České odbory odvolaly stávku po útoku na slovenského premiéra Fica – Brněnský deník

České odbory odvolaly stávku po útoku na slovenského premiéra Fica – Brněnský deník

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zrušila na 21. května plánovanou demonstraci proti plánům vlády na revizi zákoníku práce a důchodového systému s cílem uklidnit situaci po středečním pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Figa.

Odboráři zároveň vyzvali premiéra Petera Fialu (ODS), aby projednal témata, kterými se bude stávka zabývat. Fiala krok svazu uvítal a řekl, že doufá, že to bude znamenat návrat k jednacímu stolu.

ČMKOS uvedla, že demonstraci zrušila po konzultaci se svými slovenskými protějšky. Vždy zdůrazňovali, že preferují budování konsensu a sociální dialog. „Proto žádáme předsedu vlády ČR o schůzku s šéfy a vedoucími odborů ČMKOS, abychom mohli probrat témata demonstrace a zároveň program. Takový přístup není pouze možné, ale účinnější než zvyšování napětí,“ uvedla včera komunita.

Odboráři chtěli demonstrovat svůj odpor k neoprávněnému propouštění a prodlužování věku odchodu do důchodu. Důvody svolání demonstrace jsou podle ČMKOS stále aktuální, a proto doufají, že co nejdříve zasednou k jednání s premiérem.

Vidět víc

Fiala zrušení demonstrace na sociálních sítích uvítal. „Oceňuji, že odbory odvolaly ohlášenou stávku a chtějí přispět k mírové společnosti. Toto je nyní správný krok a věřím, že to bude znamenat návrat k jednacímu stolu,“ uvedl.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) také řekl, že oceňuje rozhodnutí odborů a vždy je pro jednání.

READ  Český stát, ČEZ tlačí na projekty bateriových závodů EV, jak pokračuje hledání partnerů

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *