Německý ministr zahraničí žádá Polsko, aby vyjasnilo otázku peněz na víza

Německý ministr zahraničí žádá Polsko, aby vyjasnilo otázku peněz na víza

Berlín (Reuters) – Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu vyzval polskou vládu, aby objasnila obvinění ohledně finanční dohody výměnou za víza pro imigranty, která způsobila zmatek v polské politice, protože debata o přistěhovalectví v Německu sílí.

Schulzova žádost eskalovala rétoriku mocného západního souseda Polska a přichází jen pár dní poté, co zdroje uvedly, že Německo si předvolalo polského velvyslance a ministryně vnitra Nancy Wieserová o této záležitosti hovořila se svým polským protějškem.

Od začátku tohoto měsíce čelí polská vláda obvinění opozičních stran, že je spoluviníkem systému, v němž migranti získávají polská víza zrychleným tempem bez řádných kontrol poté, co zaplatí zprostředkovatelům.

Lidé přijíždějící do Polska mohou snadno přejít do jiných zemí EU, protože hranice jsou otevřené.

Polská vláda napsala komisaři EU pro bezpečnost, že skandál je pouze zveličený „mediální fakt“, jehož cílem je zdiskreditovat vládnoucí nacionalisty v tvrdém znovuvolebním boji příští měsíc.

„Vízový skandál, který se odehrává v Polsku, potřebuje objasnění,“ řekl Schulz v sobotu během akce. „Nechci, aby lidé z Polska byli jednoduše odmávnuti,“ dodal.

Schulz naznačil, že Německo by mohlo podniknout kroky ke kontrole hranice s Polskem.

Německo se v posledních letech již vypořádalo se záplavami migrantů a žadatelů o azyl ze Sýrie a Ukrajiny.

V dopise polskému ministru zahraničí Zbigniew Rau požadovala komisařka EU pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová úplné vysvětlení skandálu s až 350 000 zakoupenými pracovními vízy pro EU a schengenskou zónu, uvedl tento týden deník Bild.

V dopise, který má časopis BILD k dispozici, komisař poukazuje na to, že chování polských úřadů může znamenat „porušení práva EU a zejména vízového práva EU“.

(Zpráva Andreas Reinke; scénář Tom Sims; střih Clelia Uzel)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *