Španělsko bedlivě sleduje, jak Katalánci přijímají separatistické hnutí k volbám

Španělsko bedlivě sleduje, jak Katalánci přijímají separatistické hnutí k volbám

V Katalánsku se v neděli konají regionální volby, jejichž výsledky budou rezonovat ve španělské národní politice.

Volby budou testem síly separatistického hnutí v bohaté severovýchodní části Španělska a politiky premiéra Pedra Sáncheze.

Více než 5,7 milionu voličů má právo vybrat si zákonodárce do regionálního parlamentu se sídlem v Barceloně.

Separatisté ovládají regionální vládu více než deset let. Průzkumy veřejného mínění a celostátní volby v červenci však ukazují, že podpora pro odtržení se poněkud snížila od doby, kdy bývalý regionální prezident Carles Puigdemont vedl v roce 2017 nezákonnou – a marnou – separatistickou snahu.

Puigdemont je na útěku před španělskými zákony, protože pár dní po neúspěšném pokusu o odtržení uprchl ze země. To mu ale nebrání kandidovat ve volbách, protože agituje z jihu Francie. Řekl, že se do Španělska vrátí, až se někdy po volbách sejdou nově zvolení zákonodárci, aby vybrali regionálního prezidenta.

Puigdemont doufá, že do té doby bude zbaven všech právních problémů poté, co španělský parlament definitivně schválí kontroverzní milost pro něj a stovky dalších separatistů.

Milost je součástí zintenzivněné Sanchezovy kampaně za snížení napětí v Katalánsku, která také zahrnovala omilostnění prominentních vězněných separatistů. Pokud to voliči nepotvrdí podporou jeho Socialistické strany, bude to rána pro lídra, který stojí v čele menšinové koalice v Madridu.

Sanchez vedl kampaň po boku Salvadora Illy, kandidáta socialistů. Illa získal nejvíce hlasů v regionálních volbách v roce 2021, ale nedokázal zabránit separatistovi Pere Aragonesovi sestavit vládu.

Očekává se, že volby budou svědky bitvy uvnitř separatistického tábora mezi konzervativní stranou „Společně“ vedenou Puigdemontem a Republikánskou levicovou stranou vedenou Aragonésem v Katalánsku.

Krajně pravicová, prosecesionistická strana s názvem Katalánská aliance, která se staví proti nepovolené imigraci i proti španělskému státu, doufá, že získá parlamentní zastoupení.

READ  Peru upravuje počet obětí epidemie a nyní je na jednoho obyvatele nejhorší na světě

Soutěží celkem devět stran a neočekává se, že by se žádná strana přiblížila k zisku tolika hlasů, aby dosáhla na nadpoloviční většinu 68 křesel v zastupitelstvu. Zásadní tedy bude uzavírání dohod.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *