Experti tvrdí, že Bidenův plán na vytvoření plovoucího doku v Gaze vystavuje americké síly riziku

Vojenští experti tvrdí, že plán Bidenovy administrativy postavit plovoucí dok u pobřeží Gazy jako součást široké mezinárodní iniciativy nakrmit hladové Palestince by ohrozil americké příslušníky, kteří musí budovat, provozovat a bránit strukturu před útokem, což je obrovské riziko. Politické důsledky pro prezidenta by měly zasáhnout katastrofu.

Američtí představitelé tvrdí, že toto úsilí by mohlo poskytnout až 2 miliony jídel denně na válkou zničeném území, kde se během izraelského bombardování obávají hladomoru a podle kritiků jsou přísná omezení toku potravin, léků a další humanitární pomoci. Pomáhá.

Skeptici se obávají, že pokračující blízkost Američanů k bojům a hněv na Spojené státy kvůli jejich podpoře Izraeli učiní z humanitární operace cíl. (Video: Joey Song, Dan Lamothe/The Washington Post)

Zatímco Pentagon tvrdí, že do Gazy nebudou nasazeni žádní američtí vojáci, odhalil jen málo o tom, jak dlouho by operace mohla trvat a jak hodlá zajistit bezpečnost účastníků, což znepokojilo některé v Kongresu a další kritiky prezidentova plánu. Vojenští představitelé odmítli odpovědět na otázky listu The Washington Post o tom, kde se bude molo nacházet a jaká bezpečnostní opatření budou na místě, s odkazem na jejich přání netelegrafovat své plány.

Důsledná blízkost Američanů k bojům a intenzivní hněv na Spojené státy za jejich podporu Izraeli učiní z doku lákavý cíl pro Hamás nebo jiné militantní skupiny v regionu – z nichž mnohé dostávají zbraně a vojenské vedení od protivníka Íránu. Skeptici procesu pozor. Dodali, že odpaly raket, útočné drony, potápěči nebo motorové čluny převážející výbušniny, to vše bude představovat hrozbu.

Paul Kennedy, generál námořní pěchoty ve výslužbě, který vedl velké humanitární operace po přírodních katastrofách v Nepálu a na Filipínách, označil za „hodný cíl“ pro Spojené státy zmírnit utrpení civilistů v Gaze. Zpochybnil však, zda je americká armáda vhodným subjektem, který by se mohl zúčastnit.

„Kdyby na tom místě vybuchla bomba, americká veřejnost by se divila: Co tam vůbec dělali?“ řekl.

John Kirby, mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu, uvedl, že montáž a provoz mola poskytne pomoc tisícům obyvatel Gazy, což je důležitá mise, která bude mít zásadní význam.

„Ale víme, že takové mise nejsou nikdy bez rizika,“ řekl Kirby. „To je zejména případ válečné zóny, jako je Gaza. Na zemi nebudou žádní vojáci USA a víme, že naši vojenští velitelé vynaloží veškeré úsilí, aby zajistili jejich bezpečnost při výstavbě a provozu tohoto doku.“

Tato zpráva je založena na rozhovorech s osmi současnými a bývalými představiteli národní bezpečnosti USA, kteří jsou obeznámeni s probíhajícím plánováním operace v Gaze nebo obeznámeni se složitou koordinací potřebnou k bezpečnému vedení humanitárních misí tohoto rozsahu.

Ti, kteří plán hájili, uvedli, že riziko je reálné, ale zvládnutelné, a že Spojené státy ukazují vedení tím, že najdou nové způsoby, jak nakrmit Palestince uvězněné v bojích.

READ  Bidenova volba íránského vyslance oživila hořkou debatu o jaderné dohodě

Mnozí však uvádějí smrtící teroristické bombové útoky v Bejrútu v roce 1983 a během americké evakuace z Afghánistánu v roce 2021 jako příklady obrovské obtížnosti ochrany příslušníků amerických služeb během dlouhodobého pobytu v křehkých podmínkách.

První si vyžádal 241 mrtvých amerických členů armády. Ten zabil 13 amerických vojáků spolu s odhadem 170 Afghánců a zůstává pro Bidenovu administrativu nízkým bodem a středem pokračujícího dozorového vyšetřování v Republikány kontrolované Sněmovně reprezentantů.

Prezident Biden oznámil rozmístění doku Gazy během svého projevu o stavu Unie 7. března s tím, že to umožní „obrovský nárůst“ humanitární pomoci. Během několika posledních týdnů Spojené státy a další země shodily leteckou pomoc do Gazy, ale tyto snahy neuspokojily poptávku.

Myšlenka doku se setkala se smíšenými reakcemi, přičemž Mezinárodní záchranný výbor a další humanitární organizace uvedly, že Spojené státy by měly využít svého vlivu k nátlaku na Izrael, aby povolil více humanitární pomoci po zemi. Izraelští představitelé odmítli otevřít severní přechod do Gazy s odkazem na bezpečnostní obavy, zatímco náročný proces inspekce na jihu omezil množství pomoci, kterou lze dovnitř dostat.

Izrael obvinil agenturu OSN odpovědnou za distribuci většiny pomoci v rámci Pásma z přesměrování dodávek Hamasu. Řekl, že zpoždění bylo způsobeno logistickými problémy mezi humanitárními organizacemi, včetně nedostatku řidičů.

Operace Pier pod vedením armády bude zahrnovat asi 1 000 amerických vojáků a čtyři armádní lodě, které budou nasazeny z jihovýchodní Virginie 12. března. Po odhadovaném 30denním tranzitu se očekává, že lodě budou odtaženy na břeh, kde vojáci postaví plovoucí ocel. Od okraje Středozemního moře až k předmostí se táhne 1800 stop dlouhá dvouproudová stavba a most.

Všechny dodávky budou organizovány a kontrolovány na Kypru před naložením na lodě, které je přepravují do doku. Představitelé obrany uvedli, že americký personál přesune zásoby na most, ale neopustí jej. Izraelský ministr obrany Yoav Galant Vyjádřil svou podporu Pokud jde o námořní plán, řekl, že izraelské síly zajistí, aby se pomoc dostala ke všem, koho potřebují.

Generál Charles Brown Jr., předseda Sboru náčelníků štábů a Bidenův nejvyšší vojenský poradce, minulý týden novinářům řekl, že bezpečnost vojsk je „na vrcholu seznamu, kdykoli vystavíme naše síly riziku“. Dodal, že Spojené státy přijmou opatření na ochranu vojáků a očekává se, že Izrael a další země pomohou zajistit bezpečnost. Do podrobností nezacházel.

Viceadmirál Brad Cooper, důstojník číslo 2 na americkém centrálním velitelství, které koordinuje všechny americké vojenské operace na Blízkém východě, pořádal v regionu schůzky, aby určil bezpečnostní podmínky a další požadavky na to, aby molo fungovalo podle představ, řekl Brown.

READ  Dobrovolník Marshall zemřel po Brands Hatch

Brown řekl, že dostal ujištění od svého izraelského protějšku, generálporučíka Herziho Halevyho, že pomoc přicházející přes molo nebude podléhat překážkám.

Generál Michael „Eric“ Kurella, vrchní velitel amerického centrálního velení, se také snažil uklidnit zákonodárce na slyšeních v Kongresu začátkem března. Ale „silné výhrady“ zůstávají, řekl senátor Roger Wicker (slečna), republikán v pořadí ve výboru pro ozbrojené služby Senátu a další senátoři GOP ve volbách. Dopis Bidenovi minulý týden.

„Jsme hluboce znepokojeni tím, že ministerstvo obrany jen málo zvažovalo možnost operace Hamasu, Palestinského islámského džihádu a dalších teroristických organizací označených Spojenými státy v Gaze,“ napsali do Bílého domu. Útočí na americký personál, který bude nasazen na tuto misi.“

Úředníci v ústředí Corilly v Tampě odmítli odpovědět na otázky deníku The Washington Post o tom, jaká bezpečnostní opatření budou zavedena, a američtí představitelé veřejně neprozradili, kde bude dok podél pobřeží Gazy instalován.

James Stavridis, bývalý admirál ve výslužbě a bývalý vrchní velitel NATO, popsal riziko jako „mírné“ a řekl, že věří, že mise je „rozumná a dosažitelná“.

Pokud budou napadeny americké síly, bude to pravděpodobně ve vzduchu, řekl Stavridis s tím, že těsné umístění válečné lodi námořnictva vybavené systémem protiraketové obrany Aegis by mělo stačit k ochraně personálu na plovoucím doku nebo v jeho blízkosti.

Američtí námořníci opakovaně používali systém u Jemenu k sestřelování raket a útoků na bezpilotní letouny vypuštěné Íránem podporovanými militanty Houthi, kteří od listopadu zahájili agresivní útok na komerční a vojenské lodě překračující Rudé moře a Adenský záliv. Ukázalo se, že je to většinou úspěšné, ačkoli došlo k řadě útoků Houthi a bylo zabito několik civilních námořníků.

Na ochranu proti hladinovým lodím s posádkou i bez posádky, které by mohly představovat hrozbu, by velitelé mohli umístit jednotky Navy SEAL nebo jiný ozbrojený personál do malých vysokorychlostních člunů, přičemž ochranu na souši by zajišťovaly izraelské bezpečnostní síly, řekl Stavridis.

Anthony Zinni, generál námořní pěchoty ve výslužbě, který vedl ústřední velitelství v letech 1997 až 2000, uvedl, že na molo by se mohla zaměřit řada protivníků, včetně Hamasu a Islámského státu. ukázal na Útok na torpédoborec USS Cole v roce 2000 V přístavu v Jemenu najeli agenti al-Káidy do torpédoborce motorový člun naplněný výbušninami, zabili 17 námořníků a desítky dalších zranili.

Zinni očekával, že molo bude mít bezpečnostní kruhy za účasti izraelských a dalších sil, ale že americké síly budou poskytovat nejhlubší vrstvu ochrany. Říkal, že létání s letadly na obloze bude také cenné.

„Izraelská armáda je zjevně velmi schopná – ale přesto chci vlastní vnitřní bezpečnostní síly,“ řekl.

READ  Wordle 354 Jun 8 Hints - Dnešní Wordle je příliš složité? bez spoilerů NÁVODY K NÁPOVĚDĚ ODPOVĚDĚT | Hry | zábava

Zinni řekl, že mise se zdá být rozumná, ať už jde o zmírnění utrpení nebo o vyslat zprávu, že Spojeným státům záleží na palestinských civilistech.

„Je pro nás důležité ukázat, že jsme šli nad rámec, pokud jde o humanitární záležitosti, jinak budeme v tomto ohledu považováni za zcela zaujaté,“ řekl.

Joseph Votel, armádní generál ve výslužbě, který v letech 2016 až 2019 dohlížel na centrální velení, řekl, že Pentagon bude „s největší pravděpodobností“ v pozici mimo Gazu, aby zajistil dostatečnou bezpečnost. Řekl, že americké síly budou „dobře ve střehu a budou si vědomy hrozby“ a pravděpodobně dostanou rozsáhlou zpravodajskou podporu.

Votel, nyní vedoucí pracovník v Middle East Institute, řekl, že nejdůležitějším problémem může být určení, jak distribuovat pomoc, jakmile se dostane na břeh. V tom bude „skutečné kouzlo“, řekl.

„Myslím, že je to velmi velký úkol,“ dodal. „Ale myslím, že přínos je zde velmi velký.“

Jiní jsou méně optimističtí.

Jerry Hendricks, bývalý důstojník námořnictva a vedoucí pracovník institutu Sagamore, zdůraznil, že bez ohledu na přijatá bezpečnostní opatření bude most „extrémně zranitelný“. Plán nazval „hloupým“.

„Je zde mnoho negativních rizik, protože si myslím, že je relativně malý vzestup, pokud jde o potenciál zmírnit nedostatek dodávek a nedostatek potravin v regionu,“ řekl Hendricks s tím, že dodávání většího množství potravin po zemi je „jediným způsobem“ aby došlo k významnému rozdílu. V palestinské situaci.“

Hendricks také varoval před nepředvídatelností toho, co se stane na pláži, kde by zoufalství lidí mohlo vést k chaosu, zvýšeným davům a novému třecímu místu mezi izraelskými silami a Palestinci.

„V určitém okamžiku se tyto dodávky skutečně přesunou z území nebo bezpečnostních oblastí kontrolovaných IDF do rukou Palestinců,“ řekl. „A v té době je realita taková, že Spojené státy nebudou mít kontrolu nad těmito dodávkami v tomto bodě rozhraní.“

Kennedy, generál námořní pěchoty ve výslužbě, si pamatuje následky hurikánu, který zasáhl Filipíny v roce 2013. Zatímco tam americké síly nasadily pomoc, obával se, že tamní ozbrojená skupina Abu Sayyaf může zahájit útoky na Američany.

Řekl, že američtí vojáci nesměli během rozmístění přinést zbraně, a proto požádal filipínskou vládu, aby poblíž umístila odstřelovače a nechala americké námořníky pracovat vedle nich jako pozorovatelé.

„Byly vám svěřeny životy vašich spoluobčanů a jejich dětí, takže vaší první povinností je chránit síly,“ řekl Kennedy. „Musíte se ujistit, že jsou vaše jednotky chráněny.“

Odhadl, že každý den, kdy americké síly zůstaly zapojeny, byl dnem, kdy by mohly být napadeny.

„Existuje bod snižování výnosů, ne?“ řekl Kennedy. „Musí tu věc postavit co nejrychleji, předat ji jakékoli civilní autoritě, která je kompetentní – a dostat se odtamtud.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *