Al-Shabaab se zmocnil vrtulníku OSN v Somálsku

NAIROBI – Islamistická povstalecká skupina Al-Shabaab napojená na Al-Káidu unesla ve středu posádku vrtulníku Organizace spojených národů, který nouzově přistál, uvedly dva zdroje spolupracující s mezinárodními organizacemi v Mogadišu.

Západní představitel řekl listu The Washington Post, že Al-Shabaab zapálil vrtulník a zadržel neznámý počet členů posádky poté, co bylo letadlo nuceno nouzově přistát na cestě do města Wesil v centrální oblasti Galgudud. Všichni tři hovořili pod podmínkou anonymity vzhledem k citlivosti situace.

Mluvčí pomocné mise OSN v Somálsku uvedla, že prohlášení bude vydáno brzy.

Organizace spojených národů poskytuje logistickou a lékařskou podporu 17 500členným mírovým silám Africké unie v Somálsku. Zástupce ozbrojených sil uvedl, že na palubě vrtulníku nebyli žádní příslušníci mírových sil.

Západní diplomat uvedl, že na palubě letadla nebyli žádní američtí občané. Oba také hovořili pod podmínkou anonymity.

Americké síly se vrátily do Somálska a přispěchaly na pomoc svým speciálním silám

Al-Shabaab ovládá velké části Somálska, i když vládní síly podporované mírovými silami Africké unie a klanovými milicemi v posledních letech získaly zpět území od povstalecké skupiny.

Galgadud byl hlavním bojištěm, kde se s rebely opakovaně střetávaly stále silnější klanové milice proti tvrdé interpretaci islámského práva ze strany Al-Shabaab.

V zemi Afrického rohu jsou také stovky amerických vojáků, kteří cvičí elitní somálské speciální jednotky a provádějí letecké útoky a mise.

Somálsko je zmítáno občanskou válkou od roku 1991, kdy klanoví válečníci svrhli diktátora Mohameda Siada Barreho a poté se obrátili proti sobě.

Středeční zabavení vrtulníku a jeho posádky pravděpodobně vyvolá vzpomínky na zajetí americké vojenské posádky, když byl jejich vrtulník Black Hawk sestřelen nad hlavním městem Mogadišo v roce 1993.

READ  Násilné střety v Amhaře v Etiopii, jak nepokoje zesílily

Al-Shabaab často bral cizí rukojmí, včetně zdravotnického personálu, a držel je roky. V roce 2018 unesli německou zdravotní sestru spolupracující s Mezinárodním výborem Červeného kříže v Mogadišu. Nikdy to nebylo vyléčeno.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *