Etiopie vyhostila sedm představitelů OSN a obvinila je z „rušení“

Tank poškozený během bojů mezi etiopskými národními obrannými silami (ENDF) a speciálními jednotkami Tigray stojí na okraji města Humera v Etiopii, 1. července 2021. REUTERS/Stringer/File Photo

ADDIS ABABA – Reuters . vládní blokáda pomoci.

K tomuto kroku dochází uprostřed rostoucí mezinárodní kritiky situace v Tigray a všech stran bojujících v severní Etiopii Čelí možnosti sankcí od vlády USA.

Mnoho zemí se obává, že by přelévání konfliktů v Etiopii – druhé nejlidnatější zemi Afriky a regionální diplomatické váze – mohlo dále destabilizovat již tak křehký region.

Mezi sedmi vyloučenými byli hlavy států Dětského fondu OSN (UNICEF) a vedoucí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že sedm má na odchod 72 hodin, obvinilo je z „zasahování“ do vnitřních záležitostí.

Prohlášení generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese uvedlo, že byl vyhoštěním „šokován“, a dodal: „Nyní komunikujeme s etiopskou vládou v naději, že umožní příslušným pracovníkům OSN pokračovat ve své důležité práci.“ Přečtěte si více

Ministerstvo zahraničí na žádosti o vyjádření okamžitě nereagovalo.

V listopadu vypukl konflikt mezi federálními silami a těmi, kteří se spojili s Tigrayovou lidovou osvobozeneckou frontou, politickou stranou, která ovládá region.

Síly Tigrayanů zachytily na konci června většinu území, poté se přesunuly do sousedních oblastí Afar a Amhara a přinutily tam statisíce lidí opustit své domovy.

V úterý představitel humanitární pomoci OSN Martin Griffiths – vedoucí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí – uvedl, že téměř tři měsíce byly „de facto blokádou“ hranic Tigray. Omezil přístup k pomoci 10% z toho, co je požadováno.

„Je to způsobeno lidmi a lze to napravit vládními opatřeními,“ řekl Griffiths s tím, že téměř čtvrtina dětí v Tigray trpí podvýživou.

Pět ze sedmi vyloučených prací pro Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí; Šestina slouží pro UNICEF a sedmá je pro úřad vysokého komisaře pro lidská práva, který provádí společné šetření se státem jmenovanou etiopskou komisí pro lidská práva ve věci zpráv o hromadných vraždách civilistů, znásilňování a dalších zneužíváních v Tigray.

READ  Tisíce uprchlých povodněmi v táborech Rohingů v Bangladéši

Etiopské úřady již dříve obvinily humanitární pracovníky z upřednostňování a dokonce vyzbrojování tigrayských sil, přestože nepředložily žádné důkazy na podporu jejich obvinění.

V srpnu Etiopie pozastavila činnost nizozemské pobočky lékařských charitativních organizací Lékařů bez hranic a Norské rady pro uprchlíky a obvinila je z vyzbrojování „povstaleckých skupin“. Přečtěte si více

Zatím 23 humanitárních pracovníků zabíjení v Tigrayi.

(pokrývající) Dawit Endshaw a Inat Morsi; Další zprávy od Julia Paravicini, Úpravy od Kathryn Hureld, Allison Williams, Emilia Sithole Mataris, William MacLean

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.