Tchajwanský ministr zahraničí vyráží na návštěvu Evropské unie, aby posílil vztahy

Tchaj -pej/Brusel – Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu je tento týden na návštěvě střední Evropy, protože Tchaj -pej a Evropská unie hledají užší politické vazby vedle hospodářských partnerství v oblastech, jako jsou polovodiče.

Na své první cestě do Evropy od roku 2019 má Wu vystoupit v úterý na mezinárodní konferenci na Slovensku a setkat se s prezidentem Senátu České republiky, který se loni v létě sám vydal na Tchaj -wan.

„Podobně usilujeme o svobodu, lidská práva a právní stát,“ napsal v neděli Wu na Twitteru.

Tchajwanská delegace vedená Kongem Ming-hsinem, předsedou Národní rady pro rozvoj, je již v Evropě na obchodní a investiční cestě po Slovensku, České republice a Litvě.

Výlety signalizují posun v postojích k Tchaj -wanu v Bruselu, který se spojuje se Spojenými státy a Japonskem v těsnějším spojení s kolegou demokratem uprostřed chladu ve vztazích s Pekingem ohledně lidských práv a demokratických hodnot. Ale vzhledem k tomu, že velké evropské ekonomiky, jako je Německo, se zdráhají rozhněvat Čínu, hlavního obchodního partnera, vedou menší členové EU.

Indo-pacifická strategie EU zveřejněná minulý měsíc vyzývá k pokračování „hlubokých obchodních a investičních vazeb“ s Tchaj-wanem, zejména v oblasti polovodičů.

Margrethe Vestagerová, vedoucí digitální politiky Evropské unie, vyzvala k užším vztahům s Tchaj -wanem. © AP

Evropský parlament šel ve čtvrtek o krok dále tím, že přijal nezávazné usnesení doporučující silnější politické vazby s ostrovem jako „klíčovým partnerem“ v indo-pacifickém regionu.

Usnesení požaduje, aby byl název Evropského hospodářského a obchodního úřadu na Tchaj -wanu změněn na „Kancelář EU na Tchaj -wanu“, což by znamenalo zviditelnění tak, aby odráželo široký vztah. Rovněž naléhavě žádá Brusel, aby pracoval na dvoustranné investiční dohodě a posílil spolupráci v oblasti polovodičů při globálním nedostatku. Evropa se spoléhá na polovodičová zařízení ze Spojených států, Tchaj -wanu a Jižní Koreje a touží rozvíjet dodavatelské řetězce čipů v rámci bloku.

READ  Inflace v České republice v červenci stoupá

Šéfka Evropské komise pro digitální politiku Margrethe Vestagerová zdůraznila význam široké spolupráce s Tchaj-wanem pro Evropskou unii. Brusel to bude i nadále podporovat [Taiwan’s] Vládní systém založený na demokracii, právním státu, lidských právech, otevřené společnosti a tržním hospodářství.

„Problém Hongkongu zvýšil evropský zájem o Tchaj-wan,“ řekl Ming Chih-cheng, profesor mezinárodní politiky na Národní univerzitě Cheng Kong v Tainanu, s odkazem na tamní zásah Pekingu. Meng uvedl, že faktorem je také blížící se odchod německé kancléřky Angely Merkelové, která dala přednost jednání s Čínou.

Ne všichni členové EU však touží po spolupráci s Tchaj -wanem. Někteří se obávají ekonomického spadnutí z čínských nepokojů. Josep Borrell, vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, uvedl, že je zapotřebí jemné rovnováhy.

Brusel sice v některých bodech s Pekingem pevně stál, například v oblasti lidských práv, ale nechce ohrozit svůj vztah s obrovským trhem, který se stal pro ekonomiku bloku životně důležitým. Evropská unie obchoduje s Čínou více než 10krát více než s Tchaj -wanem.

Německo je obzvláště citlivé na obchod, vzhledem k postavení Číny jako významného exportního trhu.

Mezitím byli menší členové EU silnými zastánci užších vztahů s Tchaj -wanem, zejména ve střední a východní Evropě a ve třech pobaltských státech.

Wuův itinerář původně zahrnoval návštěvu Itálie, která byla zrušena krátce před cestou. Nejnovější oznámení o jeho cestě také nezmiňovalo plánovanou zastávku v Polsku.

Tchajwanská média informovala, že italská vláda možná z obavy o Peking náhle přestala Wu vydávat víza.

Vzhledem k tomu, že Bidenova administrativa zaujímá vůči Číně tvrdý postoj a Peking zvyšuje tlak na Tchaj -pej a ty, kteří jej podporují, není jasné, jak EU dosáhne rovnováhy mezi Čínou a Tchaj -wanem.

Čínský prezident Si Ťin -pching kritizoval nedávnou podporu Tchaj -peju v pondělním projevu k 50. výročí uznání Čínské lidové republiky jako zástupce Číny v OSN. „193 členských států OSN musí dodržovat mezinárodní pravidla, neexistuje žádná výjimka a neměla by existovat žádná výjimka,“ řekl.

READ  Platba prize money, žebříčku a výherní částky za každého hráče golfu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *