Vyšetřování: Húsíové odpálili drony a rakety při útoku na Abú Zabí

tento týden Útok na Abu Dhabi Lidé obeznámení s vyšetřováním Spojených arabských emirátů uvedli, že pokročilé rakety a bezpilotní letouny odpálili militanti Houthi z Jemenu, což ilustruje, jak se íránští spojenci více odvážili zasáhnout své protivníky na Blízkém východě poté, co se stali silnějšími z let občanské války.

Smrtící pondělní úder Houthiů byl nejviditelnější ukázkou vojenského pokroku, kterého dosáhla milice, která se před méně než deseti lety spoléhala na kulomety a raketomety, ale nyní je schopna pomoci. Írán je mocenský projekt Zhruba 1000 mil od jejich jemenských horských pevností. Húsíové zasáhli SAE již dříve, ale toto bylo poprvé, kdy to Emiráti přiznali.

Pondělní útok byl posledním ze série provokativních kroků Húsíů v posledních měsících, které vyvolaly obavy od Washingtonu po Rijád.

Začátkem tohoto měsíce se Húsíové zmocnili u jemenského pobřeží lodi plující pod emirátskou vlajkou, kterou odmítli vydat. V listopadu převzala kontrolu nad uzávěrem ozbrojená síla Velvyslanectví USA v Sana’a, hlavním městě Jemenu, a odmítl požadavky USA na propuštění mnoha Jemenců, kteří spolupracovali se Spojenými státy. Húsíové také déle než dva měsíce zadržovali dva pracovníky OSN.

Svými údery na letiště v Abú Zabí a na státní ropné zařízení Húsíové údajně odvetili intenzivní podpůrnou roli SAE. Koalice vedená Saúdskou Arábií V jemenské občanské válce, která minulý týden vyústila v první velký neúspěch Húsíů po letech územních zisků. Tři lidé byli zabiti v Abú Zabí, uvedla OSN, což vedlo k náletům koalice vedené Saúdskou Arábií, které v Jemenu zabily 11 lidí, včetně nejméně pěti civilistů.

Mimo bojiště, schopnost Húsíů zasáhnout srdce soupeřících hlavních měst v Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech dává Teheránu vliv při jednáních o omezení jaderné energie ve Vídni a je jednou ze sil, které řídí větší geopolitické hnutí. Reorganizace na Blízkém východě v minulých měsících.

Houthi rebelové v Jemenu používají ozbrojené drony s úžasným úspěchem. Reportéři Wall Street Journal popisují jejich rostoucí sofistikovanost a nedávné potvrzené útoky. Ilustrace: Laura Kamerman

Írán poskytuje Húsíům politickou podporu od jejich převzetí Saná v roce 2014, během chaotických let, které následovaly po arabském jaru. Spojené státy, Izrael a státy Perského zálivu tvrdí, že Írán dal Húsíům stále důmyslnější zbraně a technické know-how, aby se podle libosti zaměřovali na soupeře.

Pozorovatelé blízcí regionu uvedli, že i když současná eskalace leteckých útoků koalice pod vedením Saúdské Arábie povede k určitým vítězstvím na bojišti, jakákoli konečná mírová dohoda pravděpodobně posílí zisky Houthiů v Jemenu, a tím i vliv Teheránu tam.

„Írán vyhrál válku v Jemenu,“ řekla Nadwa Al-Dosari, nerezidentka a expertka na Záliv z Middle East Institute ve Washingtonu. „To, co Írán udělal s Húsíy, je působivé.“

Saúdští představitelé tvrdí, že jejich současná vojenská kampaň, která zatlačila Húsíje zpět na hlavní fronty, má potenciál zvrátit vývoj války a donutit militanty, aby se zapojili do seriózních jednání.

V posledních týdnech se podle představitelů Húsíové snažili naverbovat další bojovníky, utrpěli těžké ztráty na bitevním poli a ztratili podporu Jemenců unavených nekonečnou válkou. Řekli, že pondělní útok byl známkou zoufalství Houthiů, když se snažili odvrátit pozornost od svých neúspěchů v Jemenu.

„Neřekl bych, že Írán vyhrál,“ řekl saúdský představitel. „Vyhrát pro nás je politické řešení. Vítězství pro Írán je neustálý chaos.“

Íránští představitelé vyjádřili podporu kauze Houthiů, ale popřeli jejich vyzbrojování. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saeed Khatibzadeh v úterý neodsoudil útok na SAE, jak to za poslední den učinilo mnoho jiných zemí. Vyzval k politickému řešení k ukončení války v Jemenu.

„Obléhání a vojenské útoky nejsou řešením jemenské krize a takové akce eskalují napětí v regionu,“ řekl.

Ukončení války v Jemenu se stalo zkouškou pro americko-saúdské vztahy. Neúspěšná kampaň vedená Saúdskou Arábií byla poznamenána nepovedenými leteckými útoky, které zabily tisíce civilistů, a ekonomickou blokádou, která způsobila nejhorší humanitární krizi na světě. Američtí zákonodárci napříč politickým spektrem se spojili, aby snížili americkou podporu nepopulární vojenské kampani v Perském zálivu.

Dilema bylo zřejmé po útoku Hútíů, když koalice vedená Saúdskou Arábií zahájila letecké útoky na území ovládané Húsíy, které podle OSN zabilo mnoho civilistů, což vyvolalo rozhořčení generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese.

Koalice vedená Saúdskou Arábií bojující proti Húsíům odpověděla na pondělní útok nálety, které podle OSN zabily několik civilistů.


Fotografie:

Hani Mohamed/The Associated Press

Prezident Biden řekl Saúdům, že vyřešení bojů v Jemenu je klíčem k nápravě jejich napjatých vztahů s Washingtonem. Brzy po nástupu do úřadu se pan Biden utnul Americká vojenská podpora Saúdské Arábii útočné operace.

V reakci na pondělní útok se očekává, že emirátští představitelé požádají Bidena, aby formálně překlasifikoval síly Houthiů na teroristickou organizaci, podle lidí obeznámených s plány.

Brzy ve svém prezidentství pan Biden odstranil Húsíje z amerického seznamu zahraničních teroristických organizací kvůli obavám, že by toto označení mohlo ztížit humanitárním skupinám získávání potravin, paliva a dalších životně důležitých zásob pro zranitelné Jemence.

Trumpova administrativa zařadila Húsíje na seznam v posledních dnech roku

Donald TrumpBidenovo prezidentství, krok, který Bidenova administrativa obrátila jako součást posunu v přístupu Ameriky k Jemenu.

Bidenova administrativa uvalila sankce na některé vůdce Houthi, ale odmítla snahy o zařazení skupiny na seznam terorismu. Americké ministerstvo zahraničí v úterý uvedlo, že se bude i nadále zaměřovat na jednotlivce a subjekty, aby prodloužilo konflikt v Jemenu, ale naznačilo, že není pravděpodobné, že se skupina vrátí na seznam terorismu.

Předběžné vyšetřování SAE v pondělí večer potvrdilo tvrzení Húsíů, že při útoku nasadili drony, řízené střely a balistické střely, což jsou zbraně, které skupina použila proti cílům hluboko na saúdském území. Saúdští představitelé uvedli, že v pondělí sestřelili devět bezpilotních letounů vypuštěných silami Houthi do království.

Emirátští představitelé veřejně nepotvrdili, jaké zbraně byly použity, ani neodhalili důkazy z trosek nebo neprozradili, zda jejich protivzdušná obrana střílela, jak by se očekávalo, kdyby byly použity balistické střely.

Podle důvěrné zprávy Rady bezpečnosti OSN, kterou viděl The Wall Street Journal, Húsíové vyvinuli schopnost vyrábět drony, rakety krátkého doletu a další zbraně za použití materiálů, jako jsou motory a elektronika, které nakupují místně nebo pocházejí ze složité sítě střely. Makléři v Evropě, na Středním východě a v Asii.

Experti na rakety Houthi ale uvedli, že zbraně dlouhého doletu jsou buď íránské, nebo založené na íránském designu.

„Íránci poskytují odborné znalosti, které stojí za těmito útoky,“ řekl Christopher Long, ředitel zpravodajských služeb dubajské bezpečnostní firmy Neptune P2P Group.

Mezi SAE, Íránem a Húsíy existuje složitý vztah. Zatímco Írán a Abú Zabí jsou už léta v politických sporech, obě země jsou důležitými obchodními partnery a udržují diplomatické kontakty na vysoké úrovni. Húsíové a SAE dosáhly příměří po rozhodnutí SAE v roce 2019 stáhnout většinu svých sil z Jemenu, což je dohoda, o níž domobrana prohlásila, že byla porušena, když Emiráti minulý týden pomohli místním milicím znovu dobýt na ropu bohatou provincii Shabwa.

Húsíové poprvé tvrdili, že použili k pozemnímu útoku řízenou střelu v roce 2017, kdy jemenští militanti uvedli, že odpálili „okřídlenou řízenou střelu“ na jadernou elektrárnu v Abú Zabí. SAE popřely obvinění Húsíů s tím, že na ně nebyl namířen žádný úder a že by byla zachycena střela, s tím, že pokud by Húsíové odpálili raketu, selhali.

V roce 2018 zahájili Húsíové podle lidí obeznámených s útokem dronový útok na mezinárodní letiště v Abú Zabí. SAE ale popřely, že se to stalo, a nikdy se neobjevily žádné důkazy o významných škodách.

V březnu 2021 Húsíové představili nové bezpilotní letadlo nazvané Samad-4, které nese dvě střely a podle zprávy OSN má údajně dolet více než 1200 mil.

Dokument uvádí, že loni se organizace zaměřila také na přístavy a lodě v saúdském Rudém moři s vodou nesenými improvizovanými výbušnými zařízeními, kterým se podařilo poprvé zasáhnout 1000 kilometrů jemenských pláží.

napsat Dion Nissenbaum na adrese [email protected] a Benoit Faucon na adrese [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. všechna práva jsou uložena. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Polská média uvedla, že policejní šéf vypálil z granátometu darovaného z Ukrajiny | Polsko

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *