Česká debata o vstupu do eurozóny se „výrazně posunula“, říká ministr Euractiv.

Česká debata o vstupu do eurozóny se „výrazně posunula“, říká ministr Euractiv.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák pro Euractiv Czechia řekl, že česká diskuse o vstupu do eurozóny výrazně pokročila, a to i přes zrušení jeho „euro vyslance“ poté, co byl jmenován bez předchozího souhlasu koaličních partnerů.

Česká republika si i přes dvacet let členství v Evropské unii zachovala svou národní měnu – českou korunu – ale politické síly v zemi volají po změně.

Prezident Peter Pavel nedávno vyzval vládu, aby podnikla nezbytné kroky k přijetí eura. V pětičlenné vládnoucí koalici jsou také čtyři strany – Pirátská strana (přidružená ke Straně zelených/Evropské alianci stran), STAN (nepřidružená), Křesťanskodemokratická unie (KDU-ČSL) a Top 09 (obě lidová strana) – rovněž podporující euro.

Pátá strana – látky poškozující ozonovou vrstvu (ECR) – však zůstává skeptická.

Diskuse uvnitř koalice odstartovalo rozhodnutí Dvorjaka (Staňa) jmenovat ekonoma Petera Zahradníka „vyslancem“ pro euro bez předchozího souhlasu jeho koaličních partnerů.

Český premiér Petr Fiala v reakci na úterý svolal mimořádnou schůzi „smírčí“ koalice. Výsledkem bylo zrušení funkce vyslance. Místo toho může Dvorjak jmenovat pouze „poradce“ pro euro.

Koalice dále přislíbila vypracovat analýzu možného vstupu ČR do Evropského mechanismu směnných kurzů II (ERM II), který je podmínkou pro přijetí jednotné měny EU.

I přes zrušení vyslanecké funkce vidí Dvořák nedávný vývoj jako úspěšný.

„Věřím, že výsledek včerejšího jednání (úterý) přinesl největší posun v otázce eura za mnoho let, ke kterému by jinak nedošlo,“ řekl Euractiv Czechia Dvořák, silný zastánce přijetí eura.

Dodal: „Naším cílem bylo přesvědčit vládu, aby souhlasila s některými dalšími kroky v otázce přijetí eura, a to se podařilo.“

Analýza potenciálního vstupu ČR do ERM II by měla být připravena do října 2024. „Máme konkrétní úkoly, termíny a odpovědnosti, a to je krok správným směrem,“ řekl Dvořák.

READ  Česká republika uvažuje o odškodnění romských obětí nucené sterilizace | Evropa | Zprávy a aktuální události z celého kontinentu DW

Podle ministra není jasné, kdy Česko euro přijme, protože rozhodnutí bude záviset na budoucích vládách. Současné vládě vyprší funkční období v roce 2025. Rozhodnutí ovlivní také několik faktorů, včetně nálady veřejnosti v české společnosti, která je v současnosti proti přijetí měny EU.

Dvorjak chce efektivně vysvětlit výhody eura, zatímco jeho „nepolitický poradce“ pro záležitosti eura by měl přispět k vyváženému a fakticky podloženému dialogu.

„Pro mě osobně by bylo velkým potěšením, kdyby se Česká republika stala součástí eurozóny do roku 2028,“ řekl Dvořák.

(Anita Zachová | Euractiv.cz)

Přečtěte si více s Euractiv

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje s dekódováním voleb do EU

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *