Biden slíbil 500 milionů dolarů na zastavení odlesňování v Brazílii

Ve čtvrtek prezident Biden přislíbí 500 milionů dolarů na pět let na boj proti odlesňování v Brazílii, řekl představitel Bílého domu, v kroku, který by ze Spojených států učinil jednoho z největších dárců globálního fondu Amazonu.

Slib ale bude vyžadovat souhlas Kongresu, protože republikáni jsou drtivou většinou proti mezinárodní pomoci v oblasti klimatu a znesnadnili prezidentu Bidenovi splnit jeho sliby pomoci chudým zemím přizpůsobit se změně klimatu.

Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva spolupracuje s Bidenovou administrativou na mnoha otázkách, včetně změny klimatu, navzdory kritice pana Luly ohledně podpory USA Ukrajině v její válce s Ruskem.

Brazílie založila Amazonský fond, program ochrany v roce 2008 a financovala úsilí o snížení odlesňování v největším deštném pralese na světě. Norsko, první a největší přispěvatel do fondu, darovalo více než 1,2 miliardy dolarů. Německo Nedávno oznámeno 217 milionů dolarů.

Fond byl ale pozastaven za Lulova krajně pravicového předchůdce Jaira Bolsonara, což oslabilo ochranu životního prostředí a průměrná míra odlesňování prudce vzrostla a dosáhla úrovně nevídané za více než deset let.

Pan Lula nastoupil do úřadu v lednu a slíbil, že ukončí odlesňování v Amazonii do roku 2030. Jeho administrativa ale měla skalnatý začátek. Nezpracovaná data Poznamenává, že míra odlesňování stále roste, protože jeho administrativa se snaží obnovit ochranu životního prostředí.

Amazonka hraje důležitou roli při regulaci vodních cyklů, stabilizaci klimatu a pohlcování oxidu uhličitého. Podle jednoho odhadu je v lese uzavřeno 150 až 200 miliard metrických tun uhlíku. Ale s kácením stromů nyní části lesa vypouštějí více oxidu uhličitého, než absorbují.

Očekává se, že prezident svůj závazek oznámí na schůzce ve Washingtonu, na které se sjedou zástupci některých největších světových ekonomik. Bílý dům v informačním listu uvedl, že slib přichází „v kontextu obnoveného závazku Brazílie ukončit odlesňování do roku 2030“. Očekává se, že Spojené státy také vyzvou další země, aby do fondu přispěly.

READ  Jihočínské moře: USS Benfold vzdoruje čínským územním nárokům

„To je hodně peněz,“ řekla Suely Araújo, expertka na politiku z Climate Observatory, ekologické skupiny v Brazílii. „Je to známka důvěry v novou vládu, že to dokážou zvládnout a že se snaží kontrolovat odlesňování.“

„Opravdu doufám, že to Kongres schválí,“ řekla paní Araujo. „Je to opravdu zásadní pro to, co Brazílie potřebuje.“

Pan Biden přislíbil do roku 2024 mezinárodní pomoc v oblasti klimatu ve výši 11,4 miliardy dolarů ročně, ale k tomuto cíli je zatím daleko. Loni Kongres schválil pouhou 1 miliardu dolarů – navzdory tomu, že demokraté ovládají Sněmovnu a Senát.

„Pracujeme tak tvrdě, jak jen můžeme, abychom se pokusili dosáhnout tohoto cíle a splnit prezidentův slib,“ řekla Sarah Ladislao, zvláštní asistentka Bidena a vrchní ředitelka pro klima a energetiku v Radě národní bezpečnosti Bílého domu. .

Vzhledem k tomu, že republikáni nyní ovládají Sněmovnu reprezentantů a demokraté drží těsnou většinu v Senátu, získání souhlasu s dodatečnými penězi pro věci, jako je fond Amazon, bude těžký boj.

Ale přinejmenším v jednom případě Bidenova administrativa našla způsob, jak obejít republikánskou opozici.

Minulý rok republikáni snížili peníze, které administrativa přislíbila Zelenému klimatickému fondu, programu vedeném OSN, který má pomoci chudým zemím přejít od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie a zvýšit odolnost vůči klimatickým katastrofám. Ve čtvrtek se očekává, že administrativa poskytne fondu 1 miliardu dolarů, a to prostřednictvím využití diskrečních fondů v rámci ministerstva zahraničí, uvedl úředník správy.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *