Sledujte, jak se skutečný Terminátor proměňuje v kapalinu, aby mohl uniknout z klece

Vědci vytvořili malý robotický systém, který dokáže přejít z pevné látky do kapaliny a zase zpět, čímž oživí trochu klasické sci-fi tradice, zatímco jsou u toho.

Je tomu 30 let, co se do našich nočních můr dostali smrtelně nebezpeční roboti z tekutého kovu díky filmu Terminator 2: Judgment Day z roku 1991. Zdá se, že robot T-1000, který mění tvary v tomto filmu, je schopen překonat jakoukoli překážku a přitom své části libovolně proměňovat ve zbraně.

Od té doby nás pronásleduje přízrak Skynetu a robotické apokalypsy a nyní nám mezinárodní tým výzkumníků konečně poskytl skutečnou verzi T-1000, i když s altruističtějšími cíli.

Tým tvrdí, že to nebylo inspirováno Hollywoodem, ale skromnou mořskou okurkou, která dokáže přepínat mezi měkkým a tvrdým stavem těla.

„Dáváme-li robotům možnost přepínat mezi kapalným a pevným skupenstvím, získáme tím více funkcí,“ říká. Pánev Chengfenginženýr na Čínské univerzitě v Hongkongu vedl studium.

Jako by přikývli na noční děsy inspirované Terminátorem, Bane a jeho kohorty demonstrovali tuto zvýšenou funkčnost tím, že umístili jednoho ze svých miniaturních robotů do simulované cely a ukázali, jak by mohl uniknout.

Může být trochu složité vidět, co se děje ve výše uvedeném videu, ale robot se v podstatě roztaví v kapalinu, proteče mezi tyčemi a do čekající formy, kde se ochladí, zreformuje se a pak se zase vynoří. Je pravda, že tento uprchlík je o něco méně děsivý než T-1000, protože potřebuje připravenou šablonu, aby se sám překonfiguroval, ale stále to stačí k přesunu jakéhokoli luddita.

Ukázka je součástí Studie zveřejněna St v deníku.

Magnety umožňují celý tento budoucí přechod, řekl hlavní autor Carmel Magidi z Carnegie Mellon University.

„Magnetické částice zde mají dvě role… Jedna spočívá v tom, že nutí materiál reagovat na střídavé magnetické pole, takže pomocí indukce můžete materiál zahřát a způsobit fázovou změnu. Magnetické částice ale také dávají robotům mobilitu a schopnost pohybovat se v reakci na magnetické pole.“

READ  Chaos vládne, když je 1. dubna odhalena nová stránka obchodu Hollow Knight Silksong a CMO Xboxu říká, že to není vtip.

Částice jsou uloženy v galliu, kovu s velmi nízkou teplotou tání 86 stupňů Fahrenheita (asi 30 stupňů Celsia), čímž vzniká látka, která teče více jako voda než jiné materiály s fázovou změnou, které jsou viskóznější.

V testech byli malí roboti schopni skákat přes překážky, rozdělovat stěny, dělit se napůl a rekombinovat vše, přičemž byli magneticky řízeni.

„Nyní prosazujeme tento materiálový systém praktičtějšími způsoby, abychom vyřešili některé velmi specifické lékařské a technické problémy,“ řekl Pan.

V jiných ukázkách byly roboty použity k pájení obvodů, dodávání léků a odstraňování cizího tělesa z modelového žaludku.

Vědci si představují, že systém je schopen provádět opravy na těžko dostupných místech a funguje jako „univerzální šroub“, který se roztaví do objímky šroubu a ztvrdne, aniž by potřeboval skutečný šroub.

Tým je obzvláště nadšen z jeho potenciálního lékařského využití.

„Budoucí práce by měla prozkoumat, jak lze tyto roboty použít v biomedicínském kontextu,“ řekl Majidi. „To, co ukazujeme, jsou jen jednorázové demonstrace, důkazy konceptu, ale bude zapotřebí více studií, abychom se hlouběji ponořili do toho, jak to může být skutečně použito pro dodávání léků nebo pro odstraňování cizích těles.“

Doufáme, že seznam cizích předmětů, které je třeba odstranit, nezahrnuje ozbrojené miniaturní tavící roboty, protože je může být obtížné vystopovat a extrahovat.

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *