Brit testuje první personalizovanou vakcínu proti rakovině kůže

Brit testuje první personalizovanou vakcínu proti rakovině kůže
  • Napsal Michelle Roberts
  • Editor digitálního zdraví

Komentář k fotce, Steve Young, 52, je jedním z britských pacientů zařazených do studie

Ve Spojeném království nyní probíhá velká zkouška první „personalizované“ mRNA vakcíny na světě proti nejnebezpečnější formě rakoviny kůže – melanomu.

Steve Young (52) ze Stevenage v Herts, u kterého se loni v srpnu objevila rakovina kůže na pokožce hlavy, je jedním z prvních pacientů, kteří vyzkoušeli injekci.

Je navržen tak, aby pomohl jeho imunitnímu systému rozpoznat a odstranit všechny zbývající rakovinné buňky.

Doufejme, že to znamená, že se rakovina nevrátí.

Vakcína, mRNA-4157 (V940), využívá stejnou technologii, jakou používají současné vakcíny proti Covidu a je testována v pozdních fázích zkoušek 3.

Lékaři z University College London Hospitals (UCLH) jej podávají spolu s dalším lékem, pembrolizumabem nebo Keytrudou, který také pomáhá imunitnímu systému zabíjet rakovinné buňky.

Genetický podpis

Kombinovaná léčba, kterou vyrobili Moderna a Merck Sharp and Dohme (MSD), zatím není běžně dostupná v NHS, s výjimkou klinických studií.

Odborníci v některých dalších zemích, včetně Austrálie, to také zkoušejí na pacientech, aby shromáždili více důkazů a zjistili, zda by se nemělo rozšířit.

Vakcína je personalizovaná, což znamená, že její složení se mění tak, aby vyhovovalo každému jednotlivému pacientovi.

Je vytvořen tak, aby odpovídal jedinečnému genetickému podpisu nádoru pacienta a funguje tak, že instruuje tělo, aby produkovalo proteiny nebo protilátky, které napadají markery nebo antigeny nacházející se pouze v těchto rakovinných buňkách.

„Navrženo na míru“

Dr. Heather Shawová, výzkumnice z Kalifornské univerzity, uvedla, že vakcína má potenciál léčit lidi s rakovinou kůže a je testována na jiných rakovinách, jako jsou nádory plic, močového měchýře a ledvin.

„Je navržen speciálně pro pacienta – nemůžete ho dát dalšímu pacientovi v řadě, protože neočekáváte, že bude fungovat.

„Je to opravdu osobní.“

„Tyto věci jsou velmi technické a vytvořené přesně pro pacienta.“

„opravdu vzrušený“

Pacienti ve studii museli podstoupit operaci k odstranění vysoce rizikové rakoviny kůže během posledních 12 týdnů, aby byly zajištěny nejlepší výsledky.

Pan Young se léčí v Londýně.

V pořadu Today na BBC Radio 4 řekl:[The trial] Dalo mi to šanci cítit se, jako bych dělal něco pro boj s potenciálním neviditelným nepřítelem.

„Skeny ukázaly, že jsem byl rentgenologicky čistý a zjevně stále existovala šance, že kolem nepozorovaně poletují rakovinné buňky.“

„Takže místo toho, abych tam jen seděl a čekal a doufal, že se to nikdy nevrátí, měl jsem příležitost zapojit se, nasadit si boxerské rukavice a postavit se tomu.“

Příznaky rakoviny kůže, které je třeba hledat

Hudebník měl bouli na temeni po mnoho let, než si uvědomil, že růst je rakovina. Řekl, že jeho diagnóza byla „obrovský šok“.

„Doslova jsem o tom přemýšlel dva týdny,“ řekl.

„Můj otec zemřel na rozedmu plic, když mu bylo 57, a já jsem si vlastně myslel, že zemřu mladší než můj otec.“

Mezi běžné příznaky melanomu, které je třeba zkontrolovat, patří:

  • Nový abnormální krtek
  • Stávající krtek, který vypadá, že roste nebo se mění
  • Změňte na předchozí náplast z přírodní kůže

Čím dříve je melanom odhalen, tím je jeho léčba snazší a tím je pravděpodobnější, že léčba bude úspěšná.

Dr. Shaw řekl, že existuje skutečná naděje, že léčba bude „změnou hry“, zvláště když se zdá, že má „relativně tolerovatelné vedlejší účinky“.

Mezi ně patří únava a bolest paží při podání injekce, řekla a dodala, že většině pacientů to nepřipadalo horší než očkování proti chřipce nebo covidu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *