Třída českého skla

Česká republika je známá mnoha věcmi, jednou z nich je české sklo. Přesněji bohémský křišťál.

Výroba českého křišťálu z Čech a Slezska je staletou tradicí, která přetrvává dodnes.

Pokud jste někdy procházeli centrem Prahy, jistě jste si všimli hojnosti sklenic na pultech obchodů se suvenýry. Možná jste si koupili i vázu z českého skla. No, co takhle říct, že za českým sklem se skrývá napínavý příběh. Ne, nesnaží se být konkurentem IKEA.

Keltské kořeny českého křišťálu

Příběh kousku skla, který jste si koupili, začíná ve starověku Římské říše. V té době keltské kmeny z Margománie (které se nazývaly Cechia) objevily, jak využít materiály, které našly pod zemí. Keltové tehdy ze skla, které vyráběli, vyráběli malé korálky a posílali je na trhy po celé Římské říši.

Po pádu Římské říše byli Keltové vytlačeni kočovnými Slovany, kteří se usadili v dnešních Čechách. Je to docela špatné pro vaše brýle, že? Naopak! Slované získali schopnost výroby skla a rozšířili české sklářství.

Zvedněte sklenici královně

Ohromující úspěch českého skla nastal ve 13. a 14. století a v době renesance, kdy se české sklářské výrobky dostaly do Itálie.

Do té doby se decentralizovaní výrobci a řemeslníci snažili uspokojit poptávku po luxusním skle z celé Evropy. Reakcí na tento požadavek byla centralizace malých výrobců do velkých skláren. Tam začíná příběh vašeho kousku skla.

Samozřejmě existují drsné záplaty jako v 19. a 20. století. Důležité ale je, že české sklářství přežilo a daří se mu.

Mezi nejoblíbenější brýle Producenti dnes Novosat, Moser (prý Velmi efektní značka), Rückl (sklo od nich Například vlastní britská královna Alžběta II.) a Crystalex (významný český výrobce nápojového skla).

Ve skutečnosti, Crystalex, Vlastněna ochranná známka Pro Bohemia Crystal. Takže možná vyrobili váš kus skla!

READ  Patrick Kane, Aston Matthews, Seth Jones Jméno na americkém olympijském seznamu: Zdroj

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.