Česká republika odvolává velvyslance v Rusku – Brněnský deník

Česká republika odvolává velvyslance v Rusku – Brněnský deník

Česká vláda odvolala svého velvyslance v Rusku Vítěslava Pivonku, řekl včera v diskusním pořadu TV Nova Za pět minut dvanáct ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Ministerstvo zahraničí ČTK řeklo, že Biwonga na svůj post koncem května rezignuje. Ministerstvo dodalo, že Lipavskij již dříve osobně poděkoval Bivongovi za jeho práci v Moskvě.

„Usilovně pracujeme na hledání nového ambasadora,“ řekl Novy Lipovský. „Současný vyslanec už byl odvolán. Doufám, že se jednou objeví nový velvyslanec České republiky. Odmítl dále komentovat časový plán jmenování Biwongova nástupce nebo toho, kdo by to mohl být, což je standardní praxe, dokud nebude dokončen výběrové řízení.

Dřívější spekulace médií naznačovaly, že by v Moskvě mohl sloužit Daniel Kostoval, diplomat a bývalý náměstek ministra obrany.

Vzhledem k současné ruské vojenské okupaci Ukrajiny se vysocí volení představitelé už nějakou dobu dohadují, zda si v Moskvě ponechat velvyslance. Prezident Peter Powell na konci března řekl, že jde o záležitost mezi ministerstvem zahraničí, vládou a prezidentskou kanceláří.

„Dlouho jsem viděl, jak je důležité mít zastoupení na úrovni velvyslanců také v Rusku. Otázkou je, zda je k tomu vhodná chvíle,“ řekl prezident. Ale vzhledem k délce procesu by možná bylo dobré zapracovat na přípravách už teď, řekl. „Když nastane ta správná situace, realizujte ji,“ dodal.

Lidovky.cz informují, že Kostov možná nastoupí na diplomatický post v Moskvě.

Vidět víc

Bivonka působí v Rusku od roku 2018, ale od roku 2022 je v Praze a Českou republiku v Moskvě zastupují diplomaté nižší úrovně.

Česká republika přerušila diplomatické styky s Ruskem od roku 2021, kdy české zpravodajské služby a vyšetřovatelé zjistili, že ruští zpravodajští agenti se v roce 2014 podíleli na výbuchu muničního skladu ve Vrbeticích na Slinsku. Počet ruských diplomatů v České republice po ruské invazi na Ukrajinu před dvěma lety nadále ubývá. Ruská ambasáda v Praze měla loni šest diplomatů.

READ  Česká hračka je vánoční koleda, ach! Hanukkah, Merry Guanza Virtual nabízené pouze na TNC

Lipavský Nově řekl, že se český zástupce nezúčastní úterní inaugurace Vladimira Putina, kde zahájí své nové prezidentské období. „Nemyslím si, že naše současné vztahy jsou vhodné pro to, aby se náš současný prezident (Jan) Ondřejka zúčastnil takového ceremoniálu,“ řekl ministr.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *