EU zvažuje cenový strop pro energii z obnovitelných zdrojů a jadernou energii

(Bloomberg) – Evropská unie se zaměřuje na plán omezení zisků energetických společností a nasměrování hotovosti spotřebitelům, protože se ve snaze zkrotit krizi přibližuje k přídělovému systému energie.

Nejčtenější z Bloombergu

Komise chce omezit příjmy z nízkonákladových výrobců elektřiny; daň z nadměrného zisku společností vyrábějících fosilní paliva; a zavedení povinného snižování spotřeby.

Plány předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové musí být ještě dokončeny a případně podepsány členskými státy a existují hluboké rozpory ohledně toho, jak krizi řešit. Nejkontroverznější nápad – snížit cenu dováženého ruského plynu – už byl odložen na další jednání. Ceny plynu už ale klesají, alespoň částečně kvůli evropským opatřením.

Blok se také snaží vytvořit nástroje ke zmírnění volatility na energetických trzích, protože vyšší ceny zvýšily maržové příkazy. Mnoho národních vlád již podniklo kroky – aby posílily důvěru trhu a pomohly snížit ceny. Komise spolupracuje s evropskými bankovními regulátory na „vyhodnocení otázek týkajících se způsobilosti pro zajištění a marže a možných způsobů, jak omezit nadměrnou volatilitu v průběhu dne,“ uvádí návrh dokumentu.

Výzvou bude najít řešení pro celou EU, které bude vyhovovat každému z členských států s jejich různými zdroji energie, bohatstvím a průmyslovou silou. Von der Leyenová své plány nastínila ve středu a rotující české předsednictví svolalo další mimořádné zasedání na 30. září.

Návrhy jsou:

  • Omezení příjmů z výroby elektřiny pro obnovitelné a jaderné společnosti na 180 eur za megawatthodinu

  • Dočasná daň pro společnosti působící v ropném, plynárenském, uhelném a rafinérském průmyslu ve výši nejméně 33 % jejich dodatečného zisku. Na základě příjmů před zdaněním za fiskální rok 2022, které jsou o 20 % vyšší než průměr za tři roky počínaje rokem 2019. Jde o výjimečný, dočasný a pokrok členských států.

  • Cíl snížit celkovou spotřebu o 10 % a povinný cíl snížit poptávku během specifikovaných hodin špičky o 5 %

READ  Češi šetří, kde se dá, protože se připravují na energetickou krizi

Akcie producentů ropy TotalEnergies SE a Repsol SA v úterý klesly. Akcie utilit však po těchto zprávách vzrostly, přičemž index utilit Stoxx 600 vzrostl o 0,4 %. John Musk, analytik RBC, uvedl, že strop je stále „mnohem vyšší, než jaké společnosti mohly plánovat pro předukrajinskou dobu“ a že opatření „neodradí investice do obnovitelných zdrojů do budoucna“.

(přidává komentář)

Nejčtenější Bloomberg Businessweek

© Bloomberg LP 2022

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *