Levvi Haiduk: „Postižení gangsteři mi pomohli diagnostikovat RS“

  • Napsala Beth Rose
  • BBC Access All

foto titulek,

Livvie stojí mezi dvěma maskovanými lidmi zapojenými do únosů gangů

Investigativní novinářka Livvi Hayduk, známá díky natáčení dokumentů s některými z nejznámějších světových zločinců, zažila šok blíž k domovu, když jí byla diagnostikována RS (roztroušená skleróza). Podporu však našla u těch nejnepravděpodobnějších lidí – zločinců, které potkala.

„Vždycky mi říkali, že se ničeho nebojím, ale tahle RS mě děsí,“ přiznává Livvie. „Cítím se malý.“

Osmatřicetiletý muž vedl divoký život, produkoval a uvádí dokumenty na témata od dívčích gangů po dětské vojáky v Kongu. Jejím posledním úspěchem je Gangster: příběh Johna Palmera pro BBC Sounds, který vyšetřuje svou účast na loupeži zlatých prutů v Brink’s-Mat v roce 1983 – největší ozbrojené loupeži v britské historii.

Byla to její láska k americkému rapu jako teenager, která formovala její fascinaci podzemními zločinci, gangy a násilím.

„Chtěla jsem jí porozumět,“ říká. „Často lidé, kteří páchají zločiny, o tom nemohou mluvit ze svého pohledu.“

Pomohlo jí to pochopit, co je motivuje podstupovat taková rizika – a jak se jim volby někdy mohou zdát „dávat smysl“.

Když Livvie v roce 2016 vyšetřovala válku proti drogám na Filipínách, začal se v jejím životě odvíjet konspirační zvrat.

„S mojí nohou bylo něco opravdu špatně,“ řekla BBC Access All. „Byl jsem si jistý, že to bylo shnilé jídlo.“

RS nastává, když se poškodí ochranná vrstva obklopující nervová vlákna – myelin – a zastaví tok zpráv mezi mozkem a tělem. Může ovlivnit míchu a ovlivnit vidění, pohyb a rovnováhu.

Po telefonátu od neurologa, který potvrdil, že Livvie má RS, jí bylo řečeno, že za týden dostane další telefonát, aby naplánovala léčbu. Ale týdny ubíhaly a žádný telefonát nepřišel, celou dobu se to snažila dát dohromady. „Cítil jsem se, jako bych dostal granát,“ říká.

Rozptýlila se tím, že se soustředila na dokument, na kterém pracovala o gangech únosů – „bylo snazší o tom přemýšlet,“ říká.

Ale do Vánoc „vybuchl granát“ a menší rodinná hádka se změnila na „věc EastEnders“.

Claire, vozíčkářka, odhaluje, že čekala na přizpůsobení svého sociálního bydlení více než tři roky, přestože rada podepsala práci v roce 2019.

Sestra nakonec zavolala, a když Livvie začala zpracovávat diagnózu, věděla, že bude muset velmi pečlivě zvažovat svou budoucnost, zvláště pokud jde o její nebezpečné vyšetřování.

Už jsem přestal počítat chladné noci, kdy jsem čekal venku na dealery, aby se objevili na pohovorech. „Jsou to ti nejnespolehlivější lidé na světě,“ vtipkuje. Často opozdilcům vypráví o bolesti, kterou jí způsobili.

Ale její práce byla také její spásou – nejen jako něco, v čem se mohla ztratit, ale jako nečekaný zdroj podpory a sympatií.

„Ve světě zločinu jsem čelila mnoha handicapům,“ říká. „V jednu chvíli byla většina členů gangu, se kterými jsem se setkal, buď na invalidním vozíku, nebo měla trvalé zdravotní problémy ze střelných poranění.“

Jeden z jejích kontaktů byl léčen v nemocnici, když se stal obětí pasti na med. Konkurenční gang mu posílal zprávy na Instagram, předstíral, že je žena a říká, jak je „žhavý“.

„Je v nemocnici a říká ‚pojď za mnou‘,“ říká, „takže konkurenční gang šel za ním do nemocnice a napadl ho. Bylo to nehorázné.“

Mezi její oblíbené kontakty na rozhovory o životě s postižením patří reformovaný člen gangu sídlící v USA. Na vrcholu své proslulosti provozoval 30 drogových domů v Dallasu. Pak se jeho parta obrátila proti němu.

„Střelili ho do hlavy – ta kulka mu prošla oběma optickými nervy a nechala ho mrtvého. Nějak se mu podařilo vstát a teď je úplně slepý,“ říká.

Někteří ze zločinců, se kterými Livvie mluvila, se také starají o své postižené přátele a rodinu.

Říká: „Spousta mladých lidí se stará o své rodiče. Neospravedlňovala bych tím jejich zločiny, ale mít tento náhled na to, co je vede k tomu, že potřebují peníze.“

Levi’s RS ovlivňuje její nohy a zrak a má vystřelující bolesti na bocích jako „elektrické šoky“ – dobře známý symptom RS.

Může také bojovat s hledáním správných slov – „Skončím tak, že říkám divné věty, protože zprávy v mém mozku nefungují.“

Její léčba zahrnuje injekci každých šest týdnů, která pomáhá snížit množství poškození a zjizvení v myelinové pochvě.

Tento stav také vyvolal další problémy, s nimiž neočekávala, že se setká, jako například vyprávění potenciálním partnerům o své RS.

„Je dost těžké snažit se o rande,“ říká. „Chci se s někým seznámit a usadit se, ale zdá se mi to proti.“

„Je to těžké odvětví a já se vždycky bojím vzít si volno,“ říká. „Neříkáte práci ne, protože se bojíte, že se už nebudou ptát.“

Ale i když její kariéra nabere jiný směr, plánuje i nadále důvěřovat známým, kteří chápou, co prožívá.

„Vím o jednom pánovi, který je už dlouho ve vězení a ve skutečnosti spadl z postele a způsobil si hrozná zranění na zádech. Hodně spolu mluvíme, protože hodně mluvíme.“

„Je to tak zábavné, přecházíme od povídání o krádežích k ‚Jak se máš zdravotně?“ “

Můžete poslouchat podcasty a najít informace a podporu na Přístup ke každé stránce.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *