Vloupal se do Bolsonarova domu, zabavil telefon při vyšetřování záznamů o vakcínách v Brazílii

BRASILIA (Reuters) – Brazilská policie ve středu provedla razii v domě bývalého prezidenta Jaira Bolsonara a zabavila mu mobilní telefon v rámci vyšetřování jeho záznamů o očkování.

Vyšetřování může odpovědět na otázky o tom, jak byl Bolsonaro, pronikavý skeptik ohledně koronaviru, který se zařekl, že nikdy nedostane vakcínu proti COVID, zaznamenán jako očkovaný ve zdravotních záznamech zveřejněných v únoru.

Bolsonaro novinářům potvrdil nálet na svůj dům v Brasílii a potvrdil, že nevzal žádnou vakcínu proti koronaviru. Odmítl jakoukoli roli v údajném padělání dokumentů.

„Z mé strany nebylo nic padělané. Nevzal jsem si vakcínu. Tečka,“ řekl s tím, že mu zabavili telefon.

Vyšetřování vakcín je jedním z několika, které vystavují bývalého vůdce krajní pravice tlaku, včetně vyšetřování obvinění z potlačování voličů, útoků na zákonnost brazilských voleb a zpronevěry zahraničních darů.

Bolsonaro jakékoli pochybení v těchto případech popřel.

Federální policie v prohlášení uvedla, že v rámci operace provedla 16 příkazů k domovní prohlídce a šest preventivních zatykačů v Brasílii a Riu de Janeiru, ale nezveřejnila jména těch, kteří byli terčem útoku.

Dva lidé obeznámení s vyšetřováním uvedli, že policie zatkla Maura Cida a Maxe Guilherma, osobní asistenty Bolsonara jako prezidenta, kteří zůstali jeho poradci, když v lednu rezignoval.

Policie uvedla, že vyšetřuje „chybná data“, která byla údajně přidána do národní databáze COVID-19 mezi listopadem 2021 a prosincem 2022, kdy byl prezidentem Bolsonaro.

„V důsledku toho byli schopni vydávat a používat očkovací certifikáty k obcházení omezení uložených veřejnými orgány v Brazílii a Spojených státech,“ uvedla policie.

Policie uvedla, že vyšetřování poukázalo na „ideologické“ důvody pro obcházení pravidel očkování, „aby se shodovalo s útočnou rétorikou očkování proti COVID-19“.

„Jsme přesvědčeni, že všechny právní pochybnosti budou odstraněny a bude prokázáno, že Bolsonaro se nedopustil nezákonných činů,“ napsal na sociální síť Waldemar Costa Neto, prezident Bolsonarovy politické strany.

READ  USA: U hranic s Ukrajinou je nyní až 190 000 ruských vojáků

(Zpráva Lisandra Paraguaso) Střih Stephen Grattan

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *