Česká vláda by se měla hlouběji ponořit do konsolidace rozpočtu

Od Roberta Muellera

PRAHA (Reuters) – Česká vláda musí jít hlouběji, než plánuje, aby podpořila rozpočet země, který klesl do rekordního deficitu, a musí jednat rychle, jak se blíží příští volby, řekl agentuře Reuters vysoký úředník rozpočtového dozoru. .

Středopravicová vláda premiéra Petera Fialy plánuje v příštím roce snížit rozpočtový schodek o 70 miliard korun (3,29 miliardy dolarů) z 295 miliardové mezery stanovené pro letošní rok, protože se země vymaní z dvojité pohromy způsobené pandemií a válkou COVID. . na Ukrajině.

Vláda se snažila snížit výdaje a zvýšit daně, aby našla 70 miliard, ale Humble řekl, že závazky zvýšit výdaje na obranu a platy učitelů přidávají dalších 45 miliard, které vláda potřebuje najít.

„Pokud jde o velké změny, rok 2024 je poslední příležitostí,“ řekl kvůli nadcházejícím volbám v roce 2025 Mojmír Humble, šéf Finanční rady ČR, nezávislého vládního orgánu pro dohled nad rozpočtem.

Hampel poznamenal, že 70 miliard korun je jen třetina strukturálního deficitu – nerovnováhy mezi výdaji rozpočtu a příjmy bez ohledu na ekonomickou situaci – který rada odhaduje na zhruba 200 miliard korun.

Vládní plán je tedy jen prvním krokem, po kterém by měly rychle následovat další změny.

„Je vhodné, pokud (snaha) bude pokračovat i poté,“ řekl Humble.

Podpořil reformní návrhy vládních ekonomických poradců – mezi něž Hampel patří – včetně zvýšení daní z příjmů fyzických osob o více než 100 miliard korun.

„Návrhy zcela mažou strukturální deficit… Podporuji je všechny. Zbytek je na politickém vedení,“ řekl Hampel.

Vláda odmítla zvýšit daně z příjmu fyzických osob – které dramaticky snížila minulá středolevá vláda s parlamentní podporou Fialových občanských demokratů.

Oznámila také, že nezvýší celkové daňové zatížení o více než 30 miliard korun, včetně zvýšení daně z přidané hodnoty u některých položek. Finální návrhy by měly být hotové do měsíce.

READ  Výrobní PMI v České republice v prosinci na 4měsíčním maximu

„Konsolidační úsilí se rozhodně nemůže soustředit jen na výdaje, prostě to není možné,“ řekl Humble.

Získejte novinky, které chcete

Přečtěte si zprávy o akci na trhu pomocí zdroje přizpůsobeného akciím, které vás zajímají.

Získat aplikaci

(1 dolar = 21,2850 Kč)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *