Bývalý český premiér používá noviny, které vlastní, k útoku na integritu médií | republika Che

Populistický bývalý český premiér Andrzej Babiš byl obviněn z podkopávání svobody tisku poté, co použil titulní stránky dvou celostátních novin, které vlastní, k útokům na integritu nezávislých zpravodajských zdrojů a vyzval čtenáře, aby ho místo toho sledovali na sociálních sítích.

Tuto mimořádnou šíři přinesly noviny Mladá Fronta Dnes a Lidové noviny týden předtím, než Babiš – miliardářský prezident a jeden z nejbohatších mužů České republiky – stanul před soudem kvůli obvinění z dotačního podvodu.

Kritici uvedli, že uráží a otevřeně znevažuje práci novinářů, které zaměstnává tím, že v České republice – dříve nejrespektovanějších novinách v České republice – na dvou identických titulních stranách, jimž dominovala jeho image a nesly titulek: „Věříš? Média ?“

Byly položeny následující hlavní otázky: „Nemáte pocit, že televize, noviny a zpravodajské weby vám vyprávějí jen část příběhu? Že nic neříkají? Vynechávají něco? Nebo něco záměrně vynechávají?“

Babišovi příznivci zdůvodnili novinku na titulní straně jako reklamu na jeho sociální síť TV pořad Čau lidi, kterou ostatní české noviny odmítly přijmout. Jeho poselství pokračovalo: „Zkus mou radu. Každé pondělí odpoledne. Více než pět let. Na Facebooku, Twitteru, YouTube a Instagramu.

Veronika Sedláková z české pobočky Mezinárodního žurnalistického institutu ale uvedla, že jde o „útok na seriózní žurnalistiku a seriózní média“.

A dodal: „Pan Babiš to dělá dlouhodobě a nijak se to neliší od jeho předchozích vyjádření. Jeho cílem je oslabit vliv radikálních médií a oslabit důvěru veřejnosti v novináře a demokratické instituce Česká republika.

Jeho vzkaz – s podtrženým podpisem – přišel před Babišovým vystoupením u Městského soudu v Praze 12. září kvůli obvinění z podvodného získání 2 milionů eur (1,7 milionu liber) z finančních prostředků EU pro malé podniky na výstavbu hotelu a konferenčního centra. Na českém venkově.

V případě odsouzení hrozí Babišovi (68) maximální trest 10 let vězení, ačkoli státní zástupci zvolili tříletou zkušební dobu a pokutu 10 milionů korun (350 000 liber). Bývalý premiér byl obviněn v březnu loňského roku, pět měsíců po ztrátě moci ve všeobecných volbách, poté, co poslanci odhlasovali zbavení jeho poslanecké imunity před trestním stíháním.

Babiš, šéf Akce pro nespokojené občany (ANO), obvinění z roku 2007 odmítá a označuje je za politicky motivované.

Český komisař pro média a bojovník proti dezinformacím Michal Klíma řekl, že Babišovo jednání je útokem na svobodu médií.

„Bývalý redaktor Mladé Fronty Dnes na sociálních sítích řekl, že to znamená definitivní krach jeho starých novin, a já naprosto souhlasím – je to hrozné,“ řekl Klíma. „Ale Andrzej Babiš od počátku útočí na nezávislá média, a proto si tyto noviny koupil: aby je ovlivnil a změnil z cesty nezávislosti.“

Jiří Behe, český politolog a ředitel New York University v Praze, nazval Babišovo antimediální zpravodajství „do očí bijícím zneužitím novin“, které mělo odvést pozornost od jeho právních problémů.

Oba listy se dostaly pod Babišovu kontrolu v roce 2013 poté, co koupil vydavatelskou skupinu Mafra – čímž získal vlastnictví největšího komerčního rádia v České republice – a přidal ji do své rozsáhlé skupiny Agrofert, multioborového impéria zahrnujícího více než 250 společností.

Několik novinářů později odešlo a pozorovatelé tvrdí, že Babiš tyto publikace použil k prosazení svých politických zájmů, včetně kandidatury v příštích prezidentských volbách v lednu 2023.

Babiš svou kandidaturu neoznámil, ale v posledních měsících objíždí zemi v obytném voze, aby pořádal politická shromáždění se známkami předvolebních akcí. Analytici se však domnívají, že není rozhodnutý, zda bude kandidovat v soukromém interním průzkumu, což naznačuje, že je nepravděpodobné, že by porazil Petera Powella, vysloužilého armádního generála a bývalého velitele NATO.

Babišova kampaň za znovuzvolení premiérem přišla několik dní před loňským hlasováním, když Guardian a další média v Pandora Papers odhalily, že koupil zámek za 13 milionů liber na jihu Francie. Složitý a tajemný oceánský systém, mnoho let před vstupem do politiky.

Jeho úřad tehdy nereagoval na žádost Guardianu o vyjádření k jeho zahraničním společnostem.

Francouzská prokuratura nedávno oznámila, že zahájila vyšetřování případu.

READ  Systém bitcoinových dob

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *