Jak chce Česko uzavřít evropské hranice ruským agentům

Jak chce Česko uzavřít evropské hranice ruským agentům

Otevřete Editor’s Digest zdarma

Tento článek je on-site verzí našeho zpravodaje Europe Express. Registrujte se zde Získejte newsletter přímo do vaší schránky každý všední den a sobotu ráno

dobré ráno. Za prvé, kopeček: Švédský start-up Nordvold tvrdí, že vyvinul baterii, která neobsahuje kritické minerály jako kobalt nebo lithium, což by snížilo závislost na Číně, pokud jde o baterie a další technologie potřebné pro zelený přechod.

Dnes se můj kolega podrobně zabývá plánem, jak zabránit ruským agentům ve volném cestování v rámci schengenského prostoru EU. Náš severský zpravodaj vysvětluje, proč se lidé znovu a znovu pokoušejí jet na kole z Ruska do Finska.

Tvrdá přihrávka

Členské státy EU diskutují o omezení cestování ruských diplomatů poté, co si Česko stěžovalo, že potenciální špioni se vyhýbají sledování kvůli bezhraniční zóně EU. píše Andy Pounds.

Kontext: Od úplné ruské invaze na Ukrajinu vlády vyhostily stovky ruských diplomatů s tím, že to byli ve skutečnosti agenti tajných služeb. Jiní ale stále vydávají moskevským diplomatům víza, která jim dávají přístup do schengenského prostoru a právo volně se pohybovat ve 24 z 27 členských států a navíc ve Švýcarsku, Norsku a Islandu.

Praha minulý týden v rámci jednání rozeslala papír s nápady, jak tomu zabránit 12. Sankce Evropské unie Proti Moskvě musí členské státy ještě ratifikovat.

Středoevropská země loni vyhostila více než 70 Rusů kvůli válce na Ukrajině a ruskému útoku v roce 2014 na muniční sklad, při kterém byli dva zabiti.

Česká republika nyní chce, aby ruští diplomaté získali víza a povolení k pobytu, která jim umožní cestovat pouze v rámci hostitelské země a nikoli do zbytku schengenského prostoru. Chce také, aby EU akceptovala pouze biometrické pasy, které je obtížné padělat nebo kombinovat s identitami.

READ  Expertní skupina požaduje akční plány na ochranu menšinových jazyků v Česku

Konkrétním problémem Prahy je, že úředníci, kterým Rakousko udělilo vízum pro práci v agenturách OSN ve Vídni, pak mohou cestovat do České republiky nebo jinam.

„Jsou tam agenti [Russia’s military intelligence service] GRU a další služby přicházející na české území. Kontrola toho je v Schengenu velmi komplikovaná,“ řekl diplomat EU.

Debata je stále v rané fázi a soubor složitých právních otázek, o kterých se v současnosti diskutuje, pravděpodobně nic nezmění.

Návrhy do evropských metropolí zaslala Evropská komise minulý týden a vlády stále diskutují o přísnějších opatřeních k prosazení zákazu ruských diamantů a cenového stropu ruské ropy.

Rakouská vláda a komise na žádosti o vyjádření nereagovaly.

Chart du jour: tlačení dopředu

Nizozemští voliči jdou zítra k urnám. Nečekaný nárůst veřejné podpory pro nizozemskou krajní pravici bude hrát klíčovou roli při sestavování příští vlády veterána protiislámského politika Geerta Wilderse a jeho Strany svobody (PVV).

Bláznivá jízda

Kola jsou zpět na finské hranici s Ruskem.

Téměř tři desítky žadatelů o azyl vjely včera do severního Finska na kole v triku připomínajícím stovky jízdních kol zakoupených a používaných migranty, kteří vstoupili do Norska a Finska v letech 2015-16. píše Richard Milne.

Kontext: Finsko uzavřelo čtyři ze svých nejfrekventovanějších hraničních přechodů s Ruskem, přičemž ze Středního východu a Afriky přicestovalo během několika dní více lidí než obvykle za celý rok. Helsinky se domnívají, že to mohlo být navrženo Moskvou, aby splatilo vstup Finska do NATO a nadcházející dohodu o obranné spolupráci se Spojenými státy.

Finský premiér Petteri Orpo slíbil, že pokud se situace bude nadále zhoršovat, brzy přijme další opatření.

Zatímco ty současné vyvolaly ve Finsku malé protesty a vyvolaly obavy mezi podniky, které stále spoléhají na přeshraniční obchod, další uzavření hranic je možnou reakcí.

Finsko je hrdé na to, že je připraveno na zahraniční hrozby, a středopravicová vláda v Helsinkách chce z této nové krize udělat učebnicový příklad, jak se vypořádat s „hybridní“ taktikou.

Na rozdíl od nedávného poškození finsko-estonského plynovodu a datového kabelu v Baltském moři však není pochyb o tom, kdo stojí za žadateli o azyl za hranicemi. Přes všechna odmítnutí ze strany Kremlu Rusové velmi pečlivě kontrolují přístup na svou stranu hranice.

Na co se dnes dívat

  1. Evropská komise nabízí evropský semestr Podzimní kolekce.

  2. Ministři pro rozvoj EU potkat.

  3. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg návštěv Srbsko a Severní Makedonie.

Nyní si přečtěte tyto

Newslettery doporučené pro vás

Oběd zdarma – Váš průvodce debatou o globální hospodářské politice. Přihlásit se Tady

Obchodní tajemství – Povinná četba o mezinárodním obchodu a měnící se tváři globalizace. Přihlásit se Tady

Baví vás Europe Express? Registrujte se zde Doručeno přímo do vaší schránky každý všední den v 7:00 SEČ a v sobotu v poledne SEČ. Řekněte nám, co si myslíte, chceme od vás slyšet: [email protected]. Držte krok s nejnovějšími evropskými příběhy @FT Europe

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *