„Zničující“ tání Grónska, nalezeny antarktické ledovce

„Zničující“ tání Grónska, nalezeny antarktické ledovce

Nová komplexní mezinárodní studie odhaluje, že ledové příkrovy Grónska a Antarktidy nyní ztrácejí více než třikrát více ledu než před 30 lety.

Pomocí 50 různých satelitních odhadů vědci zjistili, že Grónsko taje K hyperpohonu jsem se dostal v posledních letech. Průměrné roční tání v Grónsku od roku 2017 do roku 2020 bylo o 20 % ročně více než na začátku dekády a více než sedminásobek roční kontrakce na počátku 90. let.

Spoluautorka studie Ruth Mottramová, klimatická vědkyně z Dánského meteorologického institutu, uvedla, že nová čísla jsou „skutečně katastrofální“. „Ztrácíme stále více ledu z Grónska.“

Vedoucí studie Ines Otosaka, glaciolog z University of Leeds ve Spojeném království, řekl, že rychlý úbytek ledové pokrývky je jednoznačně způsoben lidskou změnou klimatu.

Od roku 1992 do roku 1996 se dva ledové příkrovy – které obsahují 99 % světového sladkovodního ledu – zmenšovaly o 116 miliard tun (105 miliard metrických tun) ročně, z toho dvě třetiny z Antarktidy.

Ale od roku 2017 do roku 2020, nejnovější dostupné údaje, kombinovaná tavenina vzrostla na 410 miliard tun (372 miliard metrických tun) ročně, z čehož více než dvě třetiny pochází z Grónska, uvedla studie ve čtvrtečním věstníku. Data vědy o systému Země.

„Toto je zničující trajektorie,“ řekla Twyla Moon, viceprezidentka amerického Národního střediska pro sníh a led, která nebyla součástí studie. „Tyto míry ztráty ledu jsou v moderní civilizaci bezprecedentní.“

Studie zjistila, že od roku 1992 Země ztratila 8,3 bilionu tun (7,6 bilionu metrických tun) ledu ze dvou ledových příkrovů. To stačí k zaplavení celých Spojených států 33,6 palce (asi 0,9 metru) vody nebo zaplavení Francie do 49 stop (asi 15 metrů).

Ale protože jsou světové oceány tak obrovské, tání ledových příkrovů od roku 1992 stále zvyšuje průměrný vzestup hladiny moří o méně než 21 milimetrů. Vzestup hladiny moří se celosvětově zrychluje Studie uvedla, že tání ledových příkrovů se z 5% podílu na vzestupu hladiny moří posunulo na více než čtvrtinu. Zbytek mořského vzestupu pochází z expanze a tání teplé vody z ledovců.

READ  Taška s nástroji NASA, kterou shodili astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice

A Tým více než 65 vědců Pravidelně počítá ztrátu ledové pokrývky ve výzkumu financovaném NASA a Evropskou kosmickou agenturou, čtvrteční studie přidala další tři roky dat. Používají 17 různých satelitních misí a zkoumají tání ledového příkrovu třemi různými technologiemi, řekl Otosaka, a všechny satelity, radary, pozorování na zemi a počítačové simulace říkají totéž – tání ledovce. ledová pokrývka se zrychluje.

Grónsko mělo v letech 2017 až 2020 v průměru asi 283 miliard tun (257 miliard metrických tun) taveniny ročně, ve srovnání s pouhými 235 miliardami tun (213 miliard metrických tun) ročně od roku 2012 do roku 2016.

Nejnovější údaje také ukázaly, co se zdá být zpomalením tání v částech Antarktidy, která má mnohem více ledu než Grónsko. To je většinou způsobeno menšími, přechodnějšími změnami klimatu, řekl Mottram, a celkový dlouhodobý trend nadále ukazuje zrychlení tání v Antarktidě.

Od roku 2017 do roku 2020 Antarktida stále ztrácí přibližně 127 miliard tun (115 miliard metrických tun) ledu ročně, což je o 23 % méně než na začátku tohoto desetiletí, ale celkově o 64 % méně od počátku 90. let.

„Zatímco masová ztráta z Grónska je větší než z Antarktidy, na jihu jsou znepokojivé divoké listy, zejména chování ledovce Thwaites,“ přezdívaný ledovec Doomsday. řekl Mark Serris, ředitel American Snow and Ice Center, který nebyl součástí studie.

Pomocí změn gravitace a výšky ledu autoři studie měřili, kolik sněhu napadlo, kolik sněhu roztálo a kolik ledu se ztratilo v ledovcích, které byly vytvořeny a pohlceny teplou vodou, která se zavrtala do ledu.

„To je důležité, protože stoupající hladina moří vysídlí a/nebo finančně ovlivní stovky milionů lidí, ne-li miliardy, a pravděpodobně to bude stát biliony dolarů,“ řekl výzkumník ledu z University of Colorado a bývalý hlavní vědec NASA Walid Abdel-Aty, který nebylo součástí studie.

READ  Rychlý, záhadný rádiový výbuch, který urazil 8 miliard let, než dosáhl Země

„Studie není ani tak překvapivá, jako znepokojivá,“ řekl Abdel-Aty v e-mailu. „Před několika desetiletími se předpokládalo, že tyto obrovské ledové nádrže se mění pomalu, ale díky použití satelitů, pozorování v terénu a modelování techniky, jsme se naučili, že led rychle reaguje na naše měnící se klima.“

___

Sledujte Setha Borensteina na Twitteru na @zaměstnanec

___

Další informace o klimatu a životním prostředí AP najdete na https://apnews.com/hub/climate-and-environment

___

Pokrytí klimatu a životního prostředí Associated Press získává podporu od několika soukromých nadací. Zjistěte více o klimatické iniciativě AP tady. AP je výhradně odpovědná za veškerý obsah.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *