H1 2021 Ukrajinci – nelegální přistěhovalci do České republiky

V první polovině letošního roku bylo v České republice vystaveno 5430 nelegálních imigrantů, z nichž více než polovina se stala občany Ukrajiny.

Podle Ukrajinského formuláře Česká policie.

Od začátku roku 2021 došlo k prudkému nárůstu vstupu nelegálních imigrantů – cizích státních příslušníků pobývajících v České republice bez oficiálního povolení. To je dvakrát tolik než loni. Policie obecně od července loňského roku zaznamenává postupný nárůst úrovně nelegální migrace. Je to kvůli infekční situaci.

Čtěte také: Ukrajina poskytne Litvě ostnatý drát k zajištění hranic s Běloruskem

Z celkového počtu nelegálních přistěhovalců byli v první polovině roku nejvíce vystaveni Ukrajinci. Policie uvedla, že bylo zadrženo 3088 ukrajinských státních příslušníků. Dalšími významnými skupinami na národní úrovni jsou občané Moldavska, Afghánistánu, Vietnamu a Gruzie.

Nejvyšší počet nelegálních přistěhovalců byl zaregistrován v Praze, což je třetina z celkového počtu.

Nejčastěji nelegální imigranti přijíždějí do České republiky autem ze Slovenska, kde prý během hraničních kontrol cestují přes Česko do Německa.

„Většina případů, které nespadají pod výjimku z preventivních opatření zavedených ministerstvem zdravotnictví k povolení vstupu na území České republiky, je pro cizince,“ uvedla mluvčí Policie ČR Renata Krekmanova. .

Čtěte také: Itálie otevírá své hranice Ukrajincům – Guleba

Výjimky ze vstupu do České republiky v současné době platí pro ty, kteří cestují za prací nebo služební účely, jakož i pro péči o nemocné rodinné příslušníky, a pravidelné cestování je v současné době zakázáno. Ve všech uvedených případech cizinec získá příslušné vízum.

„Občané Ukrajiny a Moldavska spadají především do bezvízového režimu držení biometrického pasu a pobytu v České republice v rozporu s bezpečnostními opatřeními ministerstva zdravotnictví,“ uvedla policie.

Česká republika považuje nelegální přistěhovalce za oblasti s vysokým rizikem epidemie ze třetích zemí (mimo EU), což znamená, že jim je s určitými výjimkami zakázán přechod.

READ  V české vesnici probíhá protipovodňový projekt

Podle Ukraineform je Ukrajina na seznamu takových zemí.

Na rozdíl od většiny členských států EU, přestože bylo v Bruselu přijato usnesení, Praha neotevřela své hranice Ukrajincům.

Čtěte také: Ukrajina je připravena na novou vlnu Govt-19 letos na podzim Země EU-Zhelensky

Pokud se tedy Ukrajinci, kteří přišli do jiné země EU legálně za účelem cestovního ruchu, rozhodnou navštívit Českou republiku, automaticky spadají do kategorie nelegálních přistěhovalců.

Ukrajinci by si proto měli být vědomi toho, že bezvízový styk po EU v současné době nefunguje ve své obvyklé podobě.

IM

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *