Tento starověký had v Indii byl pravděpodobně delší než školní autobus a vážil tunu

Tento starověký had v Indii byl pravděpodobně delší než školní autobus a vážil tunu

WASHINGTON (AP) – Starověký obří had v Indii mohl být delší než školní autobus a vážil tunu, oznámili ve čtvrtek vědci.

Fosílie nalezené v blízkosti uhelného dolu odhalily hada o délce odhadem 36 stop (11 m) až 50 stop (15 m). Je podobný největšímu známému hadovi a byl asi 42 stop (13 m) dlouhý a žil na území dnešní Kolumbie.

Největší dnes žijící had je asijská krajta síťovaná, která měří 33 stop (10 m) na délku.

Nově objevený obr žil před 47 miliony let ve stále zelených bažinatých lesích západní Indie. Vědci ve studii uvedli, že mohl vážit až 2200 liber (1000 kilogramů). Časopis vědeckých zpráv.

Pojmenovali ho Vasuki Indicus po „bájném hadím králi Vasukim, který se omotal kolem krku hinduistického boha Šivy,“ řekl Debajit Datta, spoluautor studie z Indian Institute of Technology v Roorkee.

Tento monstrózní had nebyl v útoku nijak zvlášť rychlý.

„Vzhledem ke své velké velikosti byl Vasuki pomalu se pohybující dravec, který si svou kořist dokázal podmanit zúžením,“ uvedl Datta v e-mailu.

Fragmenty hadí páteře objevil v roce 2005 spoluautor Sunil Bajpai, sídlící ve stejném institutu poblíž Kutche v Gudžarátu v západní Indii. Vědci porovnali více než 20 fosilních obratlů s kostrami živých hadů, aby odhadli velikost.

I když není jasné, co přesně Vasuki jedl, další fosílie nalezené poblíž odhalují, že had žil v bažinatých oblastech spolu se sumci, želvami, krokodýly a primitivními velrybami, které mohly být jeho kořistí, řekl Datta.

Další vyhynulý obrovský had, TitanoboaByl objeven v Kolumbii a odhaduje se, že žil asi před 60 miliony let.

READ  Národní centrum pro hurikány: Cesta tropické bouře Iana se posouvá na západ a zvyšuje se pravděpodobnost, že v NC příští týden zažije silný déšť | sledovač | NOAA

Tito dva monstrózní hadi mají společné to, že žili v obdobích mimořádně teplého globálního klimatu, řekl Jason Head, paleontolog z University of Cambridge, který se na studii nepodílel.

„Tito hadi jsou obří, chladnokrevná zvířata,“ řekl. „Had potřebuje vyšší teploty“, aby vyrostl do velkých velikostí.

Znamená to, že globální oteplování přivede zpět větší hady?

Teoreticky to možné je. Dodal, že klima se nyní otepluje příliš rychle na to, aby se hadi znovu vyvinuli v obry.

___

Zdravotní a vědecké oddělení Associated Press dostává podporu od mediální skupiny pro vědu a vzdělávání lékařského institutu Howarda Hughese a nadace Roberta Wooda Johnsona. AP je výhradně odpovědná za veškerý obsah.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *