Před 30 lety dnes zemřel „český Dylan“ Karel Grill

Před 30 lety dnes zemřel „český Dylan“ Karel Grill

Karel Kryle, pro své složité a poetické texty na politická témata někdy označovaný jako „český Bob Dylan“, zemřel dnes před 30 lety, měsíc před svými 50. narozeninami. Kryl byl jedním z nejlepších českých folkových hudebníků komunistické éry, proslulý svými protestsongy kritizujícími československý komunistický režim, jako je Pratsiku Žavirej Vratka (Drž hubu, bratříčku), složený v roce 1968 v reakci na invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Československo.


Karel Grál |  Foto: 'Karel Kryl v Dansk'/Česká televize

Kryle se narodil v Kroměříži v roce 1944. Po absolvování střední školy začal psát a vystupovat, později byl vyloučen z vojenské služby za hraní protisocialistických písní. V roce 1968 se přestěhoval do Prahy a získal místo asistenta v Československé televizi. V noci vystupoval v městských klubech se satirickými lidovými písněmi.

Krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 vydal Krail své debutové album s titulní skladbou „Bradrichku Zavirej Vratka“, která zachytila ​​nálady mnoha tehdejších Čechů. Album bylo zakázáno a odstraněno z pultů, ale to nezabránilo jeho šíření a písně se staly kultovními hity.

Video Karel Krill 1969

Pod přísným dohledem komunistického režimu odešel v roce 1969 do exilu do Německa, ale nadále psal, produkoval a vystupoval a vysílal do své domovské země prostřednictvím Rádia Svobodná Evropa. Mezitím byly kopie jeho nahrávek propašovány do Československa a rozšiřovány.

READ  USA postoupily do finále BJK Cupu s Francií a Českou republikou

Foto: Miroslav Urubek, Český rozhlas

Po 20 letech v exilu se v roce 1989 po sametové revoluci vrátil domů. Zpočátku byl z pádu komunismu nadšený a optimistický, ale brzy byl z nového režimu a jeho protagonistů, včetně Václava Havla, rozčarován. Pokrytci.

Z tohoto důvodu se rozhodl vrátit do Německa. 3. března 1994, měsíc před svými 50. narozeninami, zemřel Grail na infarkt v mnichovské nemocnici.

Video z Koncertu Pro výché slusný lidi – Karel Kryll (1989)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *