Česká centrální banka s poklesem inflace a zlepšením ekonomiky opět snižuje základní úrokovou sazbu

Česká centrální banka s poklesem inflace a zlepšením ekonomiky opět snižuje základní úrokovou sazbu

PRAHA (AP) — Centrální banka České republiky ve čtvrtek počtvrté za sebou snížila svou základní úrokovou sazbu, protože inflace klesala a ekonomika vykazovala známky oživení.

Snížením o půl procentního bodu se úroková sazba snížila na 5,25 %. Tento krok analytici očekávali.

Banka začala snižovat výpůjční náklady o čtvrt procentního bodu 21. prosincecož představuje první snížení od 22. června 2022. Pokračovalo snížením o půl procentního bodu 8. února a pokračovalo dalším snížením o půl procenta 20. března.

Inflace podle Českého statistického úřadu klesla v roce 2023 na 10,7 % z 15,1 % v roce 2022, v únoru meziročně klesla na 2,0 %, což odpovídá cíli banky, a na stejné úrovni zůstala i v březnu.

Předběžné údaje, které v úterý zveřejnil statistický úřad, naznačovaly, že česká ekonomika v 1. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostla o 0,4 % a ve srovnání s posledními třemi měsíci předchozího roku vzrostla o 0,5 %.

Stalo se tak poté, co česká ekonomika v posledních třech měsících roku 2023 oproti předchozímu roku klesla o 0,2 %.

Rozhodnutí české banky přichází v době, kdy se centrální banky po celém světě včetně americké centrální banky snaží posoudit, zda tomu tak je. Toxická inflace Byli zkroceni do bodu, kdy mohou začít snižovat úrokové sazby.

Odešel z Evropské centrální banky Klíčové úrokové sazby zůstaly v dubnu beze změny na rekordních 4 %, ale naznačila, že na příštím červnovém zasedání může sazby snížit.

ale Potvrdila to americká centrální banka Začátkem tohoto týdne banka uvedla, že inflace zůstávala v posledních měsících tvrdošíjně vysoká, a uvedla, že neplánuje snižovat úrokové sazby, dokud nebude mít „větší důvěru“, že růst cen udržitelně zpomaluje na její 2% cíl.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *