Gravitační chladnička s volným prostorem může udržet jídlo astronautů čerstvé po celá léta – TechCrunch

Pravidelné spouštění dodávek udržuje astronauty na palubě Mezinárodní vesmírné stanice s relativně čerstvým jídlem, ale cesta na Mars nedostane náklad Pokud se chystáme navštívit jiné planety, budeme potřebovat ledničku, která se nezasekne vesmír – Vědci Purdue University tvrdě pracují na jednom testu.

Možná si myslíte, že nic nebrání tomu, aby běžná lednička pracovala ve vesmíru. Pohlcuje teplo a čerpá studený vzduch. Jednoduché, že? Chladničky však závisí na gravitaci, aby distribuovaly olej kompresorovým systémem, který reguluje teplotu, takže ve vesmíru tyto systémy nefungují nebo se rychle rozpadají.

Řešením týmu Purdue a partnera výrobce Air Squared je bezolejová verze konvenční chladničky, která bude fungovat bez ohledu na gravitační orientaci nebo velikost. Bylo to financováno dříve Program SBIR NASA„Což dává finanční prostředky malým podnikům a slibné zkušenosti, které je připraví na tento úkol. (Program je v současné době ve druhé fázi po delší dobu.)

Ve svém dvouletém vývoji tým nakonec sestavil prototyp připravený k letu a minulý měsíc tomu tak bylo Nakonec je možné otestovat v mikrogravitaci Simulace v letu parabolického letadla.

Počáteční výsledky jsou slibné: Chladnička fungovala.

„Skutečnost, že chladicí cykly probíhají během testů nepřetržitě v mikrogravitaci bez zjevných problémů, naznačuje, že náš design je velmi dobrým začátkem,“ uvedl Leon Brindle, PhD. Student v týmu. „Náš první dojem je, že mikrogravitace nemění cyklus způsobem, který jsme si nebyli vědomi.“

Mikrogravitace krátkého dosahu (prototyp byl beztížný pouze 20 sekund najednou) je samozřejmě jen omezeným testem a skutečně pomohl vyřešit problém se zařízením, na kterém pracují. Dalším testem by však mohla být instalace na velkou vzdálenost na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, protože její obyvatelé nepochybně chtějí funkční ledničku.

READ  Nezávislý program oprav společnosti Apple se rozšiřuje do více než 200 zemí

Zatímco možnost studených nápojů a mražených jídel (ale ne lyofilizovaných) je matoucí, běžnou ledničku lze použít také pro všechny druhy vědeckých prací. Experimenty vyžadující chladné prostředí v současné době používají složité a kompaktní chladicí mechanismy nebo využívají téměř absolutní prostorové podmínky. Není tedy divu, že je NASA jako součást nesla na palubu simulátoru mikrogravitace Program leteckých příležitostí.

Analýza údajů shromážděných o letech stále probíhá, ale úspěch tohoto prvního velkého testu potvrzuje platnost přístupu vesmírné chladničky i jeho implementace. Další je objevit, jak by to mohlo fungovat v konečném prostoru a nepřetržité mikrogravitaci Mezinárodní vesmírné stanice.

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *