Timothy Spall oceněn na Transylvánském filmovém festivalu 2023 – The Hollywood Reporter

Timothy Spall oceněn na Transylvánském filmovém festivalu 2023 – The Hollywood Reporter

Mezinárodní premiérou tohoto mezinárodního filmu odstartoval v pátek večer v Cluj-Napoca 22. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Transylvánii. severský komfort, Komedie v režii islandského režiséra Hafsteina Gunnara Sigurusona a pocta filmové hvězdě Timothy Spallovi.

Slavný britský herec, známý pro své role ve filmu Mike Leigh Vzhůru nohama A Pane TurnereCameron Crowe vanilkové nebeEdward Zwick Poslední samurajTom Hooper Králova řeč a Harry Potter Filmy přebírající letošní cenu za celoživotní dílo na slavnostním zahájení festivalu.

Islandsko-britsko-německá koprodukce Severní pohodlí je letos součástí obrovského Nordic Focus na festivalu s více než 40 filmy z Norska, Islandu, Dánska, Finska a Švédska, stejně jako promítáním živé hudby a kinem. Mezi některé ze severských vrcholů patří vítěz Zlaté palmy z roku 2022 Ruben Östlund Trojúhelník smutkuFantasy hororový seriál od Larse von Triera Opusťte královstvítřetí a poslední sezóna populárního dánského televizního seriálu, a vítěz Cannes Award 2021 za Joho Kuusmanen, finské drama Pokoj číslo 6.

„Ačkoli doutnajícím sociálním tématům, jako jsou třídní rozdíly, mezirasové konflikty, imigrace, užívání drog a prostituce, se nelze vyhnout, filmaři dosahují v dnešní kinematografii stále vzácnějšího výkonu spočívajícího v tom, že nejsou zneužívající a vytvářejí působivou ekonomiku. Mihai Cherilov, Artistic Ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Transylvánii k oficiální sestavě soutěže říká: „Podvratné příběhy s velkým dopadem a propracovaným vyprávěním, jejichž skutečné sázky jsou jinde.“ Mezi dvanácti filmy prvorežisérů a podruhé režisérů je také první příspěvek z Moldavské republiky: uhlík od Iona Borse, chytrou frašku o bouřlivých letech podněsterského konfliktu na počátku 90. let, která měla premiéru loni v San Sebastianu. Některé další tituly bojující o Transylvánský pohár jsou chorvatská surrealistická dramata strýc David Kapac a Andrija Mardesic, který ukazuje vliv Michaela Hanekeho a Yorgose Lanthimose; Brazilská komedie uhlí Karoliny Markowitz, který měl premiéru na loňském filmovém festivalu v Torontu; Argentinský thriller barbaři Autor: Andrew Sala Kanadské drama Noémie říká ano Scénář Genevieve Albert a výbušné české drama petarda Od Adama Sedláka, celé natočeno iPhonem 12 Pro Max.

READ  Ivan Reitman byl Boomerův chaotický hlas pro nihilismus General X, od „Masových koulí“ po „Krotitele duchů“.

Nový postranní panel Dokumentárního festivalu Co se děje, doktore?který byl uveden v loňském roce, uvede deset dokumentů, z nichž devět je evropských a jeden ze Spojených států: Vrány jsou bílé O muslimovi, který se vydává na duchovní cestu do buddhistického kláštera.

Bez ohledu na to, jakou cestou se vydají, což může být občas matoucí a porušuje pravidla žánru, 10 dokumentů se dostane k jádru věci, každý svým vlastním způsobem, ať už jde o antihrdiny s větší než- životní ambice, nikdy nekončící hledání Nikdy nebo skutečné obrazy specializovaných společností vytvořené zbraněmi experimentálního filmu nebo fikce,“ poznamenává Mihai Cherilov.

Transylvania Festival také nabídne speciální poctu zesnulým filmovým mistrům Sidneymu Lumetovi a Jean-Lucu Godardovi. Jeden z nejplodnějších amerických režisérů Lumet spolupracoval s ikonami stříbrného plátna, jako jsou Marlon Brando, Al Pacino, Katharine Hepburn, Sophia Loren, Paul Newman a Henry Fonda, a obdrží retrospektivní ocenění od šesti filmů, včetně amerických klasiků, jako je 12 rozhněvaných mužů, Serpico, Network a Dog Day Odpoledne. Legenda francouzské nové vlny Godard bude poctěn osmi filmovými poctami, včetně Godardových klasik, jako je Bez dechu, Alphaville A Pierrot Le Fo.

Spolu s Timothym Spallem organizátoři udělují ceny za celoživotní dílo také uznávanému australskému herci Geoffreymu Rushovi a kontroverznímu americkému režisérovi a scenáristovi Oliveru Stoneovi. Na festivalu se představí Stone Přírodní zabijáciPodle scénáře Quentina Tarantina, W Narozen 4. července V hlavní roli Tom Cruise na počest Stonea. Režisér také představí svůj nejnovější film, projaderný dokument nyní nukleárníkterý měl loni premiéru v Benátkách.

Níže je celá soutěž pro Mezinárodní filmový festival Transylvánie a kolekce dokumentárních filmů.

Oficiální soutěž

petarda (Česká republika)
Režie Adam Sedlák

uhlík (Republika Moldavsko a Rumunsko)
Režie Ion Boro

READ  Mark Hobbs píše své paměti o blink-182, jeho boji proti rakovině a dalších

uhlí (Brazílie)
Režie Karolína Markovičová

Angerova dcera (Nikaragua)
Režie Laura Baumeister

rodinný čas (Finsko)
Režie Tia Covo

Jako ryba na Měsíci (Írán)
Režie Dornaz Haga

Noémie dit oui (Kanada)
Režie Genevieve Albert

Ticho v bouři (Španělsko)
Režie Alberto Gastici

barbaři (Argentina)
Režie: Andrew Sala

Dortová dynastie (Dánsko)
Režie Christian Lulac

strýc (Chorvatsko, Srbsko)
Režie: David Kabak a Andrea Mardicic

při vstupu (Španělsko)
Režie: Alejandro Rojas a Juan Sebastian Vasquez

Co se děje, doktore? závod

100 kapitol (Švédsko)
Režie Giovanni Bocceri

Anhill 69 (Kolumbie, Rumunsko, Francie, Německo)
Režie Theo Montoya

Vrány jsou bílé(my)
Režie: Ahsan Nadim

hlídka psů (Řecko a Francie)
Režie Grigoris Rentis

soudržný ostrov (Francie)
Režírují ho Équim Barbier, Guilhem Cuse a Quentin Lehguache

jako ostrov(Švýcarsko)
Režie Tizien Bucci

Sestry kouřová sauna(Estonsko, Francie, Island)
Režie Anna Hunts

katedrála (Slovensko)
Režie Denis Dobrovoda

země, do které patříte(Itálie, Belgie, Rumunsko)
Režie Elena Rebecca Carini

perforátory(Francie)
Režie Rafael Mattei

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *