Factbox-Europe Evropa se snaží chránit rodiny před rostoucími náklady na energii

Factbox-Europe Evropa se snaží chránit rodiny před rostoucími náklady na energii

Autor: Susanna Tudel

Evropa čelí masivnímu nárůstu účtů za energii způsobeným prudkým nárůstem cen plynu, protože konflikt na Ukrajině a evropské sankce vůči Rusku zvýšily obavy o dodávky plynu.

Zde jsou některé z politik oznámených Británií, Norskem a členskými státy EU, které mají pomoci chránit spotřebitele (v abecedním pořadí):

Británie

Británie stanovila průměrné účty za domácí energii na 2 500 liber (2 770 dolarů) ročně po dobu dvou let od října. Bez tohoto opatření se očekává, že průměrné účty za energie v domácnostech dosáhnou v říjnu více než 3 500 liber ročně a očekává se, že přijdou mnohem vyšší účty.

Zmrazení cen za každou jednotku, kterou si dodavatelé mohou účtovat za plyn a elektřinu, přichází spolu s balíčkem podpory ve výši 15 miliard liber, který má domácnostem pomoci, stanoveným v květnu a jehož prostřednictvím každá domácnost dostane od října úvěr ve výši 400 liber na své účty za energii. .

Více než osm milionů rodin s nízkými příjmy, které pobírají státní dávky, také dostává dalších 650 liber, včetně pomoci pro důchodce a zdravotně postižené.

Bulharsko

Bulharsko zavedlo od července do konce roku slevu 0,25 leva (0,12 USD) na litr benzínu, nafty, LPG a metanu pro domácnosti a odstranilo spotřební daně na zemní plyn, elektřinu a metan.

Balkánská země, čistý exportér elektřiny, rovněž ponechala regulované ceny elektřiny pro domácnosti a umožnila tak k červenci pouze roční nárůst v průměru o 3,4 %.

Chorvatsko

Chorvatsko stanovilo ceny elektřiny pro domácnosti od 1. října do 1. března na 59 EUR (57,41 USD) za megawatthodinu a 88 EUR/MWh v závislosti na množství elektřiny, kterou spotřebují za období šesti měsíců.

češtinaRepublika

Česká vláda souhlasila s ukončením cen elektřiny a plynu v příštím roce, aby ochránila rodiny před zdražováním.

Ceny domů budou omezeny na 6 korun (0,24 USD) za kilowatthodinu (KWh) elektřiny a 3 koruny za plyn.

READ  Ukrajina a Rusko: Co teď potřebujete vědět

Dánsko

V červnu zákonodárci schválili peněžní grant pro seniory a další opatření v celkové výši 3,1 miliardy dánských korun (406 milionů dolarů) na zmírnění dopadu vysoké inflace a vysokých cen energií, včetně snížení daně z ceny elektřiny.

Zákonodárci již dříve schválili dotaci ve výši 2 miliard DKK pro 419 000 rodin těžce zasažených rostoucími účty za energie.

evropskýVýbor

Země EU jsou z velké části odpovědné za své vnitrostátní energetické politiky a pravidla EU jim umožňují přijímat mimořádná opatření na ochranu spotřebitelů před rostoucími náklady.

Evropská unie v červenci požádala 27 členských států, aby letos v zimě dobrovolně snížily poptávku po plynu o 15 %, s možností povinných škrtů.

Evropská komise také jedná o cenovém stropu plynu, ale zatím se nedohodla na žádných podrobnostech.

Finsko

Finská vláda v září uvedla, že má v úmyslu poskytnout energetickému sektoru záruky likvidity až do výše 10 miliard eur, aby pomohla předejít finanční krizi.

Francie

Francie se zavázala omezit zvýšení regulovaných nákladů na elektřinu o 4 %. Aby tomu pomohla, vláda nařídila zařízení EDF80% státní, prodávat více levné jaderné energie konkurentům.

Ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že nová opatření oznámená od ukrajinské krize – jako pomoc společnostem zvýšit náklady na účty za plyn a elektřinu – zvyšují celkové náklady vládního balíčku na 25 až 26 miliard eur (27 miliard dolarů).

Německo

Německý kancléř Olaf Schultz v září zavedl „obranný štít“ v hodnotě 200 miliard eur (194 miliard dolarů), včetně brzdy cen plynu a snížení daně z prodeje paliva, aby ochránil podniky a domácnosti před dopady vyšších cen energií.

Podle plánů, které poběží do jara 2024, vláda zavede nouzové cenové brzdy plynu.

Dočasné brzdění cen elektřiny podpoří základní spotřebu spotřebitelů a malých a středních podniků. Daň z prodeje plynu se sníží na 7 % z 19 %.

READ  Čeští obyvatelé vybírají peníze do igelitových tašek poté, co influencer shodil z vrtulníku více než 150 milionů Sh.

Řecko

Řecko od loňského září vyčlenilo více než 9 miliard eur na energetické dotace a další opatření, která mají pomoci rodinám, podnikům a farmářům platit účty za elektřinu a plyn.

Pro domácnosti s měsíční spotřebou elektřiny do 500 kWh – většinu řeckých domácností – dotace dosáhne 436 eur za megawatthodinu, čímž pohltí 90 % nárůstu účtů.

Pro ty, kteří spotřebují od 501 do 1001 kWh měsíčně a pro ty, kteří spotřebují více než 1001 kWh měsíčně, dotace pohltí 70-80 % navýšení.

Maďarsko

Maďarsko nastavilo maloobchodní ceny pohonných hmot od listopadu na 480 forintů (1,09 dolaru) za litr, což je výrazně pod aktuálními tržními cenami. Tato akce zvýšila poptávku do takové míry, že vláda musela omezit způsobilost pro program.

Prudké zvýšení cen plynu a elektřiny také přimělo vládu, aby na léta snížila dlouhé stropy pro maloobchodní účty za energie, omezila průměrné úrovně národní spotřeby a použila vyšší tržní ceny.

Itálie

Itálie v září schválila balíček pomoci ve výši asi 14 miliard eur (14 miliard dolarů) na ochranu podniků a domácností před rostoucími náklady na energii.

Tato opatření doplňují 52 miliard eur, které jsou již od ledna v rozpočtu na zmírnění energetické krize v Itálii.

Plán kromě řady dalších opatření počítá s jednorázovým grantem ve výši 150 eur pro 22 milionů pracujících a důchodců s ročním příjmem nižším než 20 000 eur. Snížení daně z pohonných hmot u pumpy zůstane v platnosti do listopadu namísto 17. října.

Holandsko

Nizozemská vláda začátkem tohoto měsíce uvedla, že očekává, že utratí asi 23,5 miliardy eur na strop cen energetických kontraktů, aby ochránila spotřebitele před zdražováním.

V průběhu celého roku 2023 budou ceny stanoveny na 0,40 € za kilowatthodinu elektřiny a 1,45 € za metr krychlový plynu s maximem 2 900 kWh a 1 200 kubických metrů.

READ  Deutsche Telekom, slovenská jednotka ztrácí odvolání proti antimonopolní pokutě EU

Norsko

Norsko od prosince dotuje účty za elektřinu pro domácnosti a nyní pokrývá 80 % části účtů za elektřinu nad určitou sazbu. Toto procento se od září zvýší na 90 %, přičemž systém zůstane v platnosti minimálně do března 2023.

Polsko

Polský premiér Mateusz Morawiecki v září uvedl, že opatření zaměřená na snížení polských cen energií budou stát více než 30 miliard zlotých (6 miliard dolarů).

V roce 2023 Polsko zmrazí ceny energie pro domácnosti spotřebovávající až 2 000 kWh ročně, přičemž 10% snížení spotřeby elektřiny bude odměněno 10% snížením ceny. Vláda vynaloží 5-6 miliard zlotých na podporu energeticky náročných společností.

Rumunsko

Rumunská koaliční vláda zavedla systém, který omezuje účty za plyn a elektřinu domácnostem a dalším uživatelům do určité měsíční úrovně spotřeby a kompenzuje dodavatelům energie rozdíl. Plán je platný do března 2023.

Španělsko

Španělsko začalo dočasně dotovat náklady na energii pro stanice fosilních paliv ve snaze snížit v krátkodobém horizontu vysoké ceny. Platnost systému je plánována do 31. května 2023.

Snížila také daně, aby snížila spotřebitelské účty, a oznámila 16 miliard eur v přímé pomoci a zvýhodněné půjčky na pomoc podnikům a rodinám dovolit si energii.

Švédsko

Švédsko vyčlenilo 6 miliard švédských korun (531 milionů dolarů) na odškodnění rodin, které jsou nejvíce zasaženy vysokými cenami elektřiny.

(dolar = 0,9018 libry)

(1 dolar = 2,0095 leva)

(1 dolar = 1,0276 eur)

(1 dolar = 25,2030 Kč)

(1 dolar = 7,6436 dánských korun)

(1 dolar = 440,1700 forintů)

(1 $ = 4,9994 zlotých)

(1 dolar = 11,2952 švédské koruny)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *