Ruská žoldnéřská síla Wagner otevírá své první oficiální velitelství | válečné zprávy mezi Ruskem a Ukrajinou

Evropská unie obvinila Wagnerovu skupinu ze závažného porušování lidských práv na Ukrajině, v Africe, Sýrii a Libyi.

Dříve tajná ruská skupina Wagner, speciální žoldnéřská jednotka, otevřela své první oficiální sídlo v ruském městě Petrohrad.

Skupina, kterou ovládá Jevgenij Prigožin, blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina, v pátek otevřela svou nablýskanou prosklenou vícepatrovou budovu s velkým bílým nápisem „Wagner“.

Otevření „Wagnerova centra“ je vnímáno jako další Prigožinův krok ke zveřejnění své vojenské kvalifikace a sehrát veřejnější roli při utváření ruské obranné politiky.

Wagnerovo ústředí pro veřejnost sleduje Prigozhinovy ​​nedávné kroky k posílení jeho veřejného obrazu ve srovnání s lety, které ruský obchodník strávil provozováním své vojenské síly ve stínu.

Prigožin učinil řadu otevřených intervencí o ruských neúspěších v jeho válce na Ukrajině a přidal se k čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi v zesměšňování výkonu moskevských generálů.

Dlouhodobě popírá, že stojí za Wagnerem, jehož smluvní vojáci podporují ruskou armádu na Ukrajině a působí v Africe, Sýrii a Libyi.

Prigozhin minulý měsíc poprvé veřejně potvrdil, že je zakladatelem Wagnera.

Evropská unie obvinila Wagnerovu skupinu, jejíž členové jsou většinou bývalí zaměstnanci, z porušování lidských práv a uvedla, že prováděla tajné operace jménem Moskvy. Spojené státy a Evropská unie uvalily na Prigogina sankce za jeho roli ve skupině.

V roce 2021 Evropská unie uvedla, že Wagnerova skupina je odpovědná za zneužívání, včetně mučení a mimosoudních poprav, na Ukrajině, v Sýrii, Libyi, Středoafrické republice, Súdánu a Mosambiku.

„Posláním Centra PMC Wagner je poskytovat pohodlné prostředí pro generování nových nápadů na zlepšení obranyschopnosti Ruska,“ uvedl Prigozhin v prohlášení u příležitosti jeho pátečního spuštění.

Na otevření samotného Prigozhina, někdy nazývaného „Putinův šéfkuchař“ kvůli jeho rozrůstajícímu se cateringovému podniku, který přebíral státní zakázky, nebyly žádné známky.

READ  Rwandská genocida: Macron uznává „drtivou“ odpovědnost Francie

Pátečního otevření velké kancelářské budovy z oceli a skla se zúčastnil mix veteránů v uniformách a mladých profesionálů v technické a kulturní sféře. Přednášky nacionalistických a prokremelských osobností řekly, že ústředí Wagnera pomůže „vytvořit naši skvělou země ještě lepší“.

Vnitřní pohled na PMC Wagner Center, projekt realizovaný podnikatelem a zakladatelem soukromé vojenské skupiny Wagner Jevgenij Prigožin, během oficiálního otevření kancelářské budovy v Petrohradu, Rusko, 4. listopadu 2022 [Igor Russak/Reuters]

Lidé v maskáčích bloudili šedými chodbami budovy a prohlíželi si exponát vojenských dronů. Venku zaparkoval kamion zdobený symbolem „Z“, který používají ruské síly na Ukrajině.

„Zveme start-upy pracující v oblasti informačních technologií a průmyslových technologií a ty, kteří rozvíjejí nové myšlenky a jsou připraveni je aplikovat v oblasti národní obrany,“ řekla Anastasia Vasilevskaya, tisková tajemnice centra.

„Samozřejmě máme zájem o projekty, které mohou sloužit jako alternativa k dovozu,“ řekla.

Západní sankce vůči Moskvě od invaze na Ukrajinu znesnadnily Rusku nákup cizích zbrojních technologií.

„Vytvoření takového centra trvalo dlouho. Jediná věc byla, že se zdálo být opravdu pozdě,“ řekl Alexej Savinskij, Wagnerův dobrovolník, oblečený v maskovacích uniformách.

Toto centrum muselo být otevřeno rok před speciální vojenskou operací. Takže je to dva roky pozadu,“ řekl a použil oficiální termín Ruska pro invazi na Ukrajinu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.