Český národní památkový ústav odhalil busty vévodkyně a vévody Savojského ztracených 455 let – Brněnský deník

Český národní památkový ústav odhalil busty vévodkyně a vévody Savojského ztracených 455 let – Brněnský deník

Národní památkový ústav (NPÚ) objevil ve sbírce českého paláce Sykro na Liberecku 455 let ztracené mramorové busty vévodkyní a vévodů Savojských, Markéty Rakouské a Philiberta II. ČTK to řekla mluvčí Blanca Serna.

Příští rok bude busta vystavena na nedalekém zámku Friedland.

Poslední písemná zpráva o sochách pochází z roku 1569. Výzkumný projekt NPU Ad Unicum také založil svého autora renesančního sochaře Konrada Meada (1480-1550), který je vytvořil na počátku své kariéry během svého působení v Nizozemsku v 1510s. .

Philibertova busta byla dosud odborníky označována jako Neznámý muž (neboli Petrarca) a pochází z 19. století. S plastikou vévodkyně Savojské bylo potvrzeno, že jde o Markétu Rakouskou. Některé z dochovaných děl z bílého mramoru v Met zahrnují sochy.

„Jde o mimořádný výsledek vědecké práce Národního památkového ústavu, který významně ovlivní vnímání a prezentaci dějin evropského umění a kultury,“ uvedla vedoucí projektu Ad Unicum Šárka Radostová.

Vidět víc

Mead obě sochy zhotovil na přání vévodkyně, která ho roku 1512 pozvala k soudu, aby vytvořil bustu jejího zesnulého manžela Philiberta II.

Sochy restaurovali odborníci z Akademie výtvarných umění v Praze pod vedením Jana Krasika, vedoucího Ateliéru restaurování sochařských děl.

READ  Virové ohnisko Česká republika | Mezinárodní

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *