Uprostřed napětí Írán varuje před velkou jadernou bombou pro Izrael

Uprostřed napětí Írán varuje před velkou jadernou bombou pro Izrael

Minulý rok se Írán zavázal, že pomůže prozkoumat částice uranu nalezené na nezveřejněných místech

Nové Dillí:

Poradce íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího znovu vyjádřil obavy z jaderných ambicí země, zejména ve světle rostoucího napětí s Izraelem. Poradce Kamal Kharazi naznačil posun v íránské jaderné doktríně, pokud by byla jeho existence považována za ohroženou Izraelem.

„Nemáme rozhodnutí vyrobit jadernou bombu, ale pokud bude ohrožena existence Íránu, nezbude než změnit naši vojenskou doktrínu,“ řekl Kharazi.

Napětí mezi Íránem a Izraelem dosáhlo bodu, z něhož není návratu, když Izrael v reakci na bombardování íránského velvyslanectví v syrském hlavním městě Damašku v dubnu spustil příval dronů a výbušných střel přímo zacílených na izraelské území.

Navzdory předchozí fatvě ajatolláha Chameneího proti vývoji jaderných zbraní tehdejší íránský ministr pro rozvědku v roce 2021 naznačil, že vnější tlak, zejména ze západních zemí, by mohl vést k přehodnocení íránského jaderného postoje.

Kharazi dodal: „V případě útoku sionistického režimu (Izrael) na naše jaderná zařízení se naše odstrašování změní.“

V této souvislosti přineslo úsilí o spolupráci s MAAE smíšené výsledky. Ačkoli jsou diskuse mezi íránskými představiteli jaderné energetiky a zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii popisovány jako pozitivní a plodné, hmatatelný pokrok zůstává v nedohlednu. Rafael Grossi, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, vyjádřil frustraci nad údajným nedostatkem spolupráce Íránu a zdůraznil naléhavou potřebu konkrétních opatření k řešení stávajících obav z íránských jaderných aktivit.

Minulý rok se Írán zavázal, že pomůže prošetřit částice uranu nalezené na nezveřejněných místech a přeinstaluje sledovací zařízení. Zprávy MAAE však naznačují, že tyto záruky nevedly k hmatatelnému pokroku.

Agence France-Presse citovala Grossiho: „Současná situace je pro mě naprosto neuspokojivá a to se musí změnit.

Během diskusí mezi Grossi a íránskými představiteli obě strany uznaly dohodu z roku 2023 jako potenciální rámec pro spolupráci, ale provádění bylo pomalé. Kromě toho se objevily obavy z vnějšího vměšování, zejména ze strany Izraele, který Írán považuje za nepřátelského aktéra.

READ  Corina Llores: Venezuelská opoziční kandidátka dostala zákaz kandidovat ve volbách

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *