válku.

„Někdo z Polska mi dal číslo a to vedlo k dalšímu číslu a dalšímu číslu,“ řekla o pokusu najít pašeráka online. Snaží se to udržet v tajnosti, protože je to evidentně nebezpečné.“

Během nejméně dvou dnů její matka a sestra cestovaly ve velkém náklaďáku s několika dalšími Ukrajinci přes Lotyšsko a Litvu, na jih směrem k Varšavě, dokud nebyly znovu shledány v Przemyslu.

Mila objímá ukrajinského uprchlíka v útulku, kde dobrovolně pracuje.

„Teď mi vysvětlovali podrobnosti, je to horší, než jsem si dokázala představit,“ říká Turchinová, když její matka a sestra sdělují podrobnosti o týdnech, které strávil pod ruským bombardováním.

„Dá se to vyjádřit jedním slovem,“ říká její matka Luba. „Bylo to peklo. Byla to noční můra, ze které se nedá probudit.“

Desetitisíce Ukrajinců žijících pod ruskou okupací čelí stejně bezútěšné situaci – jsou odříznuti od Ukrajiny i ve své rodné zemi a jediná cesta pro pár, kteří ji mohou najít, je směrem k Putinovi.

Poznámka redakce: Poslední fotografie nesprávně identifikovala ženu jako Milu v objetí jako její sestru. Titulek byl opraven, aby ji identifikoval jako nejmenovanou ukrajinskou uprchlici, nikoli její sestru.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.