Snímek z HST může obsahovat důkazy o hvězdném kanibalismu v mlhovině ve tvaru činky

Snímek z HST může obsahovat důkazy o hvězdném kanibalismu v mlhovině ve tvaru činky

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o fascinujících objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil nový ohromující snímek zářícího plynu vycházejícího z umírající hvězdy, který v tomto případě připomíná „kosmickou činku“.

Obrázek může také obsahovat důkaz, že hvězda pohltila jinou hvězdu ve formě hvězdného kanibalismu, než se zhroutila.

NASA zveřejnila snímek mlhoviny Malá činka, známé také jako Messier 76 nebo M76, u příležitosti 34. výročí startu vesmírné observatoře 24. dubna 1990.

Mlhovina se nachází ve vzdálenosti 3 400 světelných let v souhvězdí Persea a je rozpínající se obálkou plynu vyvrženého umírající hvězdou rudého obra. Kosmické těleso je známé jako planetární mlhovina, ale s planetami nemá nic společného.

Planetární mlhoviny mají obvykle kulatou strukturu a byly tak pojmenovány, protože zpočátku připomínaly disky, ze kterých se planety formují, když ji v roce 1764 poprvé objevil francouzský astronom Charles Messier. Pierre Mischin objevil mlhovinu Malá činka v roce 1780 a poprvé vzal astronomy. Jednou pohled na planetární mlhovinu. Detailní pohled na ni v roce 1891. Fotonická mlhovina se od té doby stala oblíbenou mezi profesionálními i amatérskými astronomy díky svému jedinečnému tvaru.

Pokud výzkumníci potvrdí, že mlhovina má důkazy o případu kosmického kanibalismu, mohlo by to poskytnout důkaz o existenci dlouhodobého společníka rudého obra.

Mlhovina Malá činka obsahuje prsten, který z našeho pohledu vypadá jako centrální tyč spojující dva laloky na obou stranách prstence. Než se stárnoucí červený obr zhroutil, uvolnil prstenec plynu a prachu. Astronomové se domnívají, že prstenec pravděpodobně vytvořila doprovodná hvězda a prstenec plynu a prachu nakonec vytvořil tlustý disk.

Doprovodná hvězda, která byla na oběžné dráze kolem rudého obra, není na snímku z HST vidět. Astronomové se domnívají, že hvězda rudého obra spolkla svého společníka, a studiem prstence mohou získat „forenzní důkazy“ tohoto kanibalského kosmického činu, uvádí americký „vesmírný“ web. Start NASA.

READ  Vyvarujte se této časté chyby – vědci objevili jednoduchý tip, jak se lépe rozhodovat

Od svého kolapsu se červený obr proměnil v mrtvý pozůstatek hvězdy známý jako ultrahustý bílý trpaslík. Bílý trpaslík má teplotu 250 000 °F (138 871 °C), díky čemuž je 24krát teplejší než povrch našeho Slunce a jedna z nejžhavějších známých bílých trpaslíků.

Bílý trpaslík je jasné bílé světlo ve středu mlhoviny na snímku z HST.

Mezitím dva laloky viditelné na snímku představují horký plyn, který prosakuje ven a je unášen silou podobnou tornádu, jak se materiál uvolňuje z umírající hvězdy, a žene ji vesmírem rychlostí 2 miliony mil za hodinu. Hvězdný vítr z hvězdy se sráží s chladnějším, pomaleji se pohybujícím plynem, který hvězda zpočátku vyvrhla velmi brzy ve svém životě a který je vidět v lalocích.

Ultrafialové záření z hořící hvězdy způsobuje, že plyny září v různých barvách představujících různé prvky, jako je červená pro dusík a modrá pro kyslík.

Astronomové odhadují, že do 15 000 let mlhovina zmizí z noční oblohy, protože se bude dále rozšiřovat a tmavnout.

Mlhovina Malá činka je jen jedním z 53 000 astronomických objektů, které HST pozoroval za 34 let, a k dnešnímu dni provedl dalekohled 1,6 milionu pozorování. Astronomové po celém světě se při nových objevech spoléhají na dalekohled a jeho rostoucí databázi.

„Vesmírný dalekohled je vědecky nejproduktivnější misí vesmírné astrofyziky v historii NASA,“ uvádí se v prohlášení NASA.

Hubbleův vesmírný teleskop a vesmírný teleskop Jamese Webba se vzájemně doplňují a kombinují pozorování na různých vlnových délkách světla a poskytují jasnější a hlubší pohled na vesmír, zatímco se astronomové snaží odhalit záhady o supernovách, vzdálených galaxiích, exoplanetách a dalších nebeských anomáliích.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *