Na druhou stranu odborná komise doporučuje screening rakoviny prsu ve čtyřiceti letech

Na druhou stranu odborná komise doporučuje screening rakoviny prsu ve čtyřiceti letech

S odkazem na rostoucí výskyt rakoviny prsu u mladých žen doporučil v úterý panel odborníků zahájit pravidelné mamografické vyšetření ve věku 40 let, čímž zvrátil zastaralé a kontroverzní doporučení, že většina žen čeká až do věku 50 let.

Výbor, pracovní skupina pro preventivní služby USA, dokončil návrh doporučení, který byl zveřejněn v loňském roce. Skupina vydává vlivné rady o preventivní zdravotní péči a její doporučení jsou ve Spojených státech často široce přijímána.

V roce 2009 pracovní skupina zvýšila věk pro zahájení rutinních mamografií ze 40 na 50 let, což vyvolalo kontroverzi. V té době se výzkumníci obávali, že včasný screening může způsobit více škody než užitku, což vede ke zbytečné léčbě u mladších žen, včetně znepokojivých zjištění, která vedou k postupům, které způsobují úzkost, ale jsou nakonec zbytečné.

Ale míra rakoviny prsu mezi ženami ve věku 40 let stoupá a mezi lety 2015 a 2019 se zvyšuje o 2 procenta ročně, řekl Dr. John Wong, zástupce předsedy pracovní skupiny. Výbor nadále doporučuje screening každé dva roky u žen s průměrným rizikem rakoviny prsu, ačkoli mnoho pacientek a poskytovatelů dává přednost každoročnímu screeningu.

„Existují jasné důkazy, že zahájení screeningu každé dva roky ve věku 40 let poskytuje dostatečný přínos, že bychom jej měli doporučit všem ženám v této zemi, abychom jim pomohli žít déle a mít lepší kvalitu života,“ řekl Dr. Wong, primář. specialista. Je lékařem v Tufts Medical Center a ředitelem výzkumu srovnávací účinnosti pro Tuftsův institut pro klinické translační vědy.

Doporučení se dostala pod palbu některých obhájců zdraví žen, včetně Republikánky Rosy DeLauro, D-Conn. a Rep. Debbie Wasserman Schultz, D-Fla., kteří tvrdí, že rady nestačí.

v Dopis pracovní skupině v červnuŘekli, že pokyny stále „zaostávají za vědou, vytvářejí mezery v pokrytí, vytvářejí nejistotu pro ženy a jejich poskytovatele a prohlubují zdravotní rozdíly“.

READ  Program Artemis NASA může čelit rozpočtové krizi, protože náklady stále rostou - Ars Technica

S ohledem na opět vysoce kontroverzní téma pracovní skupina také uvedla, že neexistuje dostatek důkazů na podporu dalšího screeningu, jako je ultrazvuk nebo MRI, u žen s hustou prsní tkání.

To znamená, že pojišťovny nemusí poskytovat plné krytí dodatečného screeningu těmto ženám, jejichž mamografie nemusí být schopna odhalit rakovinu a které jsou pro začátek vystaveny vyššímu riziku vzniku rakoviny prsu. Do této kategorie spadá zhruba polovina žen ve věku 40 a více let.

V posledních letech má více poskytovatelů mamografie ze zákona povinnost informovat ženy, když mají hustou prsní tkáň, a sdělit jim, že mamografie pro ně může být nedostatečným screeningovým nástrojem.

Od září budou mít všechna mamografická centra ve Spojených státech povinnost poskytovat pacientkám tyto informace.

Lékaři těmto pacientům často předepisují další nebo „extra“ testy. Tito pacienti však často zjistí, že si musí hradit všechny nebo některé poplatky sami, a to i v případě, že jsou v rámci preventivní péče prováděny další testy, které musí být ze zákona poskytovány zdarma.

Medicare, vládní zdravotní plán pro seniory ve Spojených státech, nepokrývá další screeningy. Na trhu soukromého pojištění je krytí řídké, mimo jiné v závislosti na zákonech státu a typu a designu plánu.

Pracovní skupina stanovuje standardy pro služby preventivní péče, které musí být ze zákona hrazeny zdravotními pojišťovnami, aniž by to pacientům platily.

Robert Trenham, mluvčí asociace AHIP, která zastupuje zdravotní pojišťovny, uvedl, že rozhodnutí výboru neschválit další screeningy má pro pacienty velké důsledky.

„Pro pokrytí to znamená, že neexistuje žádný mandát k pokrytí těchto specifických screeningů pro ženy s hustými prsy za sdílení nákladů nula dolarů,“ řekl.

Zatímco někteří zaměstnavatelé se mohou rozhodnout, že to jejich plány zdravotního pojištění udělají, zákon to nevyžaduje, řekl pan Trenham.

READ  Pokyny pro karanténu COVID

Kathleen Costello, důchodkyně z jižní Kalifornie, které byla diagnostikována rakovina prsu v roce 2017, když jí bylo 59, řekla, že je přesvědčena, že její mamografy jí rakovinu mnoho let minuly.

Byla každoročně vyšetřována a každý rok obdržela dopis, že je bez rakoviny. Dopisy jí také řekly, že má hustou prsní tkáň a že další screening je k dispozici, ale není hrazen pojišťovnou.

Šest měsíců po mamografii v roce 2016 řekla svému lékaři, že má tvrdé prso. Lékař objednal mamograf a ultrazvuk.

„Za 30 sekund ultrazvuk detekoval rakovinu,“ řekla Costello v rozhovoru a dodala, že to věděla, protože „technik vyhořel a odešel z místnosti.“

Paní Costello dodala, že velikost bulky byla čtyři centimetry: „Je pro mě těžké přijmout, že za šest měsíců vyrostla z nedetekovatelného na čtyři centimetry.“

Dr. Wong z pracovní skupiny však řekl, že neexistují žádné vědecké důkazy, které by prokázaly, že doplňkové zobrazování, ať už pomocí MRI nebo ultrazvuku, snižuje rozvoj rakoviny prsu a prodlužuje životy žen s hustou prsní tkání.

Na druhé straně existuje dostatek důkazů, že doplňkové testy mohou vést k častým falešně pozitivním výsledkům a biopsiím, což přispívá ke stresu a zbytečným invazivním postupům.

„Je to tragické,“ řekl Dr. Wong. „Jsme stejně frustrovaní jako ženy, které si zaslouží vědět, zda budou užitečná doplňková vyšetření.“

Ale lékařské organizace, jako je American College of Radiology, podporují doplňkový screening pro ženy s hustou prsní tkání. Dr. Stamatia Destonisová, předsedkyně výboru pro zobrazování prsu, uvedla, že existuje výzkum, který ukazuje, že ultrazvuk ve spojení s mamografií detekuje další rakoviny u pacientů s hustou tkání.

Pro ženy s hustými prsy, které jsou v průměrném riziku rakoviny prsu, nedávný výzkum naznačuje, že MRI je nejlepším doplňkovým screeningem, řekl Dr. Destonis, „s mnohem lepší detekcí rakoviny a příznivějšími pozitivními prediktivními hodnotami.“

READ  Federální letecká správa (FAA) povoluje zahájení dalších tří testů hvězdné lodi - TechCrunch

Vysoká škola také doporučuje každoroční screening u žen s průměrným rizikem rakoviny, spíše než screening každé dva roky, jak doporučil výbor. Skupina radiologů prosazuje doporučení, aby všechny ženy byly posouzeny na riziko rakoviny prsu před 25. rokem věku, aby vysoce rizikové ženy mohly zahájit screening ještě před 40. rokem života.

Rostoucí důkazy ukazují, že černé, židovské a jiné menšinové ženy se vyvíjejí a umírají na rakovinu prsu před dosažením věku 50 let častěji než jiné ženy, poznamenal Dr. Destonis.

Dodala, že trans muži, kteří neprodělali mastektomii, by měli nadále podstupovat screening rakoviny prsu a trans ženy, které užívání hormonů vystavuje vyššímu riziku rakoviny prsu než průměrný muž, by měly screening probrat se svým lékařem.

Zatímco rada výboru zahájit screening ve věku 40 let je „zlepšením“, řekl Dr. Destonis, závěrečná doporučení „nejdou dostatečně daleko, aby zachránila životy žen.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *