Tito drzí ptáci kradou vlasy živým predátorům, jako by o nic nešlo

Ptačí hnízda jsou malá, útulná místa: bezpečná, útulná a lemovaná měkkými materiály, aby zranitelné děti byly pohodlné a chráněné.

pro všívané sýkorky (Bicolor bicolofos) a jejich nejbližším příbuzným, tato látka je často srstí savčích masožravců, o které si vědci mysleli, že byla vydrancována z mrtvých zvířat, nebo se oportunisticky zakopla, když zvířata padla.

Nová pozorování však odhalila, že tomu tak není: Opeření průvodci se často mísí s kožešinou přímo ze vzhledu živých predátorů.

„Opice, kterou jsem viděl, trhala vlasy živému zvířeti.“ Ekolog Jeffrey Brown řekl: z University of Illinois v Urbana-Champaign.

„Tohle byl živý mýval s drápy a zuby. Mývalovi to zjevně nevadilo, protože se ani neprobudil.“

Brown viděl toto chování náhodou při sčítání ptáků v Illinois a byl tak zaujatý, že šel hledat vysvětlení.

Spolu s kolegy vedenými Markem Huberem a Henrym Bullockem z University of Illinois v Urbana-Champaign zjistili, že o krádeži kožešin je ve vědecké literatuře málo zmínek-ale videa nahraná na YouTube nadšenci ptáků se ukazují jako opravdu bohatý zdroj.

V těchto videích bylo vidět všívaná klíšťata sbírat srst domácím psům a kočkám a dokonce i dikobrazům. Kromě toho několik dalších videí ukázalo, že jiné druhy ptáků kradou kožešiny, a takové chování nebylo vědecky zdokumentováno.

Ale ačkoli literatura může obsahovat omezené záznamy, jiné zdroje naznačují, že ptáci, kteří kradou srst živým savcům, jsou mezi širokou veřejností dobře známí: Někdy jsou popisováni jako zloději kožešin Na webové stránce Cornell Lab Species a v Austrálii medojedi se žlutými tvářemi bórové vlákno z koala nap.

Vědci toto chování nazvali kleptotrichy, z řečtiny „krást“ a „vlasy“.

Zajímavé je, že vyhledávání na YouTube také přineslo několik případů, kdy ptáci získávali svlékací srst z prostředí, což naznačuje, že krádež není základní Zdroj článku.

READ  Vesmírná stanice, která ctí zesnulou matematičku Katherine Johnsonovou

Nabízí se otázka: Proč vůbec riskovat krádež vlasů?

Zvířecí srst samozřejmě může pomoci izolovat hnízdo a udržovat ho v teple, ale vědci se domnívají, že kožešina, zejména od predátorů, může mít i další výhody.

„Existuje místní druh zvaný muchomůrka velká, který je, stejně jako opice, dutým hnízdem a ve skutečnosti si do hnízda dává hadí kůže, možná aby odradil dravce,“ Řekl Brown. Vrabci v Africe vykazují podobné chování a používají jako odstrašující prostředek výkaly predátorů (a nebylo by tomu tak).

Je také možné, že srst pomáhá odpuzovat parazity, kteří mohou rychle zabít jejich mláďata. Někteří ptáci lemují svá hnízda rostlinnou hmotou, která může takové vetřelce držet stranou, i když není jasné, zda srst savců má podobné vlastnosti.

Bude zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, jaký užitek mají ptáci z plodů svých přestupků, ale předběžná geografická analýza týmu ukazuje, že kleptotrichy je běžnější ve vyšších zeměpisných šířkách. To zase naznačuje, že srst se sbírá, aby byla hnízda v první řadě teplá.

Získání skutečné vědecké dokumentace kleptotrichy je důležitým krokem k jejímu objevu, protože představuje důležité základní informace, na kterých nyní budou moci stavět další vědci.

„Neočekávané interakce, jako je tato, nám připomínají, že zvířata vykazují všechny druhy zajímavých a často přehlížených chování, a zdůrazňují důležitost pečlivých pozorování přírodní historie, aby osvětlily složitost ekologických společenství,“ řekl Bullock.

Hledání bylo zveřejněno v Ekologie.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.