To nejlepší ze SpaceX a prvního soukromého startu NASA na vesmírnou stanici

V roce 1984, během Reaganovy administrativy, byl pozměněn zákon o zřízení NASA k podpoře soukromého mimozemského podnikání: „Veřejný blahobyt Spojených států amerických vyžaduje, aby Národní úřad pro letectví a kosmonautiku usiloval a podporoval v co největší možné míře maximální komerční využití prostoru.“

Pokud jde o lety lidí do vesmíru, rané marketingové úsilí selhalo. Plány na privatizaci provozu raketoplánů NASA byly pozastaveny po ztrátě Challengeru v roce 1986.

Místo toho to byl sovětský vesmírný program v letech slábnoucího komunismu, který byl daleko před NASA v prodeji přístupu do vesmíru. V roce 1990 letěl japonský televizní reportér Tojohiro Akiyama na raketě Sojuz na sovětskou vesmírnou stanici Mir. Náklady na cestu zaplatil jeho zaměstnavatel, Tokyo Broadcasting System.

Ve stejné době skupina britských společností sponzorovala soutěž o vyslání prvního britského občana do vesmíru. Vítězkou se stala Helen Sharman, chemička. Mir navštívila v roce 1991. Na konci dekády, po rozpadu Sovětského svazu, Rusko pronajalo Mir společnosti Mercorp, rusko-americké firmě.

MirCorp vedl Američan Jeffrey Manber, který si představoval, že se z vesmírné stanice stane centrum cestovního ruchu a zábavy. NBC si objednala televizní reality show, kterou by produkoval Mark Burnett, tvůrce filmů „Survivor“ a „The Apprentice“.

„Pokud jste v 90. letech chtěli pracovat s kapitalisty ve vesmíru, pracovali jste s Rusy. Pokud jste chtěli pracovat se socialisty, pracovali jste s NASA,“ vtipkoval pan Manber v rozhovoru v roce 2018.

Sny společnosti Merccorp se nenaplnily, protože NASA trvala na tom, aby Rusko létalo s raketoplánem Mir a místo toho se zaměřilo na Mezinárodní vesmírnou stanici.

K zděšení představitelů NASA Rusko prodalo lety na Mezinárodní vesmírnou stanici. Dennis Tito, americký obchodník, byl prvním ruským turistou, který ho hostil na stanici v roce 2001. Rusko však přestalo brát soukromé cestující v roce 2009, kdy NASA, s blížícím se datem odchodu raketoplánů, potřebovala zakoupit volná místa na ruských raketách. . Astronauti, aby se dostali na az vesmírné stanice.

READ  NASA vypouští kosmickou loď, aby narazila do asteroidu

Vzhledem k tomu, že SpaceX je nyní schopna zajistit dopravu pro americké astronauty a NASA již není platícím zákazníkem, Rusko obnovilo prodej letů na vesmírnou stanici. Poslední lety byly na konci roku 2021 Ruská režisérka a herečka natáčení filmu A Japonský miliardář Yusaku Maezawaa jeho asistent.

V posledních několika letech NASA otevřela myšlenku vesmírné turistiky. Doufá, že soukromé společnosti budou schopny vypustit na oběžnou dráhu komerční základny, které nakonec nahradí Mezinárodní vesmírnou stanici. Jim Bridenstine, administrátor NASA během Trumpovy administrativyČasto jsem mluvil o tom, že NASA je jedním z mnoha zákazníků a jak by to pro NASA dramaticky snížilo náklady.

Ale aby NASA mohla být jedním zákazníkem pro mnohé, musí existovat další zákazníci. Nakonec se mohou vyplatit další aplikace, jako je farmaceutický výzkum nebo výroba s nulovou gravitací.

V tuto chvíli jsou ale nejslibnějším trhem bohatí, kteří si za návštěvu prostoru platí sami.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.