Výsledky voleb v Thajsku: Opozice zvítězila nad vojenskými stranami | Volební zprávy

Výsledky voleb v Thajsku: Opozice zvítězila nad vojenskými stranami |  Volební zprávy

Bangkok, Thajsko – Thajská reformní opozice získala největší počet křesel a největší podíl na lidovém hlasování ve všeobecných volbách poté, co voliči zuřivě odmítli vojensky podporované strany, které této zemi jihovýchodní Asie vládnou již téměř deset let.

Po sečtení téměř všech hlasů v pondělí se očekává, že progresivní strana Move Forward a populistická strana Pheu Thai získají v 500členné sněmovně asi 286 křesel.

Stále ale panuje nejistota, zda se jim podaří sestavit příští vládu kvůli zkresleným parlamentním pravidlům, která umožňují 250 senátorů jmenovaných armádou hlasovat pro premiéra.

To znamená, že MFP a Pheu Thai budou potřebovat podporu menších stran k vytvoření nové administrativy.

Velkým vítězem v nedělním hlasování se stala MFP, progresivní strana vedená mládeží, která poprvé kandidovala ve všeobecných volbách na odvážné platformě reformy monarchie a snížení moci armády přepsáním ústavy země a ukončením branné povinnosti.

Předběžné výsledky zveřejněné na webu volební komise ukázaly, že po sečtení 99 procent hlasů to vypadá, že největší podíl ve Sněmovně bude mít multifunkční strana s celkovým počtem 147 mandátů. Tento údaj zahrnuje 112 ze 400 přímo volených křesel a 35 ze 100 křesel přidělených stranám na poměrném základě.

Příznivci MFP jásají, když sledují proces sčítání hlasů v televizi v sídle strany v Bangkoku v Thajsku, 14. května 2023. [Sakchai Lalit/AP Photo]

Analytici označili výsledek MFP za „vynikající“, protože předvolební průzkumy předpovídaly, že Pheu Thai, který vyhrál každé volby od roku 2001 a je spojen s miliardářskou rodinou Shinawatra, bude tím, kdo bude mít lví podíl.

Nedávné výsledky ukázaly, že Pheu Thai vyhrál s celkovým počtem 138 křesel – 112 přímo volených a 27 ze stranické listiny.

Vojenské monarchistické strany dopadly špatně.

Strana sjednoceného thajského národa premiéra Prayutha Chan-ocha, která se v roce 2014 chopila moci jako šéf armády, byla s 36 křesly pátá. Jeho předchozí strana Palang Pracharath byla čtvrtá s asi 40 mandáty.

READ  Francouzské lyžařské středisko se trvale uzavírá, protože není dostatek sněhu

Na třetím místě se umístila Bhumjaithai Party, která stála v čele kampaně za legalizaci konopí v Thajsku. Bhumjaithai, která je součástí současné vládnoucí koalice, měla získat zhruba 70 křesel.

„Výsledkem je působivé vítězství strany Move Forward,“ řekl Titipol Vakdewanich, profesor politologie na univerzitě Ubon Ratchathani ve východním Thajsku.

„Pro Thajsko to znamená velký zlom, protože to naznačuje, že většina lidí v zemi chce změnu,“ řekl Al-Džazíře. „Skutečně vidíme sílu voličů, kteří tentokrát tvrdě bojovali za změnu.“

„vzrušující“

V neděli se Thajci – mladí i staří – skutečně objevili v obrovském počtu, aby odevzdali svůj hlas, přičemž mnozí v hlavním městě uvedli, že hlasují pro změnu. V poledne představitelé několika volebních místností v Bangkoku uvedli, že více než polovina oprávněných čelila úmornému horku, aby odevzdala svůj hlas.

To zahrnovalo 60letou Malliku Sribunreongovou, která řekla Al-Džazíře, že je „nadšená“, že bude letos hlasovat. Řekla, že celá její rodina a většina jejích sousedů už hlasovali. „Přišla jsem volit, protože doufám, že je to lepší člověk pro řízení země,“ dodala.

V celém Thajsku probíhalo hlasování hladce, s dlouhými a uspořádanými frontami zaznamenanými na začátku dne v severním městě Chiang Mai, ve východním letovisku Pattaya a na západním turistickém ostrově Phuket.

Ve všech těchto oblastech MFP vymetla průzkumy veřejného mínění.

V Bangkoku je připraveno vyhrát všechny kromě jednoho z 33 městských volebních obvodů.

V provincii Chiang Mai, druhém nejlidnatějším okrese, který byl dlouho považován za srdce Pheu-Thai, to vypadá, že získá sedm křesel z 10. Také v Pattayi pravděpodobně získá sedm křesel z deseti.

A v Phuketu se očekávalo, že ve volbách budou vybrána všechna tři místa.

Nálada v ústředí kampaně MFP byla napjatá v neděli pozdě, kdy se začaly dostavovat výsledky. „Před volbami jsem doufal, že získáme asi 100 křesel,“ řekl Fisit Kerirot, 33letý inženýr. „Ale aktualizace v reálném čase, které dnes vidím, předčí moje očekávání.“

READ  Japonská nezvěstná loď: Po ztrátě Kazu 1 potvrzeno deset mrtvých

Lídr MFP Peta Limjaronrat dorazil do ústředí kampaně, aby povzbudil a poděkoval příznivcům za „vzrušující výsledek“. Později na Twitter napsal: „Nyní je jasné, že Move Forward si získal obrovskou důvěru lidí a země.“

Kandidáti na MFP byli nadšení.

„Jsem ohromen, že MFP bude vedoucí stranou při sestavování vlády,“ řekl Piyarat „Toto“ Chongthep, který zvítězil v bangkokské čtvrti Bang-Na.

Tento 28letý aktivista byl v roce 2020 v čele protestního hnutí vedeného mládeží, které prolomilo dlouho očekávaná tabu tím, že vyzvalo k omezení pravomocí krále Maha Vajiralongkorna.

„Pro stranu je to víc, než jsme si dokázali představit,“ řekl Biarat, jeden z mnoha vůdců protestů, kteří kandidovali do parlamentu pod hlavičkou MNC. „Teď opravdu nedokážu vysvětlit ten pocit.“

Vůdce Paetongtarnu Shinawatra na druhé straně města v ústředí Pheu Thai pozdě v neděli poblahopřál MFP a řekl, že strana s největším počtem hlasů by se měla ujmout vedení při sestavování příští vlády.

„Jsme ochotni hovořit o ‚pokračování‘, ale čekáme na oficiální výsledek,“ řekla.

„Jsem za ně ráda,“ dodala. „Můžeme spolupracovat.“

Mezitím chmurná modlitba neměla co říct.

Úřadující premiér údajně tiše vyklouzl z ústředí své kampaně poté, co médiím řekl, že respektuje demokracii.

Volební komise má nyní 60 dnů na potvrzení výsledků voleb.

„období nejistoty“

Navzdory silnému výkonu MFP analytici tvrdí, že čelí těžké bitvě o sídlo vlády v Bangkoku. Každý vítězný kandidát by totiž potřeboval 376 hlasů ve Sněmovně a Senátu, aby se stal premiérem.

„V tuto chvíli zůstává nejasné, zda je Senát ochoten ctít mandát Move Forward, či nikoli,“ napsal v The Thai Inquirer politický analytik Ken Mattis Lohatipanon.

V posledních volbách v roce 2019 horní komora jednomyslně hlasovala pro Prayutha, přestože jeho strana získala mnohem méně křesel než Pheu Thai. Premiérovi se později podařilo sestavit koalici 19 různých stran, která ho udržela ve funkci po dobu čtyř let.

READ  Joe Rogan vyhazuje 'tlusté' profesory, kteří říkají, že zdravé stravování je urážlivé: 'F---off'

S MFP jsou hlavními překážkami pro vojensky jmenovanou komoru sliby strany reformovat monarchii a ozbrojené síly, včetně změny přísných thajských zákonů o monarchii. Vágně formulovaný článek 112 ukládá trest až 15 let vězení a organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že byl použit k potrestání politické činnosti.

Pokud se Senát postaví proti MFP, bude potřebovat podporu Pheu Thai a dalších menších stran, jako je Bhumjaithai v čele se současným ministrem zdravotnictví Anutinem Charnvirakulem.

To znamená, že thajským voličům může trvat týdny, než zjistí, jak by jejich nová vláda mohla vypadat.

„Ačkoli hnutí Move Forward triumfovalo v průzkumech, Thajsko pravděpodobně prožije dlouhé období nejistoty,“ napsal Lohatipanon.

Další zprávy od Vakarat Jirnuwat v Bangkoku, Vijitra Dhawangri v Pattaya a Kate Mayberry v Kuala Lumpur, Malajsie

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *