Výuka tenisu od Bena Sheltona

Výuka tenisu od Bena Sheltona

Na zaplněném velkém kurtu jste v pátek slyšeli chatování fanoušků, tiché, jemné ticho, když Ben Shilton vstoupil do řady, aby poprvé podával.

Pak se ticho zastavilo se skřípěním. Shelton měl pokrčená kolena, pokrčené rameno a jeho tenisová raketa Yonex udeřila do praku.

se rozbil!

Rozpoutal drtivou ránu rychlostí 130 mil/h, která zaskočila jeho soupeře ve třetím kole, ruského veterináře Aslana Karatseva, a zněla jako kožený bič na sloupek plotu.

„Stop!“ Jednotná odpověď přišla od překvapeného a náhle velmi hlučného a probuzeného davu, z nichž drtivá většina pravděpodobně nikdy neviděla Shiltona, ještě v jeho prvním roce jako profesionál.

„Takže, to je to, o čem všichni mluví,“ slyšel jsem zamumlat jednoho fanouška.

Další řekl: „Má nějaké vážné hry.“

Opravdu nebezpečná hra.

Pro mě, stejně jako pro většinu tenisových fanoušků, je jednou z velkých radostí každého turnaje na US Open objevování úžasných mladých talentů. A letošní rok není výjimkou. Rychlá procházka rozlehlým územím v kterýkoli den tohoto prvního týdne odhalila solidní úrodu býčích šterlinků. Podívejte, je tam Francouz Arthur Fils, který dělá forhend. A je tu 18letý český hráč Jakub Menčič. Rusce Mire Andreevové je sice teprve 16 let, ale už trefuje žlutý míček.

Shelton, 20, je nejlepší ze všech. Je to surový talent, je to hráč, který popírá představu, že špičkoví tenisoví profesionálové musí začínat jako forhendoví géniové ve 12 a 13 letech.

Zdánlivě z ničeho nic, za necelý rok na ATP Tour se mladý Floridian v květnu vyšvihl z menší tenisové ligy na nejvyšší hodnocení kariéry, když se dostal na 35. místo (do Open Championship vstoupil na 47. místě).

Tento týden ale narostly pochybnosti. Přes všechny Sheltonovy schopnosti prošel v poslední době strmou křivkou učení. Filmová verze jeho nováčkovské sezóny by se mohla jmenovat Výchova mladého tenisového profesionála.

READ  Filmový festival v Karlových Varech byl odložen na srpen, protože koronaviry se šíří vysoko

Za posledních sedm měsíců prohráli 19 a bojovali o vítězství. Když tento týden porazil bývalého šampiona US Open Dominica Thiema – zápas, který byl předčasně odvolán, když Thiem propadl nemoci poté, co prohrál první set –, bylo to poprvé, kdy Shilton vyhrál po sobě jdoucí dvouhry od svého překvapivého čtvrtfinalisty. . Běží na Australian Open v lednu.

Během svých zápasů v Melbourne projevil tak široký talent, že z tenisové hlavy jako já naskočila husí kůže, což mi připomnělo, když jsem poprvé viděl Rogera Federera.

Vidět Sheltona zblízka ve Flushing Meadows nebylo zklamáním.

V prvním setu proti Karatsevovi to bylo všechno snadné. Shelton prolomil Karatseva hladkým forhendem. Pak vzlétl, obratně vyslal All-Star střelce, vystřelil laserové paprsky rychlostí 140 mil za hodinu a pak dezorientoval svého protivníka rotací levou rukou.

Úvodní refrén vyhrál Chilton 6-4 za 33 minut.

Jeho nejlepší vlastnosti zářily a veřejnost byla více než ochotná ho na vyjížďce doprovázet. Mnoho profesionálů hraje předtuchu, ponuře vážně, příležitostně se poflakuje nebo je pozoruhodně neutrální, jako hráči pokeru. S Sheltonem není žádná neutralita. Mává pěstmi, oslavuje pláče a téměř v každém okamžiku každého zápasu ukazuje, jak se cítí – často se širokým, vyzývavým úsměvem.

Pak je tu jeho dovednost. Shilton umí ohýbat koule silnou rotací, zplošťovat je pro vítěze nebo je řezat pro přesné rány. Málokdo má jeho sílu – je stavěný jako bezpečný fotbalista: 6 stop 4, 195 liber, vyrýsované svaly – nebo kombinace rychlosti jeho chodidel a výbušné síly jeho živé paže.

Jeho talent je tak impozantní, že jeho trenér, který je shodou okolností také jeho otcem, bývalý profík Brian Shilton, říká, že hlavním cílem je udržet synovy neuvěřitelné schopnosti. Například místo toho, aby spustil velký slam a pak se snažil podávat další míč s větším nadšením, snaží se přimět svého syna, aby na něj reagoval trochu víc, a naučil se ovládat nadšení.

READ  České muzeum vrací původní Beethovenovu partituru jeho dědicům

Vracet se po hladkém prvním pátečním setu bylo těžké. Karatsev začal tasit fazoli na Sheltonově podání. Rus na ně dostatečně odpověděl a zesílil svůj útok, aby získal převahu.

Druhý set, Karatsev, 6-3.

Chiltonova úroveň trochu klesla, což je známka jeho nezkušenosti.

S tenisem začal vážně počítat až poté, co v sedmé třídě skončil s fotbalem. Až do pozdních studií na střední škole nebyl Američanem z vyšší třídy a neudělal to, co děti z vyšší třídy. Neopustil zemi, aby čelil vyšší soutěži. neudělal Zahrajte si některou z důležitých juniorských grandslamových akcí, které sloužily jako odrazový můstek pro mnoho profesionálů.

Shelton odešel na University of Florida, kde byl trenérem tenisu mužů Brian Shelton, který je v tenisových kruzích velmi respektován pro svůj důraz na zdokonalování hry tím, že se honí za výhrami.

Nebyl žádný velký plán, jak rychle dostat Bena do tenisových řad. Nadace se začala shromažďovat zdánlivě odnikud.

„Na něčem pracuješ, na něčem pracuješ, dál na tom pracuješ a o šest měsíců později vidíš, že to dokážeš,“ řekl mi tento týden mladší Shelton. „To se mi stalo. Zároveň si myslím, že jsem se konečně zlepšil ve svém těle, což mi pomohlo se mnohem lépe hýbat. A když se to změnilo, změnila se celá moje hra.“

Podle jeho počtu byl Shelton pátým nejlepším hráčem svého týmu na Floridě v roce 2021, ale v roce 2022 vyhrál titul NCAA ve dvouhře – anomálie v tenise, pokud vůbec něco. Poté to začal zdrsňovat na turnajích ATP Challenger, což je ekvivalent Triple-A baseballu.

Poprvé v životě cestoval mimo Spojené státy, aby se zúčastnil Australian Open. A kdo by si tam jeho úspěch mohl představit? Ani on ne. Na svém druhém grandslamovém turnaji se dostal až do čtvrtfinále, než prohrál s veteránem Tommym Paulem.

READ  Albert Hebel, bývalý docent biofyziky na University of Maryland - The Baltimore Sun umírá

Nyní přichází ta těžší část. Profesionální tenis je posetý pohyblivým pískem, který pohltil hráče, kteří podlehli tlaku velkého slibu. Vypadá to, že Chilton je připraven překonat všechny typické překážky a vzkvétat, pokud se v posledních dvou setech objeví nějaké důkazy o jeho boji proti Karatsevovi.

Třetí skupina šla rychle. Shiltonovo podání bylo posunuto na novou úroveň: dosáhl rychlosti 147 mph na radarové pistoli, nejrychlejší na turnaji. Měl dva brejkboly, vyhrál je a segment získal se skóre 6-2.

„Běž, Bene!“ Z davu se ozvaly výkřiky.

„Bene, milujeme tě!“

„dokonči to!“

Karatsevovi poklesla ramena. Věděl, co přijde.

Ve čtvrtém setu Shiltonová neprohrála ani jeden zápas a vyvrcholila tak zahajovacím ceremoniálem US Open.

Konečné skóre: 6-4, 3-6, 6-2, 6-0. V osmifinále, kde bude jeho soupeřem Paul, jeho krajan, kterého porazil na Australian Open.

Výchova mladých tenisových profesionálů pokračuje.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *