Modul Wentian úspěšně zakotvil, čínská vesmírná stanice Tiangong se blíží dokončení

Jednotka Wentian byla vypuštěna přes raketu Long March 5B z ostrova Hainan v neděli ve 14:22 místního času.

Wentian, vůbec největší čínská kosmická loď vážící 23 metrických tun, je vybavena čtyřmi vědeckými nádržemi k provádění ekologických a biotechnologických experimentů za různých gravitačních podmínek. Obsahuje také robotické rameno pro externí experimenty a přídavný vzduchový uzávěr pro výstup do vesmíru.

Dokování představuje předposlední fázi výstavby čínského ambiciózního třímodulového projektu vesmírné stanice Tiangong, který má být dokončen koncem roku 2022.

Stavba vesmírné stanice byla zahájena v dubnu loňského roku vypuštěním Tianhe Jednotka – hlavní obytné části stanice. V říjnu se očekává, že Čína spustí druhou laboratorní jednotku známou jako Mengtian. Dvě laboratorní jednotky budou propojeny a vytvoří strukturu ve tvaru T s Tianhe uprostřed.
V pondělí na palubě vesmírné stanice zakotvili tři čínští astronauti, kteří dorazili v červnu dne Shenzhou 14 obydlená mise.

Vesmírná stanice Tiangong je spolu s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) druhou operační orbitální základnou na světě.

Čínští astronauti byli dlouho vyloučeni z Mezinárodní vesmírné stanice kvůli politickým námitkám USA a legislativním omezením. Projekt opustilo i Rusko, dlouholetý přispěvatel na Mezinárodní vesmírnou stanici.

V loňském roce byla Čína tvrdě kritizována za to, jak s nimi nakládá vesmírný odpad Poté vypustila svou první jednotku na raketě Dlouhý pochod 5B.
The zbytky rakety Nekontrolovaně se vrátila na přistání a potopila se v Indickém oceánu poblíž Malediv 10 dní po startu loni v květnu.
READ  Změna klimatu představuje rostoucí hrozbu pro národní bezpečnost

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.