Vzácné pavučiny hvězd předurčené zemřít při výbuchu supernovy

Vzácné pavučiny hvězd předurčené zemřít při výbuchu supernovy

Vesmírný dalekohled NASA James Webb Space Telescope (JWST) pořídil snímek obří hvězdy o hmotnosti 30krát větší než naše Slunce, která vstupuje do poslední fáze svého života, než exploduje ve velkolepé supernově.

15 000 světelných let od Země v souhvězdí Sagitta přebývá skutečný vesmírný Leviatan – Wolf-Rayet WR 124 hvězda. Wolf-Rayet je vzácná třída krátkotrvajících hvězdných objektů, které se řadí mezi nejjasnější a nejhmotnější hvězdy, o kterých je známo, že obývají pozorovatelný vesmír.

Před explozí hvězda vyvrhne obrovské množství materiálu. Tento pád je zodpovědný za vznik ohromujícího kosmického mračna, který je vidět na novém kompozitním snímku obklopujícím jasnou centrální hvězdu.

Wolf-Rayet WR 124 hvězdy v srdci svého vlastního kosmického mraku (obrazový kredit: NASA, ESA, CSA, STScI a Webb ERO Production Team)

Každá z jasnějších hvězd na nově zveřejněném snímku je korunována výrazným šestibodovým difrakčním obrazcem, vytvořeným umístěním zlatých primárních zrcadlových segmentů dalekohledu a podpůrných vzpěr.

Astronomové odhadují, že WR 124 již ze svých vnějších vrstev uvolnil ekvivalent hmotnosti 10 sluncí. Jakýkoli materiál, který přežije příští supernovu, bude tvořit základ pro další generaci slunečních soustav spolu s těžšími prvky, o kterých je známo, že se tvoří v srdcích hmotných hvězd.

Předchozí pozorování odhalila, že vesmírem prostupuje více prachu, než lze vysvětlit současnými teoriemi stvoření. Doufáme, že nedávný přechodový snímek WR 124 pořízený Webbem pomůže vědcům lépe porozumět této nerovnováze a tomu, jak byl vesmír vybaven materiály potřebnými k vytvoření planet jako Mars a Země.

Držte se IGN a zůstaňte v obraze s novinkami z podivného a úžasného světa vědy.

Anthony je nezávislý přispěvatel, který pro IGN pokrývá novinky z oblasti vědy a videoher. Má více než osm let zkušeností s převratným vývojem v různých vědeckých oblastech a není absolutně čas vás oklamat. Sledujte ho na Twitteru @BeardConGamer

READ  Santa Clara County uvolňuje pravidla COVID - NBC Bay Area

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *