7 evropských zemí, které nepoužívají euro

7 evropských zemí, které nepoužívají euro

Věděli jste, že existují evropské země, které nepoužívají euro? Z 27 zemí, které tvoří Evropskou unii, 20 používá euro jako svou oficiální měnu v oblasti známé jako eurozóna. Zatímco většina zemí přistupujících k Evropské unii je povinna přijmout euro jako součást svého členství, existuje sedm členských států, které tuto měnu dosud nepřijaly.

Pro členský stát EU, který používá měnu specifickou pro jeho ekonomiku, samozřejmě existují klady a zápory. Z hlediska výhod je takový stát schopen plně diktovat svou fiskální a měnovou politiku, aniž by byl zavázán větší skupině. Mohou si například upravit směnné kurzy a úrokové sazby podle svých ekonomických potřeb. Kromě toho se země s vlastní měnou vyhýbá závazkům spojeným s tím, že je součástí větší měnové unie. Pokud finanční krize zasáhne euro, těchto sedm evropských zemí, které euro nepoužívají, bude ušetřeno náporu této krize.

Zobrazit více

Pro cestovatele může být užitečné znát tento rozdíl ve směnných kurzech. Pokud chcete navštívit evropskou zemi a chcete, aby se váš dolar, libra nebo peso protáhly dále, můžete zamířit do destinace s pohodlnějším převodem měn. Níže je uveden seznam členských států EU mimo eurozónu.

Bulharsko

S ledovcovými jezery, nádhernými horskými pásmy, pobřežím podél Černého moře a fascinujícími historickými památkami se Bulharsko rozvíjí v atraktivní prázdninovou destinaci v Evropě.

měna: Bulharský lev (BGN) (1 BGN = 0,54 USD)

Kde zůstat: Kempinski Grand Arena Hotel Bansko

Česká republika

Česká republika se nachází ve střední Evropě a má největší počet hradů na kontinentu, z nichž některé pocházejí až ze 14. století, což z ní činí ráj pro milovníky architektury a historie. Praha, česká metropole, je navíc domovem největšího zámeckého komplexu na světě. Země je také známá svou tradicí vaření piva, která začala již v roce 993 našeho letopočtu.

měna: Česká koruna (CZK) (1 Kč = 0,043 USD)

Kde zůstat: Augustine Hotel, a Luxury Collection Hotel, Praha

Dánsko

Dánsko je možná nejmenší ze skandinávských zemí v severní Evropě, ale je velké na gurmánská jídla, kulturu, design a wellness.

měna: dánská koruna (DKK) (1 DKK = 0,14 USD)

Kde zůstat: Villa Copenhagen

Maďarsko

Navzdory své skromné ​​rozloze má země řadu biosférických rezervací UNESCO, druhé největší termální jezero na světě (Jezero Hives), největší jezero ve střední Evropě (Balaton) a největší přírodní pastviny v Evropě (Hortobágy). Maďarské hlavní město Budapešť je také považováno za jedno z nejkrásnějších měst na světě.

měna: maďarský forint (HUF) (1 HUF = 0,0028 USD)

Kde zůstat: Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest

Polsko

Polsko se nachází v srdci Evropy a přitahuje milovníky historie, protože zahrnuje mnoho středověkých hradů. Existují také muzea ponořená do historie druhé světové války, jako je Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum varšavského povstání a Polinovo muzeum historie polských Židů.

měna: Polský zlotý (PLN) (1 PLN = 0,24 USD)

Kde zůstat: Hotel Maison Le Regina

Rumunsko

Rumunsko, největší z balkánských zemí, má okouzlující vesnice, dramatické hrady a některé z nejkrásnějších krajin v Evropě. Delta Dunaje, ráj pro pozorování ptactva, je jednou z nejlépe zachovalých oblastí na kontinentu, zatímco ohromující řeka Skareshwara je druhým největším podzemním ledovcem v Evropě.

měna: rumunský leu (RON) (1 RON = 0,21 USD)

Kde zůstat: Hotel Carroll Park

Švédsko

Tato skandinávská kráska se může pochlubit jednou z nejsilnějších a nejstabilnějších ekonomik v Evropě. Švédsko je také dokonalou zemí, kde můžete být svědky jedné z největších podívaných v přírodě – polární záře – nebo zůstat vzhůru celou noc pod půlnočním sluncem.

měna: švédská koruna (SEK) (1 SEK = 0,089 USD)

Kde zůstat: Grand Stockholm Hotel

Verze tohoto článku se původně objevila na Condé Nast cestovatel Indie.

READ  Neslyšící herec z filmu The Last of Us Kevon Woodard strávil den s hvězdou Washington Capitals Alexem Ovechkinem

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *